czwartek, 24 lipca 2014

Tylko MIŁOŚĆ się liczy - Jan Twardowski

Są takie nazwiska, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Nazwiska, które każdy z nas - nie wiadomo kiedy, jak i gdzie - poznał, z którymi miał w swoim życiu styczność. Lecz czy aby na pewno? Czy potrafilibyśmy powiedzieć coś więcej o twórczości lub o nich samych?

Jan Twardowski (1915-2006r.) to ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świętobliwości, a także polski poeta, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej liryki religijnej. Odznaczony licznymi wyróżnieniami takimi jak Order Uśmiechu, Dziecięca Nagroda SERCA czy też pośmiertny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości, za osiągnięcia w twórczości literackiej. To właśnie z jego wiersza pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.

 Ksiądz Jan Jakub Twardowski często spotykał się z pytaniami: czym jest miłość? co jest ważniejsze - serce czy rozum? skoro Bóg jest miłością, to dlaczego tyle cierpienia na świecie? skąd wiem, że Bóg mnie kocha? Nic zatem dziwnego, że duszpasterz starał się odpowiadać na zapytania, co sprawiło, iż miłość stała się jego myślą przewodnią.

Tylko MIŁOŚĆ się liczy to wybór tekstów - wierszy, kazań, fragmentów felietonów i innych utworów księdza Jana Jakuba Twardowskiego, poświęcony w całości miłości. Miłości w różnych odcieniach - cierpliwej, smutnej, szczęśliwej, porzuconej, wzajemnej - miłości do Boga i ludzi. To ciepła, a przede wszystkim mądra książka, przepełnionej refleksjami - dla starszy i młodszych odbiorców.

Tylko MIŁOŚĆ się liczy to zarówno tomik poezji, jak i prozy. Na różne sposoby ks. Twardowski mówił o miłości - tak, by jego słowa trafiły do wszystkich, kto tylko postanowi otworzyć się na to uczucie. Ksiądz nie używa trudnego języka, wręcz przeciwnie - mówi jasno i klarownie. Nieraz jego teksty wynoszą zaledwie cztery wersy, a innym razem dwie strony.

Lecz miłość w liryce Jana Twardowskiego to nie uczucie kobiety do mężczyzny i na odwrót. To coś więcej. Miłości nie sposób wziąć w kółeczko - wyznaczyć jej miejsce od-do. Ksiądz pisze o miłości do Boga. Wyjaśnia także fragmenty Ewangelii.

Ta książka dodaje nadziei. Zaskakuje, bawi... jak również wzrusza. To nie są tylko słowa. Gdy je czytałam, czułam coś więcej - bo rozumiałam więcej. Tylko MIŁOŚĆ się liczy potrafi otworzyć nie tylko serca, ale również umysły. Poprzez piękne zobrazowanie wspomnień, które na pewno posiada każdy z nas, ksiądz Twardowski ukazywał prawdę, której nikt nie potrafiłby wyśmiać ani zlekceważ.

Biję oklaski i chciałabym podziękować wydawnictwu Święty Wojciech za przepiękną oprawę najpiękniejszej książki w mojej kolekcji. Twarda, oryginalnie ozdobiona okładka, gruby papier, przejrzystość to coś, na co na pewno zasługuje Tylko MIŁOŚĆ się liczy! W dodatku pani Aleksandra Iwanowska wybrała, moim zdaniem, najbardziej przemawiające wiersze i prozę Jana Twardowskiego.

A co na temat miłości mówi sam autor?

Miłość to mój temat. Nieraz ludzie dziwią się, że ja, ksiądz, piszę tyle o miłości. Stale o niej słucham, wiem, jak jest ważna dla każdego. Cała moja wiara opiera się na Miłości, która dostrzega, że w każdym człowieku tkwi tęsknota za miłością. Każdy chce być szczęśliwy, a szczęście można spotkać, kiedy się kocha i jest się kochanym [...] Dla mnie miłość jest dowodem na istnienie Boga.

Tę książkę polecam wszystkim! Naprawdę wszystkim! Jestem pewna, że słowa księdza Twardowskiego przemówią do serca zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Jak wspominałam to piękna i mądra poezja/proza, którą warto posiadać u siebie na półeczce! I czytać! Po prostu ją czytać!

~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Tylko MIŁOŚĆ się liczy
Autor: Jan Twardowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania oryginału:  2002
Liczba stron: 210
Kategoria: Poezja
 ~~~~~~~~~~~~~~
Ocena: 6 (celujący)

 
Mały Przewodnik Katolicki [7-8 lat] 

Chciałabym tak bardzo krótko przedstawić Wam gazetkę - Przewodnik Katolicki dla dzieci w wieku około 7-8 lat, choć spokojnie odnajdą się w nim wszyscy. 
Ten interesujący dwumiesięcznik poświęcony jest w całości pobudzaniu małych Katolików do rozmyślań na temat Boga, Kościoła i religii. 
Magazyn został starannie przygotowany - kolorowo i z pomysłem. Przepełniony został śmiesznymi, a przede wszystkim mądrymi historyjkami, ciekawostkami, łamigłówkami i kolorowanki.
Jestem pewna, że Mały Przewodnik Katolicki przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom! 
W najnowszym numerze lipiec-sierpień 2014 w prezencie dostaniecie daszek przeciwsłoneczny!
Więcej informacji można znaleźć na stronie: TUTAJ
Z całego serca polecam!

31 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie tą książką, muszę ją zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poezji niestety nie czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, myślę, że ta by ci się spodobała :)

   Usuń
 3. Nie przepadam za poezją, ale wiersze ks. Twardowskiego wyjątkowo lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam po sięgnięcie po tę książkę.
   Prawdziwa perełka !

   Usuń
 4. Od dawna szukałam odpowiedniej dla mnie książki o wierze. Ta wydaje się być idealna! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale piękna recenzja:) Widać w niej doskonale jak książka Cię poruszyła, Fajnie, że wydawnictwo zadbało,by przepiękne wiersze księdza, miały wokół siebie piękną ramę w postaci przyzwoitego wydania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, choć sądzę, że moja recenzja nie dość oddała to, co czułam przy tej książce :)

   Usuń
 6. Patrząc na sam tytuł, na książkę bym się nie skusiła, jednak po Twojej recenzji mam już inne zdanie. Mimo że poezji nie lubię, to myślę, że książka i tak warta by była uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tylko MIŁOŚĆ się liczy" jest jak najbardziej książką godną uwagi :)

   Usuń
 7. Tomik z przyjemnością bym przeczytała, dawno nie czytałam żadnych wierszy... Poza tym okładka jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest piękna, a wnętrze książki jeszcze piękniejsze.

   Usuń
 8. Zapoznawać się z wierszami teraz nie mam ochoty, ale kiedyś po ten tomik sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam wszystko co w jakiś sposób ma związek z księdzem Twardowskim. Muszę mieć! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne wydanie! Chciałabym mieć je u siebie na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobne marzenia można łatwo ziścić :D

   Usuń
 11. Mimo że poezji przeważnie nie czytam, ale tomik wydaje się bardzo ciekawą pozycją, z którą chętnie się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam podobnie jak moja przedmówczyni, jednak po Twojej recenzji chętnie zapoznałam się z tomikiem

  OdpowiedzUsuń
 13. Poezja jakoś do mnie nie przemawia, ale recenzja jest bardzo ciekawa. :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w domu kalendarz z utworami Twardowskiego, niektóre naprawdę mi się spodobały, mimo że tematycznie (czy też poglądowo) często się mijamy, jestem jedną z "tych co stanęli w połowie drogi pomiędzy niewiarą a ciepłem", jak to ujął sam autor. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja mama posiada to w swojej biblioteczce, chyba muszę się do niej uśmiechnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jana Twardowskiego znam właściwie tylko z lekcji języka polskiego, jednak zaciekawiłaś mnie, rozejrzę się za tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ksiądz Twardowski wspaniale pisał, świetnie posługiwał się słowami. Uwielbiam czytać jego wiersze.

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. Z poezji na razie mam do czytania W. Szymborską, ale taki miszmasz księdza Twardowskiego też bym chętnie poznała bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Z poezją miałam dotychczas bardzo dużo do czynienia, głównie dzięki konkursom recytatorskim i w sumie dalej będę miała, bo jestem na rozszerzonym polskim. Znam niektóre wiersze księdza Twardowskiego, a ta książka to np. dobry pomysł na upominek :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dostałam na 18 urodziny dawno temu książkę z jego wierszami, są piękne! Muszę do nich powrócić :)

  OdpowiedzUsuń