poniedziałek, 12 maja 2014

Łowcy głów - Jo Nesbø

Zanim zabrałam się za tę książkę, usłyszałam wiele, naprawdę wiele dobrego o jej autorze - pisarzu norweskim, który zdobył sławę w całej Europie (a może nawet i poza nią) - Jo Nesbø. Miałam przy tym okazję obejrzeć wywiad tego pana dla Dzień Dobry TVN, podczas którego całkowicie oczarował mnie swoją postacią.

Roger Brown uważa się za najbardziej niedocenianego łowcę głów w Norwegii. Ma zbyt piękną żonę i zbyt drogą willę, dlatego zbyt często musi kraść dzieła sztuki. Kiedy poznaje Clasa Greve’a, szczęśliwego posiadacza bezcennego obrazu Rubensa, niezwłocznie postanawia wykorzystać szansę i zrobić decydujący krok w stronę finansowej niezależności. Lecz nic nie idzie zgodnie z jego planem i już niebawem będzie musiał zmierzyć się w walce - o śmierć i życie.

Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy zaczytując się coraz głębiej i głębiej w "Łowcy głów" nie mogłam odnaleźć w nim swego ulubionego gatunku literackiego. Nie jest to, jak sądziłam, kryminał, lecz powieść sensacyjna. I to bardzo dobra powieść sensacyjna (choć ja akurat nie przepadam za tym gatunkiem), z której mogłabym czerpać radość od samego początku, a nie tak jak zrobiłam - od połowy.

Coś jest w historiach Jo Nesbø, że czytelnik po prostu wpada w świat przez niego wykreowany - widzi, słyszy, czuje to samo, oddycha tym samym... Tak jest i tym razem, kiedy poznajemy Rogera Browna. Łowcę głów. Najlepszego w swoim fachu, do czego wcale nie był mu potrzebny wzrost (którego zresztą nie ma), lecz inteligencja. Inteligencja, która umożliwia mu prowadzenie błyskotliwych dialogów oraz zauważanie tego, co zwykle może umknąć. Było mu to szczególnie potrzebne do przeżycia, kiedy wpada w pułapkę nieobliczalnego mężczyzny, który postanowił go za wszelką cenę zabić.

Nie czytałam w swojej karierze mola książkowego zbyt wiele historii sensacyjnych. W końcu historie sensacyjne częściej się ogląda - no bo jak inaczej wczuć się w ten klimat pościgu, ukrywania się czy zabójstw? Tak właśnie myślałam, aż w końcu zostałam wyprowadzona z błędu przez norweskiego pisarza. Sposób w jaki opisał on całą książkę - książkę-cudeńko - udowadnia, że jak zawsze to książka góruje nad filmem.

Akcja to po prostu niekończące się emocje. Raz czujemy zaciekawienie, by zaraz później delikatnie się znudzić, po czym na nowo się śmiejemy i smucimy. Syczymy, kiedy spodziewamy się niebezpieczeństwa, i smucimy, kiedy ktoś umiera. Choć początek wydawał się niepasujący - i tylko przez chwilę. Kiedy wszystko przyspiesza, nie ma czasu na zwątpienia. Jo Nesbø wiedział co robi - możecie być tego pewni.

Warto tę książkę przeczytać przynajmniej dla stylu autora. Tak wyrobionego rzemiosła nikt by się nie powstydził. Jo Nesbø ma umiejętność przyciągania czytelnika poprzez zainteresowanie. Można by się czuć nieraz zahipnotyzowanym. Sposób, w jaki został napisany "Łowca głów" przyciągnie wszystkim - no chyba, że ktoś nie potrafi zrozumieć języka, jakim operuje autor - choć nie należy on do trudnych, konieczna jest już dojrzałość.

Jak na pierwsze spotkanie z norweskim pisarzem wyszło naprawdę dobrze. "Łowcy głów" poruszył moją wyobraźnią i moimi emocjami, dzięki czemu czułam się jakbym oglądała dobry film sensacyjny. Bo w końcu tak było! Ja go naprawdę oglądałam - w mojej głowie! Gorąco polecam na danie szansy tej książce bądź innej tego autora! Myślę, że się nie zawiedziecie.

~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Łowcy głów
Autor: Jo Nesbø
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Seria: Ślady zbrodni
Data wydania w Polsce: 11.10.2011
Liczba stron: 224
Kategoria: Sensacyja
~~~~~~~~~~~~ 
Ocena: 5 (bardzo dobry) 

http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/mezczyzna-w-brazowym-garniturze_65,2410,6345.html

21 komentarzy:

 1. Ja baardzo rzadko czytuję powieści sensacyjne, jakoś nie przypadają mi do gustu, ale po tym opisie chętnie ją przeczytam. Kto wie, może zmienię zdanie, co do tego gatunku^^

  notreportefeuille.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna noszę się z zamiarem poznania twórczości Jo Nesbø, ale ciągle coś mi stoi na drodze, a to brak czasu, a to brak możliwości. Niemniej jednak muszę zebrać się w sobie i nabyć chociaż z jedną powieść tego autora, by przekonać się, czy przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się jakoś do Nesbo przekonać, ale tę pozycję mam w bibliotece i jeśli kiedyś sięgnę to chyba po nią (jest najcieńsza), choć podobno nie najlepsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna książka tego autora za mną - wypadła średnio, ale i tak spróbuję z kolejnymi. Być może właśnie z tą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam już bodaj dwie książki Nesbo, i jestem pod ogromnym wrażeniem :-) Dzięki Tobie obejrzałam wywiad w Dzień Dobry Tvn i jeszcze bardziej się nim zauroczyłam, aż muszę w końcu iść po jakąś jego książkę do biblioteki :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam już wiele dobrego o tym autorze. Mam zamiar niebawem zgłębić jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba się na nią skusze xD

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora. Jednak Twoja recenzja jest niezmiernie zachęcająca. Poszukam...

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią sięgnę po tę książkę ; )

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jeszcze nie spotkałam się z twórczością tego pana, ale ciągle chodzi za mną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ekhmm, jeszcze nie znam twórczości autora, ale obiecuję sobie wkrótce to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytatałam (znaczy się próbowała) przeczytać jedną książkę tego autora ale nie udało mi się, już więcej chyba nic nie przeczytam tego pana ;p

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój tata czyta jego książki, ja na razie się nie mogę przekonać do takiej literatury :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba się skuszę, choć mówiąc szczerze, nie jestem dostatecznie przekonana. ;)
  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora. Miałam nadrobić zaległości, ale jeszcze mi to nie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak dotąd czytałam tylko jedną książkę Nesbo - ale jestem pewna, że po Łowców głów też sięgnę! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam trochę o tej książce, a teraz po przeczytaniu Twojej recenzji tylko utwierdziłam się w fakcie, że chcę ją przeczytać - z pewnością dam jej szansę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. O autorze, oczywiście, słyszałam, ale jeszcze nie czytałam. Planuję to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam jedną książkę tego pana, jak na razie nam nie po drodze, ale może na czasie... :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczerze polecam każdą książkę tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń