sobota, 22 listopada 2014

Cytaty najpiękniejsze - William Szekspir [wydanie ilustrowane]

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg oraz aktor, żyjący w XVI-XVII wieku. W ciągu swojego życia napisał trzydzieści osiem sztuk, sto pięćdziesiąt cztery sonety, a także wiele innych gatunków. Już za życia cieszył się ogromną popularnością, lecz największa sława urosła dopiero po jego śmierci. Uważa się go za poetę narodowego Anglii oraz za jednego z najwybitniejszych pisarzy.Na całym świecie, tak jak i w Polsce po dziś dzień nazwisko wielkiego poety nie schodzi z kanonu lektur. Jego największe dzieła, taki jak "Makbet", "Hamlet", czy chociażby wszystkim znany "Romeo i Julia" to historie ponadczasowe, cieszące się nieustanną popularnością. Na podstawie dramatów Williama Szekspira powstało wiele ekranizacji, adaptacji, a same jego utwory doczekały się setek coraz to nowszych wydań.

Na czym polegał - i wciąż polega - sukces Williama Szekspira? Co sprawiło, że jego dzieła znajdują się na drugim miejscu pod względem popularności, zaraz po Biblii i przed kryminałami Agaty Christie (według danych UNESCO)?

"Nie pod­da­waj się roz­paczy. Życie nie jest lep­sze ani gor­sze od naszych marzeń, jest tyl­ko zu­pełnie inne". 

Odpowiedzi jest kilka i każda z nich zapewne trafna. Osobiście jestem jednak skłonna stanąć murem za językiem Williama Szekspira, który potrafił w piękny sposób opisać to, co na ogół jest powszechne. Jakby nie było, na cytaty angielskiego poety powołujemy się po dziś dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. I to nie tylko my, Polacy! Szekspir jest najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata. Wiele jego neologizmów weszło do codziennego użycia (szacuje się, iż jest to wynik sięgający koło 600 słów)!

Wydawnictwo MG zrobiło wielką niespodziankę i jeszcze większą przyjemność swym czytelnikom, dodając do swej pięknej kolekcji Wydań Ilustrowanych książkę pod tytułem: "William Szekspir cytaty najpiękniejsze". To wspaniały tom, w którym zostały zebrane najważniejszych słowa wielkiego pisarza, podzielone wcześniej na dwadzieścia rozdziałów, takich jak "Dobro i zło", "Kara", "Pieniądze", "Miłość", "Mądrość" i tak dalej. Dzięki tej książce dowiemy się, co na temat wybranych dziedzin z naszego życia sądzili nie tyle bohaterowie dramatów, ale przede wszystkim sam autor.

"Ten, kto bied­ny i szczęśli­wy, jest bo­gaty, że bar­dziej nie trzeba".

To także czyste kompendium wiedzy dla tych wszystkich, którzy poszukują podpowiedzi, dobrej wskazówki, klucza do rozwiązania problemów. Ja sama, kiedy mam wolną chwilkę, a tym bardziej podczas gorszego dnia, chętnie sięgam po moją starą Księgę Przysłów czy Księgę Aforyzmów i czytam najpiękniejsze cytaty, których słowa tak trafnie oddają uczucia serca, a które potrafią podnieść na duchu. Teraz do tego grono mogę doliczyć także "Williama Szekspira i jego cytaty najpiękniejsze".

Zwrócić uwagę należy także na samo wydanie książki, które poprzez prostotę, tak pięknie prezentuje się na półce. "William Szekspir cytaty najpiękniejsze" posiada twardą oprawę, grube, pociemniałe strony, niezwykle wyraźny druk oraz ilustracje Daniela Chodowieckiego połączone z miedziorytami z książki Samuela Pufendorfa. Jestem pewna, że każdemu przypadną do gustu!

"Czymże jest nazwa? To, co zowiem różą,
Pod inną nazwą równie by pachniało".

"William Szekspir cytaty najpiękniejsze" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana twórczości angielskiego autora. Ale nie tylko! To książka, której warto się przyjrzeć, nad którą warto się zastanowić, aż  w końcu - którą warto mieć w domu. Osobiście jestem nią zachwycona! Polecam!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: William Szekspir Cytaty Najpiękniejsze
Autor: William Szekspir
Wybór: Dorota Malinowska-Grupińska
Ilustracje: Daniel Chodowiecki
Wydawnictwo: MG
http://www.wydawnictwomg.pl/william-szekspircytaty-najpiekniejsze/Data wydania: 2014
Liczba stron: 224
Oprawa: Twarda
Kategoria: Poezja
Cena: 29,90 zł

15 komentarzy:

 1. Już te dwa cytaty, które przytoczyłaś są super! Mam chęć na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie piękne wydanie. Myślę, żeby tę książkę podarować w prezencie na nadchodzące święta komuś z mojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o poezję, to jestem wymagająca. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym mieć tą pozycję na półce.

  OdpowiedzUsuń
 5. To musi być piękne, kolekcjonerskie wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam że warto książkę mieć:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak już gdzieś napisałam, wolę Szekspira w całości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. KOCHAM SZEKSPIRA, więc nie przeżyję bez tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydanie cudowne, Szekspira uwielbiałam w gimnazjum i teraz muszę go sobie nieco odświeżyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nawet w szkole nie przepadałam za Szekspirem, ale w takim wydaniu bardzo chętnie bym do jego twórczości wróciła:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nigdy nie przepadałam z Szekspirem...być może mam kiepski gust ;p

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne wydanie, na prezent idealne, jeśli oczywiście ktoś lubi Szekspira :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z przyjemnością sprawiłabym sobie to wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Taka pozycja to gratka dla wielbicieli Szekspira, kiedyś się w nią zaopatrzę.

  OdpowiedzUsuń