czwartek, 4 września 2014

Dziecięcym piórem - ks. Jan Twardowski (Tomy I-III)

Twórczość Jana Twardowskiego jest dla mnie twórczością szczególną. Bowiem ten szczególny ksiądz traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach, przyrodzie, modlitwie, przyjaźni... W jego książkach odnajdujemy chwile ulotne a jednocześnie wieczne; niezwykłą codzienność; oraz miłość - jej właśnie odnajdziemy najwięcej!

Dziecięcym piórem to zbiór trzech tomów zebranych w jedno. Dzięki temu zabiegowi czytelnik otrzymuje ponad pięćset stron niezwykłych opowieści - dłuższych i krótszych - które pomogą przybliżyć się dziecku (i nie tylko) do Boga i ludzi.

Pierwszy tom traktuje o Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego, czyli o najważniejszych okresach każdego chrześcijanina.

W drugim tomie znajdziemy opowieści o Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii świętej. Będą tu padały pytania nie zawsze proste, ale na pewno bardzo istotne w życiu.

Natomiast trzeci tom to historie o modlitwach, Matce Bożej, świętych, miłości, ślubach, rodzinie, o nas samych, szkole, wakacjach, przyrodzie. Ośmielę się powiedzieć, że ten tom to istne kompendium wiedzy dla nowożeńców, rodziców, dzieci - innymi słowy - dla wszystkich.

Oprócz tego niniejsza pozycja zawiera lektury szkolne takie jak: Zeszyt w kratkę, Nowy zeszyt w kratkę, Najnowszy zeszyt w kratkę, Dwa osiłki, Patyki i patyczki, Uśmiech na gwiazdkę i inne.

Dziecięcym piórem to krótkie historie o wszystkim. Jedne ciągną się na trzy strony, inne znowuż to mają zaledwie cztery linijki. A każda z nich jest inna i zawiera morał, ale taki inny od tych wcześniej spotykanych. Morałem w książkach ks. Jana Twardowskiego są pytania, na które chcielibyśmy poznać odpowiedź, lecz autor ich nie daje, zmuszając nas do własnych osądów. A opowiadania nie należą zawsze do najłatwiejszych.

Święty Józef załamał ręce, 
denerwują się w niebie święci,
teraz idą już nie Trzech Mędrcy,
lecz uczeni, doktorzy, docenci.

Teraz wszystko całkiem inaczej,
to, co stare, odeszło, minęło,
zamiast złota niosą dolary,
zamiast kadzidła - komputer,
zamiast mirry - wideo. 

Jak to możliwe, że ks. Twardowski, choć pisał bardzo prosto i na pozór zrozumiale, jego utwory różnią się od pozostałych? Jak to możliwe, że jego słowa potrafią tak rozmiękczyć serce? Czytając tę książkę - książkę dla dzieci - do oczu napływały mi łzy wzruszenia. Myślałam, myślałam, aż w końcu zrozumiałam. Ksiądz Jan Twardowski pisał od serca - do serca i to jest właśnie źródło jego talentu.

Całość tej pięknej twórczości Dziecięcym piórem zamyka się w jednym egzemplarzu. Kartki są grube i białe, a tekst wystarczająco duży, by każdy mógł go przeczytać. Oprócz tego nie brak w książce pięknych obrazków, które dopełniają całokształt pozycji.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć, żebyście sięgnęli po tę pozycji - czy to w księgarni, czy to w bibliotece - i zaczęli czytać na głos, by także młodsze pokolenie mogło posłuchać pięknych, acz prostych opowiadań. Polecam!!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Dziecięcym piórem
Autor: ks. Jan Twardowski
Data powstania: 2008
http://www.mwydawnictwo.pl/p/972/kr%C3%B3lowa-%C5%9Bniegu
Wydawnictwo M
Ilość stron: 588
Oprawa: miękka


Ocena: celujący!

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

14 komentarzy:

 1. Nie umiem tego racjonalnie wytłumaczyć, ale wyjątkowo lubię i cenię twórczość ks. Jana Twardowskiego. Być może dlatego, że prywatnie był wyjątkowym człowiekiem ..

  OdpowiedzUsuń
 2. Z twórczości ks. Twardzowskiego w całości przeczytałam "Patyki i patyczki" jako lekturę. Nieobowiązkowo tż czytam jego wiersze, jednak po jednym - nie cały zbiór na raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię twórczość ks. Jana Twardowskiego, chociaż już dawno nie czytałam żadnych jego wierszy :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomimo wysokiej oceny - nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam dużo wierszy, nawet pisałam swoje. Z czasem odeszłam zupełnie w stronę prozy. I nie czuję się jeszcze gotowa na powrót do poezji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo szanuję twórczość ks. Twardowskiego. I choć nie posiadam żadnego jego tomiku w swojej biblioteczce, to do niektórych jego wierszy z ogromnym sentymentem powracam. Chciałabym mieć tomik jego poezji u siebie w domu. I choć powyższy tytuł nie do końca można zaliczyć do tego kanonu, to szczerze wierzę, iż oddaje czytelnikowi niesamowite przeżycia duchowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam kilka książek Księdza w domu, z dawnych szkolnych lat, ale co raz rzadziej niestety po nie sięgam

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam jego twórczość, mam na półce "Utwory zebrane" i często do nich wracam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę w końcu i ja poznać twórczość ks. Twardowskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ksiądz Twardowski zdecydowanie umie pięknie pisać i jego twórczość ma to coś - pięknego, refleksyjnego. Z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam ks. Twardowskiego. Jego tomik przy moim łóżku <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdybym miała dzieci, to zapewne czytałabym im te wiersze :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo cenię twórczość ks. Twardowskiego. Synkowi czytałam kiedyś ,,Patyki i patyczki,,:)

  OdpowiedzUsuń