środa, 22 listopada 2023

Gra: Sagrada


Pomóż dokończyć budowę jednej z najbardziej epickich konstrukcji, jakie widział świat! Czyli Sagradę Familię, która po dziś dzień (2023) wciąż nie doczekała się finału od 1882 roku. Wraz z tą grą każdy z nas może poczuć się niczym Gaudi - wielki architekt, który zachwycił świat. Wybierz odpowiednie kostki i ułóż z nich witraż, który zapewni najwięcej punktów zwycięstwa. Proste? Proste. Dziś mam dla Was do omówienia grę planszową Sagradę, którą znajdziecie w TaniaKsiazka.pl.

WSTĘP

Przygotuj stół, rozciągnij się. Poczuj w sobie głęboko skrywanego artystę. Belkami/filarami twojego wielkiego dzieła przedstawione są za pomocą kostek - liczba ich oczek symbolizuje odcień danego koloru (im więcej oczek, tym ciemniejszy odcień). W każdej rundzie gracze rozgrywają swoje ruchy, wybierając kostki z puli i umieszczając je w swoim witrażu. Gracze muszą stosować się do wymogów w zakresie koloru i odcienia, które zawarto na kartach wzoru, oraz nie mogą umieszczać kostek tego samego samego koloru lub tej samej wartości obok siebie (to właściwie najważniejsza zasada, której trzeba się trzymać).

Sagrada to gra, którą łączy strategię, taktykę i kreatywność. O ile grałam w wiele gier, tak pod wieloma względami Sagrada jest wyjątkowa. Można pochwalić twórców gry za pomysłowość, koncepcję, a przede wszystkim wykonanie. Projektowanie witraży oddziałuje na ucztę dla zmysłów, a kreatywne obejście dróg w celu ukończenia celów indywidualnych może niejednokrotnie rozbawić (dosłownie).

Dla kogo?

Sagrada to gra zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami. W związku z tym, że gra łączy umiejętności strategiczne i kreatywność, może być idealna na prezent dla każdego, kto ma ponad 13+. Każda rozgrywka w Sagradę trwa 10 rund, która mija szybko, więc bez problemów zmieścimy się w 30-45 minut. W związku z tym gra wydaje się idealna na szybki start domówki.

Co ciekawe, Sagrada jest dla maksymalnie dla czterech graczy, ale (!) można też grać w nią indywidualnie. Na taką ewentualność twórcy przygotowali specjalne karty z niebieskim znacznikiem w lewym górnym rogu. Opcja ta bez wątpienia będzie idealna dla kogoś, kto lubi odpoczywać robiąc coś - zwłaszcza że efekty naszej pracy nad witrażem robią wrażenie WOW.


Czy to trudna gra?

Nie! Ja wiem, że pierwsza rozgrywka wydaje się trochę dziwna i nielogiczna, ale już po pierwszej rundzie wiadomo, o co chodzi. Wystarczy dać szansę Sagradzie, by przekonać się, jak wyjątkowa jest ta gra. Od momentu gdy zagra się w tę grę po raz pierwszy, istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że Sagrada nie zejdzie ze stołu. Zwłaszcza, że w tę grę mogą grać całe rodziny (młodzi i starsi członkowie), ale również znajomi. To bez wątpienia gra, która zachwyca i daje pole do popisu.


Przepiękne wydanie, wartka rozgrywka, dużo radości - czego chcieć więcej? Bardzo, bardzo polecam, ponieważ Sagrada to bez wątpienia jedna z tych planszówek, które spodobają się absolutnie wszystkim! Nic zatem dziwnego, że od momentu jej wydania wciąż zachwyca i znajduje coraz to nowszych graczy. Dobre spędzenie wolnego czasu gwarantowane! Grę znajdziecie wśród nowości Księgarni TaniaKsiazka.pl. Korzystajcie w związku z tym Black Week i bawcie się dobrze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz