piątek, 10 grudnia 2021

Pachnidło - Patrick Süskind

Książka Patricka Süskinda to bez wątpienia klasyka, choć klasyka niestety mało znana. A przynajmniej nie w oryginalnej wersji, jaką jest Pachnidło zamówione z Taniej Książki. O mordercy, który wykorzystywał martwe ciała kobiet by stworzyć najlepszy perfum świata słyszał każdy (bo hej! przecież to brzmi naprawdę oryginalnie), ale pewnie w postaci filmu. Warto zatem zobaczyć, jak to się miało wszystko do książki.

Jan Baptysta Grenouille, nieślubny syn handlarki rybami, został obdarzony wyjątkowym węchem. I to takim węchem, że nikt podobnego nosa jak on nie posiada. W związku z tym to właśnie ten zmysł decyduje o jego życiu i staje się przyczyną jego obsesji. Jan Baptysta Grenouille postanawia stworzyć zapach idealny i dlatego zapachu jest w stanie zrobić wszystko. Chociażby mordować.

To jedna z tych książek, które - co tu dużo mówić - trochę obrzydzają. Dlaczego? Ponieważ nie ma w nich miejsca dla ludzkiej dobroci czy życzliwości. Zamiast tego dostajemy szczerą do bólu, mroczną wizję świata, gdzie ludźmi rządzą podstawowe instynkty takie jak przetrwanie, głód, żądza. Pachnidło to przygnębiająca lektura, a to dlatego, że opisy zawarte w tej książce są jak najbardziej trafne, a już na pewno plastyczne. Stąd też ostrzegam, że podczas lektury doświadczycie jak gdyby na własnej skórze brudów zakamarków Paryża, oślizgłych, pozbawionych skrupułów ludzi bądź trującego powietrza.

Ale żeby nie było - nie uważam, żeby ta książka posiadała głębię, o której się tyle mówi. Zauważyłam, że bardzo często niektórzy czytelnicy nadpisują większe znaczenie głównemu bohaterowi bądź samym ofiarom, a ja nie sądzę, żeby autor szedł aż tak głęboko. Pachnidło to poprawnie napisana powieść z gatunku thrillera, gdzie od początku znamy mordercę. Brakuje tutaj naturalnie tego klasycznego ścigania sprawcy. Zamiast tego poznajemy jego tło i powody postępowania. Jako że w XXI wieku to raczej dość nieużywany zabieg literacki, sądzę, że można się tą książką choćby i przez wzgląd na to zainteresować.

Powiem krótko - warto przeczytać. Nie bez powodu historia mordercy z obsesją na punkcie zapachu kobiet tak dobrze zakorzeniła się w naszej podświadomości. Ta książka posiada w sobie to "coś", co przyciąga. To nie jest długa powieść- w sam raz na raz. Przekonajcie się sami, szukając Pachnidła wśród bestsellerów Taniej Książki.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Pachnidło
Autor: Patrick Süskind
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 10.11.2021
Liczba stron: 320
Format: 200x155
Oprawa:Twarda
Cena: 49,90 zł
Kategoria: Thriller

2 komentarze:

  1. Kiedyś zachęcam czytać tę książkę, ale jej nie skończyłam. Muszę dać jej drugą szansę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam zarówno książkę, jak i film. Jest to zdecydowanie wybitny klasyk.
    ------------------------------------------------
    https://polskielajki.pl/

    OdpowiedzUsuń