niedziela, 14 września 2014

Magazyny dla uczących się...

W tym roku czeka mnie bardzo ciężkie naukowe wyzwanie - matura
Nie od dziś straszą mnie nią w szkole i w domu, lecz w trzeciej klasie liceum to przejęcie jedynie się wzmocniło. Do końca września abiturienci oddają deklarację z wybranymi przedmiotami na maturze. Cały czas się waham, lecz wiem jedno - będę chciała zdawać zarówno język angielski, jak i język niemiecki na poziomie rozszerzonym, tak więc nie ma strachu, jest tylko mobilizacja!

Z westchnieniem sięgnęłam po najnowsze numery English matters, English matters Wydania Specjalnego oraz Deutsch Aktuell. Podczas lektury tych trzech magazynów mogę powiedzieć jedno o moich umiejętnościach - nie jest źle, lecz zawsze może być lepiej.

Od samego początku (czyli od chwili, w której zetknęłam się z tymi magazynami) stałam się oddaną fanką wydawnictwa Colorful Media. Po prostu uwielbiam czytanie ciekawych i jakże mądrych artykułów, które jest świetną formą nauki nowego słownictwa. Ale nie tylko zwrotów się tutaj uczymy! English matters i Deutsch Aktuell mają ukryty żywy język, żywe słowo - żywy obraz Wielkiej Brytanii i Niemiec!  

W najnowszym numerze English matters #48 znajdziemy artykuł o wszystkim znanym Bruno Marsie wraz z tekstem piosenki "Grenade" i jego powolnym tłumaczeniem krok po kroku. W magazynie są wskazówki o oszczędzaniu, artykuł o ukochanych butach kobiet, czyli szpilkach. Molom książkowym szczególnie spodoba się wywiad z Hazel Jones, która opowie o sekrecie nieśmiertelności powieści Jane Austen. Przy okazji zachęciłabym do przeczytania o Bath, czyli miejscowości Wielkiej Brytanii, w której rozgrywała się akcja kilku książek angielskiej pisarki. Oprócz tego znajdziemy także artykuł "A Battle of Words", czyli o granicach wolności słowa w mediach. Niespodzianką dla mnie była fikcyjna historyjka o Polaku, który stara się znaleźć mieszkanie na wyspach! Tekst pod tytułem "Zumba Fitness Craze" mówi o najnowszych, choć wcale nie takim młodym krzyku modu, którym jest Zumba - połączenie tańca z ćwiczeniami aerobowymi! 

Dla wszystkich, którzy kochają modę, English matters opublikowało wydanie specjalne - Fashion - i muszę przyznać, że to istne kompendium wiedzy. Może w nim przeczytać o "Milan: the Navel of Fashion", czyli o sławnym Mediolanie, czy o znanym wszystkim, mniej lub bardziej, projektancie Louis Vuitton. Jest także artykuł o brytyjskich ikonach mody, o ofiarach wiktoriańskich gorsetów, czy o "Top Fasion Blogs". Dla fanów naszej polskiej top modelki - Anji Rubik - też coś się znajdzie. Wartym uwagi jest tekst i wywiad o byciu ekologicznym i humanitarnym w modzie, a osobom o mocnych nerwach polecam "Clothing Sweatshops: Can We Finally Sew it Up?" (pol. "Zakład odzieżowy wyzyskujący siłę roboczą: Czy może się to wreszcie zakończyć zwycięsko?"). W dodatku otrzymujemy jak zawsze tekst piosenki - tym razem będzie to "Suit&Tie" Justina Timberlake'a. Ostatni artykuł poświęcony jest dziwnym i często kiczowatych krzykach mody.

Deutsch Aktuell #66 posiada piękną okładkę, na której widnieje równie piękna kobieta - Polka, Aneta Sablik - i to jej poświęcony został tytułowy artykuł "Aneta Sablik: in Deutschland ist sie "The One". Gdy otwieramy magazyn, zgodnie z tradycją witają nas zwięzłe recenzje wybranej książki, filmu i płyty CD. Dalej przyglądamy się kalendarzowi na wrzesień-październik 2014, kiedy to w Niemczech obchodzone są ważne uroczystości, takie jak Oktoberfest czy frankfurckie targi książkowe. W najnowszym numerze o krajach niemieckojęzycznych nie mogło zabraknąć artykułu o zwycięzcy Eurowizji i jego historii. W dziale Kultur dowiemy się coś niecoś o przesądach, w które wierzą Niemcy, a dział społeczeństwo przedstawi nam kontakty z granicznymi sąsiadami. Dla spragnionych psychologii redaktorzy magazynu przygotowali: "Was Frauen und Manner im Kopf haben", a sportowcy nacieszą się historią Maratonu. Pomimo iż wakacje się skończyły z Deutsch Aktuell przynosimy się do malowniczego miasteczka w Szwajcarii! 

Wszystkie trzy magazyny były niezwykłą uciechą dla rządnego wiedzy mózgu, który kocha języki obce oraz jest ciekawy kultury, obyczajów, miejsc za granicą! 

Polecam wszystkim z całego serca!  

Informacje na temat magazynu znajdziecie na:
Strona wydawnictwa: KLIKNIJ TUTAJ 
Strona sklepu internetowego: KLIKNIJ TUTAJ
Facebook wydawnictwa Colorful Media: KLIKNIJ TUTAJ
Facebook English Matters: KLIKNIJ TUTAJ
Facebook Deutsch Aktuell: KLIKNIJ TUTAJ
http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html

10 komentarzy:

 1. Cieszę się, że ja mam maturę za sobą :P
  Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To będę trzymać w maju kciuki za Twoją maturę - dwa języki na takim poziomie - jestem pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie czytuje tego typu magazynów, ale wiem komu ewentualnie mogę je polecić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie czytam najnowszy English Matters. Jak zawsze same ciekawe artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też już daleko po maturze, ale angielskiego zawsze warto się uczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam nigdy tych magazynów ale to fajny pomysł na sprawdzenie swoich umiejętności językowych :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie Inna
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym wreszcie poznać ich fenomen, ale mi nie po drodze, a stwierdzam też, że magazyny nie są dla mnie, bo kupuję Fanbooka, ale chyba tylko z zasady, bo rzadko go czytam, leży sobie w szafce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety z wersji niemieckiej nie skorzystam...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zanim będzie matura przed Tobą jeszcze studniówka:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z takim podejściem do nauki języków, jakie wyraziłaś w pierwszym akapicie swojej recenzji, zdanie egzaminu maturalnego to będzie dla Ciebie bułka z masłem :)

  OdpowiedzUsuń