środa, 27 lipca 2022

Idealna - H.C. Warner

Piękna, żywiołowa, bystra, seksowna… Po prostu IDEALNA! Marzenie każdego mężczyzny. Ben, który wciąż liże rany po rozstaniu z długoletnią partnerką, nawet nie śmiałby śnić o takiej dziewczynie. Tymczasem Bella przebojem wkracza w jego świat i wkrótce jest w niej zakochany po uszy. Kiedy postanawia ją poślubić – choć właściwie to ona podejmuje decyzję – nie ma pojęcia, że wkrótce jego dobre stosunki z rodzicami legną w gruzach, a długoletnie przyjaźnie będzie musiał złożyć na ołtarzu „szczęścia małżeńskiego“. Klasyczna zaborcza żona, która dopiero po ślubie pokazuje pazurki i próbuje zrobić z męża pantoflarza? O nie! Bella ma swój diaboliczny plan i realizuje go z żelazną konsekwencją. A Ben, który właściwie nic nie wie o jej przeszłości, coraz bardziej pogrąża się w tym toksycznym związku i nawet się nie orientuje, że został wrzucony w środek koszmaru.*

Odwrócenie standardowych ról na ogół jest dobrym rozwiązaniem strategicznym. Podczas gdy cały świat obiegły historie, gdzie to ON był tym złym (wspomnieć można chociażby o Za zamkniętymi drzwiami), niektórzy autorzy wpadli na pomysł: A co gdyby było na odwrót? W podobny sposób musiały podążać myśli H.C. Warner, która napisała powieść, której wprawdzie daleko do ideału, ale przynajmniej pokazała, jakimi sztuczkami może posłużyć się psychopatka.

A Idealna posługuje się sprawdzonymi sposobami manipulacyjnymi, które bez wątpienia każdy z nas trochę kojarzy. Ciąża, płacz, czytanie SMSów, skłócenie z rodziną, bycie pokrzywdzoną - to tylko przykłady. Ale jako że od lat działają, autorka postanowiła się nimi posłużyć, by stworzyć historię, która w sumie mogłaby się naprawdę wydarzyć... gdyby nie zakończenie, które wprawia w takie osłupienie, że no nie. Jeżeli trzymamy się jakichkolwiek realiów, to się trzymamy - a nie nagle posługujemy się rozwiązaniem wyrwanym z hollywoodzkich filmów. To mój główny zarzut.

Co by jednak nie mówić, Idealną czyta się dobrze. A już na pewno szybko. Lekki styl, proste zdania sprawiają, że w tę opowieść wchodzi się od razu. Jeżeli nie przepadacie za opisami, to tutaj ich nie znajdziecie. Ten thriller jest napisany głównie dialogami albo prostymi przemyśleniami. To sprawia, że to lektura idealna na popołudniowy wieczór. Przeczytasz raz i zapomnisz.

Podsumowując, Idealnej daleko do ideału, ale jeżeli nie będziecie od tej lektury wymagać za dużo, w nagrodę dostaniecie całkiem lekkie i przyjemne czytadło. A nie okłamujmy się, czasami tylko tego chcemy od książek - by nas trochę rozerwały. I nawet jeżeli później rolujemy oczami z absurdalności tejże historii, to na sam koniec dnia jesteśmy zadowoleni.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Idealna
Tytuł oryginalny: She
Autor: H.C.Warner
Przekład:Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 13. lipca 2022
http://www.wydawnictwoalbatros.com/
Liczba stron: 384
Format: 210x170
Oprawa: Miękka
Cena: 41,90 zł
Kategoria: Thriller
*Opis z okładki

 

3 komentarze:

  1. Przyznam szczerze, że oczekiwałam od tej książki naprawdę dużo. Mam ją na czytniku, więc zobaczymy, jak ją odbiorę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że na wakacyjny czas może być.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli kiedyś wpadnie mi w ręce, to z chęcią przeczytam

    OdpowiedzUsuń