poniedziałek, 19 maja 2014

Druga strona chaosu. Jak przejść przez huragan zmian - Margaret Silf

Na rynku wydawniczym można znaleźć naprawdę wiele poradników. Poradników bardziej lub mniej potrzebnych w naszym życiu - bardziej lub mniej udanych. Czy są potrzebne? Na pewno, ponieważ pomagają spojrzeć na daną kwestię z innego - bardziej złożonego - punktu widzenia. 

Margaret Silf w swojej najnowszej książce "Druga strona chaosu" postanowiła uważnie przyjrzeć się życiu każdego z nas. Codzienności, z którą się zmierzamy. Z tym nieuchronnym losem, który nie rzadko z nas pogrywa lub kpi i udowadnia, że żadna praca nie jest stała; żaden dom nie jest wieczny; każde podejście może się zmienić; każde słowo może być decydujące - ponieważ zmiany są częścią naszego życia

Autorka używając prostych i trafnych słów potrafiła wywołać na mojej twarzy uśmiech. Potrafiła przywołać takie sytuacje, takie momenty w naszym życiu (w życiu każdego z nas, często bez wyjątku!), że nie sposób sobie nie przypomnieć, co wtedy sobie myśleliśmy, a co teraz myślimy - szczególnie po przeczytaniu "Drugiej strony chaosu". To nie jest łatwe odnaleźć się w trudnym świecie, a szczególnie nie jest to łatwe, kiedy nie mamy przy sobie kogoś bliskiego. Jednak mimo wszystko każda kłoda rzucona nam pod nogi jest wyzwaniem, z którego zwycięstwa się cieszymy. 

Bardzo istotnym "bohaterem" jest tutaj sam Bóg. Bóg, który objawia się najczęściej wtedy, kiedy o nim zapominamy; kiedy opadają pierwsze wrażenia (złe czy dobre), pierwsze emocje i zaczynamy słuchać samych siebie. Autorka udowadnia, że to wszystko, co się z nami dzieje jest zrozumiałe i spotyka każdego z nas, a jednocześnie stara się nas przekonać do opierania się na zawsze wyciągniętej w naszą stronę pomocnej dłoni. 

"Druga strona chaosu" liczy sobie zaledwie 200 stron i została podzielona na 20 rozdziałów. W każdym z nich Margaret Silf pokazuje, tak zwaną, drugą stronę medalu. Odpowiada często na niełatwe pytania, a i tematy po których stąpa nie należą do najłatwiejszych. "Czy złe nowiny mogą być dobrymi nowinami?", "Chcesz zachować swoje życie czy je stracić?", "Kiedy złe ziarno wydaje dobry owoc"...

Bardzo ważną funkcję pełnią w tej książce pytania dodane do końca rozdziałów. Pytania, które pozwalają nam się zatrzymać, zastanowić się, pomyśleć nad sobą i nad własnym życiem. bo właśnie w takim typie książek to właśnie my jesteśmy najważniejsi, to my stanowimy centrum. 

Jeżeli dacie szansę tej książce, wierzę, że się nie zawiedziecie. Lektura nie należy do łatwych ani do trudnych, a wszystko zależy od waszej otwartości i od wiary we własne przekonania. Jeżeli poszukujecie odpowiedzi na pytania, na które nikt nie potrafi lub nie chce odpowiedzieć, polecam zajrzenie do literek w "Drugiej stronie chaosu". Książka lśni optymizmem i wiarą w lepsze jutro. Dlatego też nie mam cienia wątpliwości, że będę nie raz, nie dwa powracała do niej, by przeczytać jeszcze raz choć jeden rozdział.

MARGARET SILF przez wiele lat pracowała jako tłumacz i programista systemów komputerowych. Z czasem jednak zdecydowała się całkowicie poświęcić pomaganiu innym w ich drodze do Boga. Dziś jest autorką bestsellerowych poradników z dziedziny duchowości. Głosi konferencje oraz rekolekcje ignacjańskie w wielu krajach, publikuje w czasopismach katolickich. 

~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Druga strona chaosu
Tytuł oryginału:The Other Side of Chaos. Breaking Through When Life Is Breaking Down
Autor: Margaret Silf
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania w Polsce:  2014
Liczba stron: 192
Kategoria: Poradnik
 ~~~~~~~~~~~~~~
Ocena: 5 (bardzo dobry)
http://www.swietywojciech.pl/

20 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, które pozwalają czytelnikowi w końcu spojrzeć na swoje życie z innej, nieco luźniejszej i bardziej optymistycznej perspektywy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za poradnikami. Sięgam po nie gdy chwilowo nie mam nic ciekawszego do czytania, a od jakiegoś czasu książek, które chcę przeczytać jest aż za dużo, więc raczej daruję sobie lekturę tej.

  OdpowiedzUsuń
 3. No nie wiem, nie wiem. Nie mam jakoś przekonania do tej książki, ale skoro nalegasz, aby dać jej szansę to zastanowię się jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej spasuję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Takiej książki aktualnie potrzebuję! Zamierzam się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czytać poradniki - więc dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie sądzę, by było to coś dla mnie ;)

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie może być ciekawe, ale raczej nie czytam takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej podziękuję, w tej chwili nie potrzebuję jej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytam poradników, więc tym razem nie dam książce szansy ;) Jednak Twoja recenzja na pewno przekona kogoś, komu duchowość nie jest obca ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie potrafię się przekonać do poradników. Właściwie nie wiem dlaczego, bo z pewnością choć część z nich może zawierać przydatne wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie, nie, nie, każdemu poradnikowi mówię "nie". To nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Podoba mi się tytuł tej książki, jest taki inny niż pozostałe. Oby treść też była tak interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Poradniki mimo wszystko to nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tego poradnika zrezygnuję.

  OdpowiedzUsuń
 17. To nie jest ten czas dla mnie na tę pozycję, aczkolwiek zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam o tej książce, ale w wolnej chwili z chęcią się z nią zaznajomię :) Wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie lubię poradników, więc... nie :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Może kiedyś :) chyba potrzebna mi porada co do życiowych zawirowań ;d

  OdpowiedzUsuń