piątek, 20 października 2017

Harry Potter i Więzień Azkabanu [Wydanie ilustrowane] - J.K.Rowling & Jim Kay

Październik od trzech lat kojarzy mi się z tym samym - z nowymi wydaniami Harry'ego Pottera w wersji ilustrowanej. To chyba miesiąc Rowling! I będzie taki jeszcze długi czas (co mnie niesamowicie cieszy)! Tym razem przychodzę do Was z recenzją trzeciego - mojego ulubionego - tomu młodego czarodzieja w wersji ilustrowanej, czyli Harry Potter i Więzień Azkabanu!


Harry Potter to niezwykłe dziecko. On nie lubi wakacji. On marzy jedynie o powrocie do szkoły. Ma ku temu powód - wujostwo, które sprawuje piecze nad jego wychowaniem, nie należy do najlepszych rodzin na świecie. Lecz przynajmniej jest wśród  nich bezpieczny, bowiem przed trzecim rokiem dowiaduje się, że z najlepiej strzeżonego więzienia czarodziejów, Azkabanu, uciekł więzień. I wszystko wskazuje na to, że ów Syriusz Black poluje na głównego bohatera. 

Ale po co ja to piszę, skoro zapewne każdy z Was doskonale zna tę historię - a przynajmniej jej ogólny szkic. Pewnie nawet już przeczytaliście, a może macie swój własny egzemplarz w domu. Czemu zatem mielibyście kupować kolejną książkę o tym samym? Z  prostej przyczyny - to nie jest ta sama, dobrze znana historia, ponieważ wydźwięk tego wydania jest (w moim odczuciu) troszkę inny.

Bowiem w książce znajdziecie 115 (!!!) ilustracji. Przepięknych, bajecznych, a przy tym momentami mrocznych ilustracji, które przeniosą Was - tak jak i mnie przeniosły - do magicznego świata czarodziei. Są kolorowe i bardzo realistyczne, a przy okazji widać, że stają się z tomu na tom coraz mroczniejsze. Innymi słowy nie odstają od coraz poważniejszego klimatu zbudowanego przez Rowling. 

Przykład nieco mroczniejszych klimatów.

Jim Kay nie kalkuje wydarzeń z kultowych już ekranizacji, a tworzy własne oryginalne postacie i scenografie. I tutaj muszę zrobić pokłon, ponieważ gołym okiem widać, że główni bohaterowie dorastają na kartach tej powieści. Ich twarzy stają się poważniejsze, ich rysy bardziej pociągłe. Tutaj nikt nie stoi w miejscu, wszyscy się rozwijają, tak jak rozwijają się w samej historii. Na pewno jest to niemałe wyzwanie. 

Osobiście odniosłam wrażenie, że jedną historię można przedstawić w podobnych słowach, ale w różnej formie na trzy różne sposoby. Powieści J.K. Rowling, filmy Warner Bros. oraz  wydania ilustrowane Jima Kay umożliwiają spojrzenia na znaną sobie historię z innej perspektywy. W książkach "zwykłych" najważniejszą rolę odgrywa nasza wyobraźnia; w filmach reżyseria i aktorzy, natomiast w wydaniach ilustrowanych - ilustracje. Dlatego też jest to nie tylko nie lada gratka dla fanów, ale też niezwykłe doświadczenie dla zwykłego mola książkowego!

Przykładowa ilustracja - zwróćcie uwagę na te barwy i szczegóły!

Nie wspominając już o tym, że wydania ilustrowane wydawane przez Media Rodzina są PRZEPIĘKNE! Duży format wyglądem przypominający dobrze znane mi księgi baśni, twarda oprawa oraz duże, wyraziste ilustracje pełne najmniejszych szczegółów wydrukowane na sztywnych kartach. A do tego zakładka-wstążeczka oraz kapitałka dodają magii do i tak już magicznej opowieści. Ta książka będzie wyróżniała się na każdej półce z książkami. KAŻDEJ!  

Z tego też powodu mogę z czystym sumieniem polecić Harry'ego Pottera i Więźnia Azkabanu. Kto pewnie zakupił tom 1 i tom 2 zapewne nie waha się ani chwili, a ci, którzy mają dopiero lekturę przed sobą - mam nadzieję, że przekonałam. Jest to idealny prezent dla kogoś bliskiego i dalekiego, dla młodego i starszego czytelnika... a przede wszystkim dla siebie! Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika pięknych i mądrych książek!

"Wierzę, że może wydarzyć się coś naprawdę magicznego, gdy czyta się dobrą książkę" - J.K. Rowling

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł: Harry Potter i Więzień Azkabanu Wydanie Ilustrowane
Autor: Joanne Kathleen Rowling
Ilustrował: Jim Kay 
Przekład: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 3.10.2017
Liczba stron: 328 + 8 str rzymskie
Oprawa: Twarda
http://mediarodzina.pl/index.phpFormat: 226x267mm
Dodatki: zakładka-wstążeczka oraz kapitałka 
Kategoria: Fantasy
Cena: 59,00 zł

7 komentarzy:

 1. Jak odłożę trochę pieniążków, to na pewno kupię *.* Śliczne wydanie <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, książka wydaje się interesująca, ale już jakoś mi przeszła "faza" na Pottera, może kiedyś wrócę, kto wie. Tylko trzy części z serii mam w domu i akurat wśród nich jest Harry Potter i Więzień Azkabanu (oczywiście nieilustrowany). :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę już mieć te książki <3 Przepiękne wydania, ilustracje, przez które chce się od razu czytać. Chyba pora zrobić zamówienie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też właśnie ostatnio recenzowałam :). Uważam, że Jim Kay jest świetnym ilustratorem. Od razu widać, jak bardzo jest w cały projekt zaangażowany! I tak, potwierdzam, wydanie bardzo staranne :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pierwsze 2 tomy, ale jakoś przespałam fakt, że to już ta pora roku, kiedy pojawia sie kolejna część :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę go mieć- i jak Otai, też przespałam ten moment :P

  OdpowiedzUsuń