środa, 10 września 2014

Dojrzała i szczupła - Magdalena Makarowska

Każdy z nas chciałby być szczupłym i pięknym. Jedni się takimi rodzą  i na zawsze pozostają, inni - chociażby nic nie jedli, nadal nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów.

Dlatego też przyjmuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu była na diecie - białkowej, owocowej, warzywnej, czy też innej, ponieważ sposobów odchudzania jest tak wiele, iż panie chętnie przechodzą z jednej na drugą. W końcu jak nie jedna, to może druga przyniesie zamierzony efekt? 

Pani Magdalena Makarowska - autorka bestsellerowych poradników żywieniowych - wydała kolejną książką. Tym razem jej tytuł brzmi: "Dojrzała i szczupła". Znajdziemy w niej zasady wyszczuplającej diety dla pań w kwiecie wieku, sześciotygodniowy program  odnowy oraz porady dla zdrowia i urody.

Pomyślicie sobie - nic nowego, a wszystko to mogę znaleźć w internecie. Ano nie do końca, o czym zaraz postaram się Was przekonać.

Przede wszystkim ten poradnik poświęcony jest paniom (oraz panom) po pięćdziesiątce. To właśnie w tym wieku zaczynają się problemy zdrowotne - mniej lub bardziej dokuczliwe - a które często przeszkadzają w rozpoczęciu nowego sposobu odżywiania, a przy tym i nowego życia. Ponieważ kiedy wprowadzamy w swoje życie zbilansowaną dietę, nasza codzienność zmienia się samoistnie.

Magdalena Makarowska daje ku temu pełno przykładów, nawiązując w swojej książce do tak typowych błędów jakie doprowadzamy przez  polską gościnność i nasze tłuste tradycje, przez które jedzenie się marnuje w koszu na odpadki oraz w postaci zbędnego balastu na brzuszku. Opisuje, ale także tłumaczy, dlaczego nie należy dojadać resztek, dlaczego powinno się gotować głównie pod siebie, a dopiero później dla innych, a także dlaczego w ogóle tyjemy.

Lecz nie jest to tylko książka o gotowaniu i o wszystkim, co ma z nią wspólnego. To bardzo dobrze i mądrze przemyślany poradnik, w którym znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania takie jak - Co ma wspólnego z naszym sposobem żywienia nasze geny? Jakie są czynniki wpływające na tycie? Dlaczego tak zgubny może być dla człowieka stres i nikły brak aktywności fizycznej? Jednak najbardziej spodobało mi się rzeczowe wytłumaczenie zemsty cud-diety, czyli sławnego efektu jo-jo - skąd się bierze i jak go uniknąć?

Fakt, że jest to poradnik adresowany głównie dla osób dojrzalszych, nie znaczy, że osoby młodsze nie znajdą w nim nic dla siebie. Wręcz przeciwnie! "Dojrzała i szczupła" to kompendium wiedzy na tematy, które zawsze interesują osoby nie tyle na diecie, ile po prostu świadome potrzeby prawidłowego odżywiania. I tak oto znajdujemy 10 przykazań na zdrowe kości, kosmetyczną rewolucję, czyli innowacyjne użycie oleju, listę produktów, którymi należy wzbogacić dietę w okresie menopauzy, jak i zdrowe zamienniki cukrów oraz soli.

Po istnej gromadzie wiedzy, przychodzi czas na sześciotygodniową dietę 50+ wraz z najważniejszymi wskazówkami i obowiązującymi zasadami. Muszę przyznać, że sama z przyjemnością spróbuję niejednego z tych przepisów, które są łatwe i przyjemne w wykonaniu. A kiedy już przebrnie się przez te sześć tygodni, przyjdzie czas na ostatni rozdział - to jest stabilizację wagi wraz z posiłkami ułatwiającymi to zadanie. 

  Źródło obrazu: urodaizdrowie.pl

Całość zamyka się w pięknie skonstruowanej okładce, pod którą kryje się bogactwo informacji oraz ilustracji. Każda strona jest kolorowa, druk jak najbardziej czytelny, najważniejsze fakty zostały dodatkowo podkreślone - krótko mówiąc, ta książka została starannie wykończona, co sprawia iż. "Dojrzała i szczupła" to jeden z lepszych poradników żywieniowych na rynku, z którymi warto się zapoznać. 

 Źródło obrazu: urodaizdrowie.pl

Cóż mogę jeszcze powiedzieć? Jeżeli poszukujecie mądrze przygotowanej książki o dietach i nie tylko, zachęcam Was do sięgnięcia po poradniki dietetyczki Magdaleny Makarowskiej. Osobiście jestem zachwycona jej najnowszą pozycją i postaram się jak najszybciej nadrobić pozostałe lektury. 

                       „Dojrzała i szczupła” w księgarniach od 10 września!Tytuł
Dojrzała i szczupła
Autor
Magdalena Makarowska    
Ilość stron: 256
Okładka: miękka

Wydawnictwo:  
Wydawnictwo Feeria       
Data premiery: 10.09.2014
Kategoria: Poradnik


9 komentarzy:

 1. Na razie nie jestem zainteresowana takimi poradnikami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym stracić kilka kilogramów, ale jakoś nie mam motywacji. Mimo to z czystej ciekawości postaram się przejrzeć powyższe poradniki.

  OdpowiedzUsuń
 3. A może ktoś w końcu wymyśliłby dietę jak skutecznie przytyć? Bo cierpię na niedowagę, małą, ale zawsze coś i tak bardzo chcę przytyć chociaż parę kilo i za nic w świecie mi to nie wychodzi. To byłoby dopiero piśmiennicze wywanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mam przekonania do poradników, a tym bardziej takich żywieniowych ;) Staram się odżywiać zdrowo, a nie chudnąć, więc to nic dla mnie :) Może po pięćdziesiątce ta książka się przyda :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć temat o odchudzaniu nie do końca mnie interesuje, to ten o utrzymaniu wagi już trochę bardziej. I choć poradników żywieniowych nie czytam, to może kiedyś będę częściej do nich zaglądać:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca pozycja :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś, jako nastolatka, kupowałam mnóstwo poradników od odchudzaniu (patrz. leczenie kompleksów). Na szczęście z czasem mi to przeszło i teraz wydaję pieniądze na nieco bardziej wartościowe pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po pięćdziesiątce nie jestem ;), ale brzmi dość mądrze, więc może warto byłoby się z tą pozycją kiedyś zapoznać. // Mnie dopiero teraz bierze na zdrowsze żywienie. Pewnie przez to, że studia skończę... I skończą się te pizze co jakiś czas późno wieczorem :( ;D.

  OdpowiedzUsuń