niedziela, 24 lutego 2019

Blisko mnie - Amanda Reynolds

Małżeństwo. Te jedno, pojedyncze słowo powinno kojarzyć się z głębokim uczuciem, wsparciem drugiej osoby, świadomością, że u swego boku ma się kogoś, kto jest w stanie stanąć za tobą w dosłownie w każdej sytuacji. To po prostu scementowany związek, który jest tak silny i mocny, iż nic nie jest w stanie go zepsuć. A co się stanie, jeśli czegoś nam w pewnym momencie w takim związku zabraknie, zaczniemy się nudzić i w końcu zdecydujemy się skoczyć na boczny kwiatek? A co jeśli na domiar złego w wyniku tego zdarzy się wypadek, nic nie będziemy pamiętać, a nasi bliscy będą tkać pajęczyny kłamstw? Jak dowiemy się, co się naprawdę stało?W takie właśnie sytuacji znajduje się główna bohaterka Blisko mnie, Joanna. Pewnego dnia kłóci się z mężem i spada ze schodów. W wyniku upadku traci pamięć, nie kojarzy ostatnich dwunastu miesięcy. Mąż i dzieci starają się otoczyć ją jak najwspanialszą opieką, jednak kobieta w skrytości ducha przeczuwa, że coś tutaj jest mocno nie tak. Jednak jak dowiedzieć się prawdy, gdy w głowie ma się zamiast wspomnień, czarną dziurę?

Amanda Reynolds roztacza przed czytelnikiem dość mroczną historię. Oto niby kochające się małżeństwo, które wśród innych osób uchodzi wręcz za idealne, albo chociaż bliskie temu, tak naprawdę na swej powierzchni ma dość sporo małych rysek, które w przyszłości mogą nadwyrężyć podwaliny tego związku. Książka została napisana lekkim i przyjemnym stylem, podzielono ją na dość krótkie rozdziały, zaś ich akcja naprzemiennie się rozgrywa w teraźniejszości i przeszłości. Dzięki temu czytelnik nie jest nagle i od razu zasypywany licznymi faktami i wydarzeniami z życia głównych bohaterów, tylko poznaje je bardzo stopniowo. Powieść trzyma w napięciu, podczas lektury notorycznie odczuwałam wręcz chorobliwą ciekawość, co takiego się wydarzy za chwilę, tuż na następnej stronie. Autorka postanowiła ukazać ten najważniejszy w życiu człowieka związek z zupełnie innej strony. Nie pokazuje bowiem dwójki osób, która mocno się kocha, czasem musi pokonać przeszkody rzucane przez los, ale w większości w przejaskrawiony sposób relacji pomiędzy nią i nim. Tutaj wszystko jest w bardziej mrocznej otoczce, czytelnik raczej odczuwa obawy, strach wręcz przed tym, co za chwilę spotka Joannę, na co wpadnie jej mąż. Główną rolę odgrywa tak naprawdę kłamstwo i to przez duże k. Dlaczego? Amanda Reynolds to na nie stawia największy nacisk i co i rusz odkrywa nam kolejne karty, ukazujące kolejne jego konsekwencje. Zaczyna się od jednej drobnej rzeczy, po czym im dalej w to wszystko brniemy i oszukujemy naszych bliskich, tym bardziej zaczynamy sami w to wszystko wierzyć, a przy okazji ranimy tych, na których najbardziej nam zależy. Przez to cała historia tutaj przedstawiona staje się jeszcze bardziej realna i życiowa. Każdego z nas mogłoby to wszystko spotkać, sami dobrze wiemy, że życie potrafi się skomplikować z dnia na dzień, z godziny na godzinę i nigdy nie jesteśmy tego wszystkiego przewidzieć.

Autorka porusza też inny ważny temat. Mianowicie uświadamia nam, iż gdy bierzemy ślub z ukochaną osobą i powtarzamy sobie, że jakoś to będzie, to po raz pierwszy siebie okłamujemy. Pokazuje, że gdy wchodzimy na niebezpieczną rutynę, poświęcamy się coraz bardziej pracy, w domu nas praktycznie nie ma, to tak naprawdę nie mamy prawa oczekiwać, że wszystko będzie "ok" i druga osoba będzie w takim związku szczęśliwa. Jest to coś, co większości pewnie wydaje się oczywiste, ale nie zawsze o tym pamiętamy, a kiedy już dochodzimy do takich wniosków, jest zwykle za późno na ratowanie czegokolwiek. 
 
Przed sięgnięciem po Blisko mnie miałam okazję przeczytać kilka opinii, mocno się od siebie różniących. Jestem jednak w grupie osób, do których historia Amandy Reynolds przemówiła. Ba! Nawet dała do myślenia, i teraz, kiedy jestem kilka godzin po lekturze i piszę w końcu tę recenzję nadal mam ją w głowie.

Plusem tej powieści jest już sama okładka. Bardzo mi się podoba, chociaż za wiele się na niej nie dzieje. Ale po lekturze, śmiało dochodzę do wniosku, że idealnie wręcz oddaje ona naturę tej książki. Minusem zaś jest samo zakończenie. Spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego, czegoś co mnie wbije dosłownie w fotel, zaś to co otrzymałam… Po prostu było.

Podsumowując, Blisko mnie to historia małżeństwa Joanny i Roberta, którzy żyli w kłamstwie, nie doceniając siebie nawzajem i tego, co mają, co ostatecznie doprowadziło do pewnej tragedii. Autorka w zgrabny sposób pokazuje, do czego może doprowadzić jedno niewinne kłamstwo, za którym będą się kryć kolejne i kolejne. Trzyma w napięciu, zaskakuje i w pewnym stopniu przeraża, do tego stopnia, iż czytelnik zaczyna się zastanawiać nad własnym życiem i swoim związkiem oraz tym, jak traktuje innych. 


 Zaczytana_Panna 
Autorka bloga W zaczytanym świecie
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł: Blisko mnie
Autor:Amanda Reynolds
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 16.08.2018
Liczba stron: 448
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka, ze skrzydełkami
Cena: 34,90 zł
http://www.wydawnictwokobiece.pl/

1 komentarz:

  1. Jeśli książka skłania do zastanowienia nad własnym życiem, to warto ją przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń