środa, 8 grudnia 2021

Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji - Yuval Noah Harari

Minął równy rok od wydania pierwszej części Sapiens. Opowieść graficzna, więc przyszła pora na drugą część świetnej (bez kokieterii) opowieści graficznej autorstwa Yuvala Noah Harariego, który tym razem w prostej przystępnej formie postanawia opowiedzieć czytelnikom o filarach cywilizacji.


 

Poszukiwanie przez ludzkość łatwiejszego życia spowodowało ogromne zmiany, które przekształciły świat w sposób, jakiego nikt sobie nie wyobrażał ani nie życzył.

Druga część graficznej opowieści o dziejach ludzkości została stworzona na podstawie światowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów. To bez wątpienia inteligentna rozrywka dla młodszych i starszych, która wyjaśni bardzo wiele, choć bez wątpienia po jej lekturze pojawią się następne pytania na temat ludzkości samej w sobie. I tym razem w podróży towarzyszyć nam będą profesor Harari i jego siostrzenica Zoe wraz ze wsparciem biolożki profesor Saraswati oraz superbohatera Doktora Fikcję.

 

Choć książka pierwotnie zaczyna się właśnie od rewolucji agrarnej, tłumacząc jak i dlaczego nasi przodkowie przechodzili z łowieckiego trybu życia na osiadły, bynajmniej nie tylko na tym skupia się ta historia. Przechodząc płynnie od tematu do tematu, odkryjemy jak i dlaczego udomowiliśmy zwierzęta. Oprócz tego poznamy mity nieustannie powtarzane przez pokolenia i zastanowimy się, co tak naprawdę warunkuje kobietę jako kobietę i mężczyznę jako mężczyznę. Porozmawiamy również o segregacji rasowej (i to wraz z bohaterami mojej ukochanej książki Przeminęło z wiatrem) oraz o innych trapiących nas po dziś dzień problemach związanych z odgórnie ustalonymi podziałami ludzkości.

Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji to bez wątpienia istne kompendium wiedzy, które czyta się długo (mimo iż jest to komiks, tekstu w dymkach jest naprawdę co nie miara), ale i z roztropnością. Yuval Noah Harari próbuje przedstawić świat takim, jakim jest. Postanawia rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości, a minimum je wyjaśnić. Tego komiksu nie należy czytać po łebkach, lecz zastanawiać się nad każdym jednym zdaniem. Bez wątpienia rozważania Harariego zmuszą każdego czytelnika do zastanowienia.


Jako że recenzuję opowieść graficzną, pochylę się także nad formą - czyli ilustracjami. Bez wątpienia rysownicy stworzyli własny nietuzinkowy styl. Nie brak w kadrach humoru, ale także drobiazgowości. Ludzie są ludźmi, zwierzęta mają kształty zwierząt. Oprócz tego jest jasno i kolorowo, co zdecydowanie będzie sprzyjało lekturze młodszemu pokoleniu. Co istotne - wydanie tej książki jest zacne. Twarda oprawa, duże wydanie, grube strony i kolorowe ilustracje to atrybuty, na jakie zasługuje Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2.. To książka, która przetrwa wiele, wiele lat, bo jakby nie było ma takie zadanie. Zapewne przy pierwszym czytaniu nie zrozumiemy w pełni wszystkich informacji i mądrości, jakie przekazuje nam Yuval Noah Harari, dlatego tym ważniejsze jest, by ta książka była tak solidnie zrobiona. Ponieważ nie raz, nie dwa będziemy do niej powracać.

Czytajcie. Ja mam za sobą lekturę nie tylko tych opowieści graficznych, ale także pozostałych książek autorstwa Yuvala Noah Harariego (takich jak Homo deus. Krótka historia jutra oraz 21 lekcji na XXI wiek). Bez wątpienia to jedne z mądrzejszych książek, z których możemy się wiele nauczyć. Nie zdziwię się nawet, jeżeli za kilka lat trafią na listę najważniejszych tytułów XXI wieku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TytułSapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji
AutorYuval Noah Harari
Tłumacz: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie
Premiera: 2021
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/Liczba stron:250
Format: 275x205 mm
Oprawa: twarda
Gatunek: Edukacyjne
Cena: 79,90 zł

 

2 komentarze: