czwartek, 17 lipca 2014

Dwanaście prac Herkulesa - Agata Christie

Już od dziś - 17. lipca - Dwanaście prac Herkulesa  w kioskach!


Tytuł: Dwanaście prac Herkulesa
Tytuł oryginalny: The Labours of Hercules
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania oryginału: 1947
Data wydania w Polsce: 16.01.2012
Liczba stron: 320
Gatunek: Kryminał


Większość kryminałów to długie powieści liczące sobie przynajmniej dwieście stron. Ale może można krócej? Tak specjalnie dla ludzi niecierpliwych i wiecznie zabieganych? Agata Christie odpowiada: można. Pomysł na zagadkę kryminalną można obmyślić oraz dobrze rozegrać już w trzydziestu stronach. Powtórzyć razy dwanaście, a otrzymujemy genialną książkę, od której i tak i tak, trudno się oderwać!

Wielki detektyw Herkules Poirot - zmęczony i wystarczająco stary - zamierza w końcu przejść na upragnioną emeryturę. Zwierza się swojemu oddanemu przyjacielowi, Hastingsowi, że uważa swoje imię za wystarczająco znaczące, by zakończyć karierę efektownie. Stawia sobie za cel rozwiązanie takiej samej ilości zagadek kryminalnych, ile miał jego mityczny imiennika.

Dwanaście prac Herkulesa to dokładnie dwanaście zagadek kryminalnych, a każda z nich jest powiązana - bardziej lub mniej - z pracami mitycznego herosa.  

Powiem szczerze, że jeszcze przed przystąpieniem do lektury obawiałam się rozczarowania. Wolę, kiedy akcja rozgrywa się stopniowo, bo tylko wtedy wszystko jest dla mnie jasne i zrozumiałe. Ten strach był zatem oczywisty, gdy miałam przed sobą same opowiadania, każde liczące około trzydziestu stron. "To za mało" - mówiłam sobie - "zanim zdążę się wciągnąć w historię, już się skończy". Zapomniałam najwidoczniej z kim mam przyjemność. Przecież to moja ulubiona pisarka, Agata Christie - Królowa Kryminałów!

Każde opowiadanie zostało odpowiednio przygotowane. Akcja rozciąga się w odpowiednim tempie, nie za szybko nie za wolno - po prostu odpowiednio. Zagadki są oryginalne - często zaskakujące swoją prostotą. Oprócz tego Dwanaście prac Herkulesa posiada błyskotliwe dialogi, oryginalne postacie oraz humor, dzięki czemu przy każdym opowiadaniu można się rozluźnić!

Język i styl autorki jest - moim zdaniem - idealny! Nie wtrąciłabym ani jednego słówka, a tym bardziej nie śmiałabym któregoś z nich usunąć. W książkach Agaty Christie liczy się każde, bo nawet jedno krótkie wtrącenie może okazać się kluczem do rozwiązania zagadki. Myślę, że każdy odnajdzie się w jej luźnym stylu pełnym żywych dialogów.

 Chciałabym przy okazji wspomnieć tutaj o jednej ciekawostce, a mianowicie o wątku patriotycznym. Miło mi się zrobiło, kiedy w jednym z opowiadań - Ptaki stymfalijskie - mogłam zobaczyć słowo - Polska, Polacy. Dwie Polki odegrały w tej historii ogromną rolę! 

Podsumowując - koniecznie trzeba przeczytać! Dwanaście prac Herkulesa czyta się szybciutko, tak więc jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy jeszcze nie mieli czasu zapoznać się z ani jedną książką Agaty Christie! Fanów jej twórczości nawet nie muszę przekonywać!


Kolejny tom - Wczesne sprawy Poirota - od 31. lipca w kioskach!!

 Zachęcam do odwiedzenia strony 
Kolekcji kryminałów Agaty Christie:

www.agathachristiekolekcja.pl

gdzie można zamówić prenumeratę!

40 komentarzy:

 1. Czytałam dawno temu i nie pamiętam już żadnego opowiadania. Zachęciłaś mnie do odświeżenia znajomości z Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość tej autorki jeszcze przede mną, ale niebawem się to zmieni, gdyż jakiś czas temu nabyłam w antykwariacie jedną jej książkę i będę czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym zapoznać się z twórczością tej autorki. Muszę w końcu zacząć kolekcjonować tą serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, a myślę, że się nie zawiedziesz!

   Usuń
 4. To była moja lektura, całkiem przyjemna i ciekawa, ale do ulubionych bym jej nie dodała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim ulubionym kryminałem jest jak na razie "Pięć małych świnek" :D
   Swoją drogą moim zdaniem to właśnie ta powieść ma najlepszą ekranizację - obejrzałam ja już dwa razy w ciągu miesiąca :D

   Usuń
 5. Niedobra Ty, w końcu zacznę przez Ciebie kompletować serię ;) jak mam teraz przejść obojętnie koło nowego tomu, no jak? ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hihi! :D
   Takie grzeszki to ja mogę robić <3

   Usuń
 6. Parę dni temu postanowiłam, że o ile finanse pozwolą, skompletuję całą serię kryminałów Christie:) Wspomniany wyżej tom dosłownie pół godziny temu nabyłam w kiosku:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka czeka już u mnie w kolejce ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że ta książka byłaby dla mnie. Co prawda przy innych gatunkach nie lubię opowiadań, jednak w przypadku kryminałów zawsze jestem niecierpliwa i jak najszybciej chcę poznać rozwiązanie zagadki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem niecierpliwa :)
   Dlatego też tak chętnie sięgnęłam po Dwanaście prac Herkulesa :)

   Usuń
 9. Kryminały to nie moja kategoria więc jak na razie odpuszczenie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak kiedyś myślałam, dopóki nie sięgnęłam po lekturę w tym gatunku :D
   Najpierw Holmes, później Poirot!

   Usuń
 10. Nie wiem czy powinnam się do tego przyznawać, ale nigdy nie czytałam ksiażek Agaty Christie :) Jakoś nie ciągnie mnie do kryminałów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może mimo to dasz szansę chociaż jednej książce Christie? Zachęcam :)

   Usuń
 11. Zaskoczyła mnie ilość tytułów, jakie posiada ta książka. Słyszałam, ze jest to najlepsze opowiadanie A. Christie. Niebawem się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Aż wstyd mi się przyznać że nie czytałam żadnej książki Christie. Ale spokojnie już wchodzę na stronę biblioteki i szybciutko zamawiam książki do wypożyczenia. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak ma być!! :D
   Czas wysilić swoje szare komóreczki i zostać detektywem! :D

   Usuń
 13. Przeczytam, przeczytam :) Nawet nie musisz mnie specjalnie namawiać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Odpowiedzi
  1. Zachęcam do zaniku tego "nie" przed "czytałam" :D

   Usuń
 15. No wstyd się przyznać, ale ja Agaty Christie jeszcze nie czytałam, choć zaczytuję się za to w Joannie Chmielewskiej. Muszę jednak to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja natomiast nie czytałam Joanny Chmielewskiej, choć oczywiście, pragnę to jak najszybciej naprawić :)

   Usuń
 16. To właśnie od tej książki zaczęłam moją przygodę z Christie. To niezła pozycja, ale jakoś mnie nie zachwyciła - jak dla mnie Doyle o wiele lepiej radzi sobie w opowiadaniach, Christie bardziej mi pasuje w powieściach.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwanaście prac Herkulesa był tez i dla mnie początkiem znajomości z utworami Christie :)
   Miło było do niej wrócić! Zupełnie inaczej patrzy się wtedy na historie :D

   Usuń
 17. Strasznie dawno czytałam cokolwiek od Christie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w te wakacje znajdziesz czas przynajmniej dla jednej z jej powieści!

   Usuń
 18. Czytałam. Nowe wydanie bardzo ładne ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Obecnie nie mam ochoty na kryminały, ale lubię opowiadania, a takich kryminalnych jeszcze nie miałam okazji czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam jedną z zbioru opowiadań Christie :)

   Usuń
 20. Nie zdecydowałam się na zakup książeczek. Ale muszę kiedyś wypożyczyć z biblioteki i przeczytać więcej powieści pisarki, bo do tej pory mało poznałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie jedną powieść Christie znajdziesz w swojej bibliotece :)

   Usuń