niedziela, 28 września 2014

Klasyka polska dla dzieci

Znacie Stefka Burczymuchę? Znacie Pawła i Gawła? A może Czaplę, rybę i raka? Dzieci i żaby? Czy też Janka, co psom szył buty? Jestem pewna, że te nazwy coś Wam mówią! Każdy z nas dorastał właśnie na tych pięknych, mądrych wierszykach takich wielkich twórców jak Ignacy Krasicki, Maria Konopnicka czy Adam Mickiewicz.

Klasyka polska dla dzieci to grube, pięknie ilustrowane tomisko, którego nie może zabraknąć na półce dziecka, ale także rodziców i dziadków! 

W tej książce dziecko znajdzie kanon polskiej poezji dla dzieci. Pozna takie wiersze jak: "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli", "Czapla, ryby i rak", "Stefek Burczymucha", "Przyjaciele", czy "Ptaszki w klatce". Oraz wiele, wiele innych! Łącznie ponad osiemdziesiąt wierszy! To sto pięćdziesiąt stron czystej zabawy!

Książka podzielona jest na sześć grup tematycznie do siebie dobranych. Pierwsza to Stefek Burczymucha i inne dzieciaki; druga: Paweł i Gaweł, czyli co się może zdarzyć w domu; trzecia: Chory kotek i inne zwierzaki, następnie: Zła zima i inne wierszyki o czterech porach roku; Orzeszki i inne leśne przygody, aż w końcu Pani Twardowska i inne wiersze.

Są to wiersze, które na pewno każdy dorosły zna i lubi! Wiersze, od których kiełkowała miłość do poezji! Wiersze, które w kilku słowach potrafiły pobudzić wyobraźnię. Lecz przede wszystkim to wiersze, które uczyły swoim morałem!
 

Do poezji Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicza, Władysława Bełza, czy Ignacego Krasickiego nie muszę przekonywać chyba nikogo! Ja, już od najmłodszych lat, szczególnie pokochałam ostatniego pana. Jego wiersze: np. "Przyjaciele", "Ptaszki w klatce", "Malarze" czy "Dzieci i żaby" zawsze pobudzały moją ciekawość, rozbawiały, a przy okazji czegoś nauczyły. To właśnie od nich zaczęła się moja fascynacja tomikami poezji! 

Ignacy Krasicki
Malarze
Dwaj portretów malarze słynęli przed laty:
Piotr dobry, a ubogi; Jan zły, a bogaty.
Piotr malował wybornie, a głód go uciskał.
Jan mało i źle robił, więcej jednak zyskał.
Dlaczegóż los tak różni mieli ci malarze?
Piotr malował podobnie, Jan piękniejsze twarze.


Klasyka polska dla dzieci przyciągnie najmłodszych nie tylko doborem wierszy, ale przede wszystkim kolorowymi ilustracjami! Każda strona ma przepiękne obrazki, dopasowane do tematu danego tekstu. Całość prezentuje się imponująco! Najważniejsze jednak, że malunki nie nachodzą na wiersz, którego czcionka jest - co najważniejsze - wyraźna i dostatecznie duża!

Mam nadzieję, że każde dziecko będzie miało szansę zapoznać się z tymi wierszami! To niezapomniane, wieczne teksty, do których powraca się z nostalgią! Uważam, że rolą rodzica czy dziadków jest właśnie zachęcanie swoich małych pociech do sięgania po takie książki! Klasyka polska dla dzieci to prezent wręcz wymarzony! Kupując ją, inwestujecie w dziecięce marzenia. Osobiście jestem zachwycona!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Tytuł: Klasyka polska dla dzieci
Autor: Praca zbiorowa
Ilustracje: Sebastian Person
Wydawnictwo: Papilon
Data wydania: 27.11.2012
Liczba stron: 152
Gatunek: Wiersze
http://publicat.pl/oldpapilon/oferta/nauczanie-poczatkowe-6-9-lat/klasyka-polska-dla-dzieci.-najpiekniejsze-wiersze_63,2409,358.html~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

16 komentarzy:

 1. Jaka piękna książka! Brat byłby zachwycony... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do wyboru książek dla swoich dzieci, chyba jeszcze kawałek czasu mi został, lecz jako dorosła osoba, mogę stwierdzić, że wybrałabym ją na pewno dla własnego, przyszłego malucha :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne wydanie, Ja bardzo chętnie nabędę tę książeczkę. Dzieciaki będą zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 4. o jakie sympatyczne zwierzątka! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że wydawnictwa wydając takie typu książeczki stawiają na piękne ilustracje, to z pewnością przyciągnie najmłodszych ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. właśnie czegoś takiego szukam dla córki ;) i obrazki są w miarę ładne...
  We współczesnych wierszach brak mi własnie morału i rytmiki, teraz w modzie jest pisanie o niczym. Niestety...

  OdpowiedzUsuń
 7. Recytowałam kiedyś te wiersze na konkursach... To były czasy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam te wierszyki dzieciom, niektóre znają już na pamięć:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładne wydanie. Obowiązkowo każdy rodzic powinien sprawić swojemu dziecku tę książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Odżyły wspomnienia z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla rodzeństwa - pewnością się im spodoba, zwłaszcza bratu :D

  OdpowiedzUsuń
 12. O! Wspaniały prezent dla mojej małej chrześnicy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wydaje się świetna, o ile w przyszłości będę mieć dziecko, na pewno zaopatrzę się w jakąś pozycję z klasyką wierszy.
  Osobiście za poezją nie przepadam, ale Ignacego Krasickiego i jego twórczość baaardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książeczka ładnie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z przyjemnością sama bym sobie poczytała :)

  OdpowiedzUsuń