środa, 25 września 2013

Magazyn dla uczących się języka...

Możliwości mamy na wyciągnięcie ręki. Osoby, które chcą i lubią uczyć się języków obcych mają do tego szczególny dodatek. Tym "dodatkiem" jest właśnie wydawnictwo Colorful Media, które pisze magazyny w pięciu różnych językach: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim. I robi to tak dobrze, że z najczystszą przyjemnością chociażby kartkuje się czasopisma - a co dopiero, gdy zaczyna się je czytać...!

Miałam okazję zapoznać się z pięcioma różnojęzykowymi magazynami, dzięki czemu mogę zaświadczyć, że każdy z nich, niezależnie od języka, został przygotowany perfekcyjnie, starannie, a przede wszystkim - ciekawie. 

Choć każdy z magazynów oczywiście się różni, mają jedną podstawową cechę, która ich łączy. Po pierwsze artykuły w nich zawarte są powiązane z danym krajem - ciekawostki, stereotypy, życie codzienne, informacje o krajach i ich mieszkańcach, czy nawet gwiazd filmowych... Na przykład w najnowszym numerze Deutsch Aktuell nr 60 znajdziemy artykuł poświęcony stereotypowi
typowego Niemca.

Jak możemy się dowiedzieć ze stopki redakcyjnej, W skład redakcji wydawnictwa Colorful Media wchodzą nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy, którzy mogą skorygować pewne błędy, by tekst był jak najbardziej poprawny. A to nie wszystko! Do każdego numeru została dołączona informacja, że artykuły można za darmo odsłuchać w formacie MP3 na stronie wydawnictwa, które oczywiście czytają rodowici mieszkańcy danego kraju. 

Jednakże najlepsze w magazynach - czy to Deutsch Aktuell, czy English Matters - są właśnie tłumaczenia
trudniejszych słówek zaraz pod kolumną, w której znajduje się dany wyraz. Jest to o tyle odpowiednio przygotowane, że słówka, z którymi wydawnictwo przypuszczało, iż będziemy mogli mieć problemy, zostały podkreślone. Niestety, by chociaż po troszku zrozumieć dany magazyn, trzeba opanować chociażby średni poziomie jego znajomości.

Muszę przyznać, że ponieważ angielskiego uczę się od bardzo długo, przypuszczałam, iż English Matters nie będzie potrafił mnie w większym stopniu zaskoczyć. Okazało się jednak inaczej. Słowotwórstwo jest bogate, a co najlepsze, przedstawia angielski (czy niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański) nie jako podręcznikowy język, lecz składniowy i, co najlepsze, potoczny. Innymi słowy, właśnie takiego słownictwa można się spodziewać w gazetach wydawanych za granicą. 

Gorąco zachęcam do chociażby przejrzenia danego magazynu w języku, który najbardziej Was interesuje. Dopiero wtedy możecie stwierdzić, czy taki sposób nauki Wam odpowiada bądź nie. Mnie czasopisma bardzo się spodobały i bardzo chętnie wieczorami czytam artykuły w nich zawarte. Gdyż jak wszyscy dobrze wiecie: "Znajomość języka obcego to w dzisiejszym świecie podstawa"!


~~~~~~
Języki
Francuski
Angielski
Hiszpański
Niemiec
Rosyjski 
~~~~~~

7 komentarzy:

 1. Juz od dawna zamierzam sięgnąć po magazyn Colorful media :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym, żeby magazyn angielski trafił w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zamierzam w najbliższej przyszłości uczyć się języków obcych, więc ja spasuje, ale polecę owe magazyny mojej nastoletniej bratanicy. Myślę, że ona zrobi z nich dobry użytek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Magazyny z tego wydawnictwa są rewelacyjne. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna sprawa, zakupiłam już jeden numer :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę kiedyś spróbować z tymi magazynami językowymi. Fajny pomysł na naukę.)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nauka z magazynów i gazet także może być dobra, ale pod warunkiem, że znamy już chociaż podstawy tego języka. Ja chętnie korzystam z repetytoriów do hiszpańskiego https://www.jezykiobce.pl/s/138/repetytorium-do-hiszpanskiego gdyż jak dla mnie na ten moment są niezastąpione.

  OdpowiedzUsuń