poniedziałek, 13 grudnia 2021

Tajemnica gwiazdkowego puddingu - Agata Christie


Tajemnica gwiazdkowego puddingu zamówiona w księgarni Tania Ksiażka to nie powieść, lecz zbiór opowiadań, w których głównym bohaterem jest belgijski detektyw - Herkules Poirot. W przypadku jednego opowiadania prym wiedzie niezrównana panna Marple. Opowiadania są krótkie, konkretne, nastawione na początek, rozwinięcie i rozwiązanie zagadki. Jak to zwykle bywa w przypadku twórczości Agaty Christie, niektóre opowiadania są lepsze, inne gorsze, ale mimo to całość to smaczna kryminalna uczta, nie tylko dla fanów Królowej Kryminału.

Ku przestrodze - wprawdzie okładka, jak i sam tytuł, wskazuje na bożonarodzeniowy klimat... niestety nie dotyczy on wszystkich opowiadań. Owszem, tytułowe opowiadanie nawiązuje do przygody Herkulesa Poirota podczas świąt Bożego Narodzenia, ale większość traktuje o codziennym życiu. Agata Christie nigdy nie starała się moralizować czytelnika, za co niech będzie jej chwała na wieki, gdyż dzięki temu również i Tajemnica gwiazdkowego puddingu to lekka, przyjemna lektura - w sam raz na raz.

Trudno się rozwodzić nad książkami Christie, jeżeli przeczytało się ich ponad sześćdziesiąt, a omawiany tytuł nie zapadnie na dłużej w pamięci. Dlatego też pozwolę sobie pochwalić przepiękną szatę graficzną najnowszej kolekcji książek Agaty Christie. Luksusowa kolekcja to twarda oprawa i symboliczna okładka. Słowem: Francja-elegancja.

Nie mogę powiedzieć - to bardzo przyjemna lektura. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, dzięki czemu jestem coraz bliższa spełnienia swojego literackiego wyzwania, czyli przeczytania wszystkich książek Agaty Christie (muszę generalnie sprawdzić, ile mi zostało do końca). Skąd to wyzwanie? Ponieważ Christie to klasa sama w sobie. Jej książki po dziś dzień są bestsellerami na całym świecie, dlatego zachęcam do zajrzenia na bestsellery Taniej Książki, gdyż i tam znajdziecie jej tytuły.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl:Luksusowa kolekcja
Data wydania: 27.10.2021
Liczba stron: 224
Oprawa:Twarda
Gatunek:Kryminał
 

 

2 komentarze:

  1. Wstyd się przyznać, ale twórczość tej autorki jeszcze przede mną.

    OdpowiedzUsuń
  2. To właśnie powieści tej autorki zaszczepiły u mnie fascynację tym fantastycznym gatunkiem, jakim jest kryminał.
    ------------------------------------------------
    https://tanielajki.pl/produkt/instagram-followers/

    OdpowiedzUsuń