poniedziałek, 30 czerwca 2014

Wykolejony - Michael Katz Krefeld

Jednym z moich ulubionych gatunków literackich jest kryminał - zawdzięczam to zarówno Sherlockowi Holmesie, jak i Herkulesowi Poirotowi. Dlatego też bardzo chętnie poszukuję nowych autorów z tego gatunku, marząc, by ich zamysł spodobał mi się przynajmniej w połowie tak jak dzieła nieżyjących już pisarzy. Czy duński pisarz, Michael Katz Krefeld, spełnił moje oczekiwania? Niestety, nie bardzo. 

Thomas "Ravn" Ravnsholdt jest policjantem na przymusowym zwolnieniu. Po stracie ukochanej, która została zabita przez włamywacza, całkowicie się załamał, zatapiając smutki w alkoholu. Odcina się od świata i ludzi. Pewnego dnia kolega prosi go o przysługę - Ravn, jako były znakomity detektyw, miałby odnaleźć Maszę, córkę ukraińskiej sprzątaczki. Choć początkowo mężczyzna się przed tym wzbrania, w końcu jednak na nowo zaczyna żyć śledztwem. 

Równolegle do tych wydarzeń poznajemy historię Maszy - mrożące krew w żyłach wspomnienia. Trudne, nieprzyjemne tematy takie jak prostytucja, handel ludźmi, mafia, narkotyki i niesprawiedliwość nie są jej obce.

sobota, 28 czerwca 2014

W szpilkach na tropie - Rebecca Jane

Gdy tylko po raz pierwszy usłyszałam o "W szpilkach na tropie" i historii powstania tej powieści, nie mogłam wyjść z dziwnego przeczucia, iż ta książka zapełni lukę pomiędzy kryminałem a obyczajówką. Dlaczego? Ponieważ wszystko wskazywało na to, iż "Prawdziwa historia Damskiej Agencji Detektywistycznej" nie będzie ani tym, ani tym. Czy tak się właśnie stało?

W 2009 roku powstała agencja detektywistyczna. Agencja prowadzona w całości przez kobiety. Panie detektyw miały określony cel działania i zamierzały się go trzymać - chciały nieść pomoc ludziom, którym nikt inny nie chciał pomóc. Główną inicjatorką była Rebecca Jane, kobieta, która w ciągu swojego nadal młodego wieku, musiała zmierzyć się z rozwodem. Pamiętając o fakcie, że wtedy nikt inny nie mógł jej pomóc, nie chciała, by inne kobiety również musiały się z tym mierzyć. W ten oto sposób powstała Damska Agencja Detektywistyczna! 

"W szpilkach na tropie" nie jest fikcją literacką, lecz spisanymi na klawiaturze prawdziwymi wydarzeniami, w których główną bohaterką była Rebecca Jane wraz z przyjaciółkami. Oczywiście imiona, nazwiska i najróżniejsze cechy charakterystyczne zostały zmienione, by klienci agencji nie zostali rozpoznani. Lecz oprócz tego dostajemy rzeczywistość z jaką borykają się ludzie. 

czwartek, 26 czerwca 2014

Kuba i Czarodziejskie Nożyczki - Katarzyna Chrzanowska

Bajki dla dzieci muszą mieć w sobie magię, która przyciągnie młodego czytelnika do historii. Tę magię bez wątpienia ma debiut Katarzyny Chrzanowskiej "Kuba i Czarodziejskie Nożyczki". Kiedyś była magiczna kredka to dlaczego by nożyczki miały być gorsze?

Kiedy Kuba wycina papierowe potwory, które wcześniej sam narysował, nie spodziewa się jeszcze, że nożyczki, których używa, mają magiczną moc. Dzięki temu ożyją nagle dobre stwory z odległego świata. Czy to aby tylko dziecięca wyobraźnia? A może czarodziejska kraina NES istnieje naprawdę?*

Poznajcie Kubę - pomysłowego chłopca, który w swoim domu odnajduje nożyczki, które wcześniej zostawił Antek. Ten właśnie Antek wyczarował za ich pomocą swego najlepszego przyjaciela - Szczura. Kuba wraz z Szczurkiem przenosi się do czarodziejskiej krainy NES i przeżywa fantastyczne przygody.

"Kuba i Czarodziejskie Nożyczki" to przede wszystkim historia o przyjaźni. Przyjaźni wielkiej i prawdziwej, która może przetrwać każdą rozłąkę - długą czy krótką. To ważne uczucie przelewa się zarówno na chłopców, jak i na zwierzęta, ucząc zrozumienia, akceptacji i poświęcenia. 

wtorek, 24 czerwca 2014

Szalone miesiące - Mariola Drzazga

Są jeszcze takie piękne, wesołe książeczki dla dzieci, które nie tylko dzieciom się spodobają, ale również dorosłym! Przykładem takiej bajeczki są "Szalone miesiące" autorstwa Marioli Drzazga.

"Raz miesiące oszalały i się wszystkie wymieszały!
Czerwiec się zamienił z grudniem, By mieć krótsze popołudnie.
Styczniem maj się zauroczył, Lubił jego śnieżne oczy"*.
Tak oto rozpoczyna się szalona przygoda z nazwami miesiąca w roli głównej.

Historyjka bardzo krótka - ale jakże udana! Jak ja dawno nie przeglądałam wierszowanej historyjki - i w dodatku takiej rymowanej! Podziwiam Mariolę Drzazgę za pomysłowość i finezję, która umożliwiła powstanie tej książeczki.

"Szalone miesiące" bawią i uczą. Młody czytelnik może dzięki nim nauczyć się wszystkich nazw miesięcy oraz do których pór roku się je przypisuje. I to w prosty, łatwy i przyjemny sposób - poprzez czytanie.

Książeczka nie jest długa, lecz zapełniona obrazkami. Na każdej stronie powitają nas wesołe ludziki, uosobienie pór roku. Zakochałam się w tych ilustracjach - tak pięknie zostały namalowane - czego dokonała pani Aleksandra Huk-Wiatrowska.

niedziela, 22 czerwca 2014

Intruz - Stephenie Meyer

Sama jestem w szoku, jak bardzo człowiek potrafi być sentymentalny. Bo właśnie taka jestem. Mam w domu całą sagę "Zmierzch" i mimo licznej naiwności, od których można było mieć nudności a z którą musiałam się borykać czytając przygody Belli, Edwarda i Jackoba, miałam ochotę zapoznać się z kolejnym dziełem Stephenie Meyer. Ot tak po prostu - trochę dla nazwiska, a trochę ze zwykłej ciekawości.
Przeniosłam się do przyszłości...

Przyszłość wygląda zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażaliśmy. Ludzkość jest w mniejszości wobec istot pozaziemskich, które opanowały całą planetę poprzez "wpuszczanie" kosmitów w ciała człowieka. By powstrzymać ostateczne rozprzestrzenienie się istot pozaziemskich, grupy ludzi zaczęli się zbroić. Stają się rebeliantami i zaczynają walkę, której stawka jest ogromna - przetrwanie.

Jedną z ostatnich wolnych ludzi jest nastolatka o imieniu Melanie. Do czasu jednak. By ratować swego brata, wpada w pułapkę. W jej ciele zostaje umieszczona obca dusza - intruz o imieniu Wagabunda. Ma on za zadanie przeszukać wspomnienia Melanie, by tym samym poznać kryjówkę ostatnich rebeliantów. Lecz nie jest to takie proste, jak się wydaje. Wspomnienia nastolatki ukazują się jeden po drugim - te piękne i te smutne... a Wagabunda nie jest na nie obojętna.

piątek, 20 czerwca 2014

Kot wśród gołębi - Agata Christie


Na kolejne schrupanie literatury mojej ulubionej autorki wybrałam "Kota wśród gołębi" - historii kryminalnej mającej swoje miejsce w szkole dla dziewcząt. Nazwijmy ten wybór swoistym pożegnaniem roku szkolnego. 

W najlepszej szkoły dla dziewcząt w Anglii zostaje zamordowana nielubiana nauczycielka gimnastyki, pani Springer. Kobieta wścibska, która  znała wszystkie wstydliwe tajemnice innych. Niedługo po tym wydarzeniu zostają odkryte kolejne zwłoki... a później jeszcze jedne. Czarny cień padł na ekskluzywną placówkę - czy ma to jakiś związek z zaginionymi klejnotami księcia Rabatu?

Na te wszystkie pytania odpowie czytelnikowi sławny Herkules Poirot, belgijski detektyw. Tajemnic jest wiele, a wszystko jest tak zawiłe, że łatwo o pomyłkę. 

Niestety z bólem serca muszę przyznać, że nieco zawiodłam się na "Kocie wśród gołębi". Jak do tej pory (a mam na swoim koncie 9 książek Christie) jest to najgorsza  powieść "Królowej". 

środa, 18 czerwca 2014

Pensjonat na wyspie - Colleen Coble

Jest coś szczególnego w powieściach, które nie boją się nawiązywać do wartość chrześcijańskich. To dobrze, ponieważ ludzie potrzebują i stale będą potrzebować wiary, nadziei oraz, oczywiście, miłości. 

Spełnieniem najskrytszych marzeń Libby Holladay byłoby odziedziczenie hotelu na wyspie Hope Island. Zrekonstruowanie budynku byłoby nie lada wyzwaniem dla jej talentu konserwatora zabytków, jak również niemałą radością dla miłośniczki historii. Los daje jej szansę poprzez wiadomość, iż posiada rodzinę, o której wcześniej nie słyszała. Jej tata, który podobno umarł dawno temu, odszedł z tego świata zaledwie miesiąc temu, a w dodatku ożenił się ponownie i miał kolejne potomstwa, lecz to właśnie Libby pozostawił najcenniejsze nieruchomości. Gdy znajduje się na Hope Island niespodzianki jeszcze się nie skończyły, a przystojny porucznik Straży Przybrzeżnej, Alec, przypomina jej, że niczego nie można być pewnym.

No właśnie... być pewnym... Spełnienie marzeń nie jest wcale takie łatwe, a Libby musiała się o tym szybko przekonać. Nie jest w stanie utrzymać pensjonatu na Hope Island, przez co będzie zmuszona sprzedać go deweloperowi. Dodatkowo okazuje się, że nowe rodzeństwo wcale nie jest zachwycone jej poznaniem, postrzegając ją jako tę, która chce zagarnąć cały majątek dla siebie. Żeby tego było mało, niedługo potem jej najlepsza przyjaciółka zostaje porwana, a ona staje się głównym podejrzanym... 

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Księga stylu Coco Chanel - Karen Karbo [Recenzja Przedpremierowa]


 Premiera 3 lipca!!


O sławnych ludziach mówi się wiele za ich życia, a o wielkich ludziach, którzy zmienili cząsteczkę świata, mówi się również i po śmierci. Tak też jest w przypadku sławnej Coco Chanel, która stała się ikoną mody. I choć nie ma osoby, dla której ta marka jest obca, mało kto wie coś więcej o samej Coco. 

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako szansonistka w paryskich kawiarniach, w wolnych chwilach dla zabawy zaczęła szyć kapelusze. To był początek jej wielkiej kariery*.

Jak to się mówi? Od zera do bohatera? Tak, to przysłowie sprawdza się w tej historii znakomicie. Jak to się stało, że biedna a w dodatku osierocona dziewczyna stała się ikoną - wzorem do naśladowania? W czym tkwi haczyk? Jak wygląda droga do sukcesu? Aż w końcu jak samej stać się elegancką kobietą z klasą? Na te i wiele innych pytań odpowiada Karen Karbo, pisarka, która podjęła się napisania biografii Coco Chanel łącząc ją z poradnikiem szyku. 

sobota, 14 czerwca 2014

Reksio. Wielka Księga Przygód

Są takie chwile w życiu, że z utęsknieniem patrzymy na naszą przeszłość. Czasy dzieciństwa - czas radości i beztroski - odszedł wraz z naszą naiwnością. A może i nie do końca? Są takie historie, o których się nie zapomina. Bajki, na które się czekało. Postacie, z którymi się zaprzyjaźniono. Książki, do których się chętnie wraca. 

Kto z nas nie pamięta Reksia?
Oczywiście,  że nie ma takiej osoby! Każdy z nas zna tego przemiłego biało-brązowego psiaka, z którym przeżywaliśmy zabawne, a przy okazji i pouczające przygody. To historie o najważniejszych wartościach w naszym życiu: o przyjaźni, o rodzinie, o poświęceniu, o nauce... i wielu, wielu innych mądrych przesłaniach.

Z łezką oku przyjrzałam się jednemu z nowszych wydań "Wielkiej Księgi Przygód" z Reksiem w roli głównej. I zaczęłam czytać. Ale to nie było takie zwykłe czytanie, lecz podróż w czasie. Wróciłam do dzieciństwa i patrzyłam na Reksia i na jego zwierzęcych przyjaciół oczami właśnie dziecka, które jest ciekawe następnych wydarzeń. Ta książka zarówno uczy jak i bawi! 

"Reksio. Wielka Księga Przygód" zawiera 26 opowiadań. Najróżniejszych przygód z najróżniejszymi postaciami. Mamy tutaj nie tylko Reksia, ale również i psa Azora, kaczkę Kwaczkę, krowę Krasulę, kota Mruczysława, kurę Gdaczkę, konia Maurycego, czy też kotki Puszka i Prążka. Razem z nimi dzieciom nie grozi nuda, bo na podwórzu wiecznie coś się dzieje. Bohaterowie występują w teatrze, organizują koncert, tworzą przedszkole, jak także wybierają się na wycieczki nad jezioro, w góry czy też do lasu. Nie brak przy tym też i nieco poważniejszych przygód, traktujących między innymi o potrzebie przyjaźni czy radzeniu sobie w czasie burzy - oczywiście w zwierzęcy sposób. 

czwartek, 12 czerwca 2014

Magazyny: English matters #46 i Deutsch Aktuell #64

Wiem, że tak jak ja stęskniliście się za nową recenzją najnowszych numerów magazynów dla uczących się języka angielskiego i niemieckiego! I słusznie, ponieważ było warto poczekać kolejne dwa miesiące! 


W nowym numerze English matters #46 znajdziecie:
1. Krótko na temat niecodziennego zwyczaju w knajpach UK i dziwnych zwierzętach
2. Artykuły People and Lifestyle: 
* Przyjaciele czy wrogowie, czyli o rywalizacji w dzisiejszym świecie 
* Historia życia utalentowanej Vanessy-Mae
* Prostytucja na całym świecie
* Reality show o "ocalonych" 
3. Artykuły Culture: 
* Środki socjalne najróżniejszej maści
* Skandynawskie mity
* Historia Elżbiety Wielkiej i jej przodków
4. Artykuły Language:
* O komiksowych onomatopejach słów kilka
5. Artykuły Science:
* Dinozaury - od fikcji do prawdy 
    6. Artykuły Travel:
                                                           * Podróżowanie autobusem
                                                             7. Artykuły Leisure:
                                                              * Kuchnia molekularna 
                                                               * Piłka nożna w Brazylii jako narodowa pasja



W nowym numerze Deutsch Aktuell #64:
1. Wstęp: In der Kurze liegt die Wurze 
2. Recenzja Film|Buch|CD
3. Kalendarz: Mai - Juni 2014
4. Artykuł Leute: Historia Dieter Bohlen - gwałtowane uczucie narodu
5.Artykuł Karriere: Kilka słów o pewnej organizacji 
6. Artykuły Kultur: 
* Wymarzona praca - modelka
* Tata na sali porodowej
* Świat w akcji
7. Artykuły Gesellschaft
* Szczęście w szkole
* Kiedy nie ma się na nic ochoty
* Największe na świecie pielgrzymki
8. Artykuł Sport: Mundial 2014
9. Artykuł Reise: Przedgórze Alpejskie


Jak widać, kolejny raz redaktorzy English matters i Deutsch Aktuell zaskoczyli swoich czytelników doborem artykułów. I jak zawsze zrobili to na ocenę celującą! Aż ma się ochotę nieustannie, nie przejmując się coraz to trudniejszym słownictwem - poprzeczka cały czas idzie w górę (i o to chodzi!)! 

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Święty Chaos - Cezary Harasimowicz

Historia, którą pokochały tysiące słuchaczy podczas jego wydawania w postaci serialu audiobookowego, teraz została przeniesiona na strony powieści. "Święty Chaos" ma być zaledwie początkiem dla trylogii, jakiej jeszcze w Polsce nie było.

Jamy Ulan nagrywa masakryczny film upamiętniający brutalną śmierć amerykańskiego oddziału najemników w Faludży. Film ten obiega cały świat, lecz ona nie może się tym długo nacieszyć. Namierza ją Al-Kaida, chwyta i zabija. Egzekucję Tatarki polskiego pochodzenia, komandoskę i agentkę CIA ogląda cały świat, a ona sama zostaje pośmiertnie uhonorowana.

Lecz ona wcale nie umiera. Żyje, lecz nie w swoim ciele. Nie tylko zostaje jej dany nowy wygląd, ale również nazwisko, pochodzenie, cała przeszłość. Dlaczego? Ona sama tego nie wie. Staje się marionetką w czyiś rękach i to dla nich pojawia się w różnych krajach, by przelewać krew, a tym samym zmieniać historię. Ginie po raz kolejny i po raz kolejny otrzymuje kolejne ciało, kolejne imię, kolejną przeszłość. Jest zagubiona życiem czyimś życiem. Lecz nie ma czasu do stracenia. Jej mocodawcy konsekwentnie realizują swój plan – pragną, by rzeczywistość ogarnął Święty Chaos.

czwartek, 5 czerwca 2014

Jak zostałam Wiedźmą - Dorota Masłowska

Zaciekawiona nowymi bajkami dla coraz to młodszego pokolenia, sięgnęłam po interesujący tytuł Doroty Masłowskiej. "Jak zostałam Wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci" okazała się jednak nie tyle wyzwaniem (należę bardziej do tej pierwszej grupy odbiorców), jak przede wszystkim oszołomieniem. Byłam zaskoczona, o czym teraz zaczytują się najmłodsi czytelnicy... zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

ZAPRASZAMY DO TEATRU! NA SZTUKĘ O WIEDŹMINIE... a nie, przepraszam, o Wiedźmie! Chłopiec imieniem Boguś również się pomylił, kiedy wybierał się do teatru. Na całe szczęście wziął ze sobą wszystko, czego potrzebował - telefon i słodycze - i nie przyglądał się szczególnie scenie.

A po deskach teatru właśnie chodziła staruszka. Lecz nie byle jaka staruszka. Była to Wiedźma. Chuda i zła opowiadała o swoich problemach, a w brzuchu burczyło jej tak, że gdy przechodziła obok domów wszyscy myśleli, iż to burza. Je bardzo rzadko, raz na dwa lata, a kiedy już ma zamiar zjeść, musi się najeść. Wyciągając swój radar sprawdza poziom Zła w dzieciach. W tym głodzie natrafia na dobrą i zawsze pomocną dziewczynkę... którą ostatecznie prosi o pomoc.

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Kocia Gwiazda - Gianni Rodari

Koty od zawsze były swego rodzaju natchnieniem dla bajkopisarzy. To właśnie te wiecznie podróżujące zwierzęta stawały się niejednokrotnie głównymi bohaterami opowieści. I tak też jest w przypadku książeczki włoskiego pisarza Gianni Rodari, ochrzczonego mianem włoskiego Jana Brzechwy.

"Kocia Gwiazda" dzieli się na dwie części. Jedna część to historia o kotach-kotach i kotach-osobach, a druga część to krótkie wierszyki powiązane ze sobą jedynie postaciami, czyli kotami.

Okazuje się, że gdy ludzie są zmęczeni swoim życiem i mają ochotę odpocząć, przechodzą przez bramę i przekształcają się w koty. A takie koty bardzo łatwo rozpoznać, wystarczy tylko się dobrze przypatrzeć. Kot-osoba nie zje wszystkiego, co mu się podrzuci; kot-osoba siedzi na gazecie nie po to, by skorzystać z niej jak z wychodka, lecz by ją przeczytać i być cały czas na bieżąco ze światem ludzi.

Tytułowe opowiadanie - "Kocia Gwiazda" - opowiada historię kotów, które pewnego razu zaczęły się zastanawiać, dlaczego jako jedyne nie mają swojej gwiazdy. Przecież nie są gorsze od innych zwierząt. Postanowiły zatem zorganizować strajk na całym świecie. I tak oto zaczęły okupować najważniejsze zabytki - wieżę Eiffla, Koloseum, czy też Notre Dame, trzymając transparent: "Chcemy sprawiedliwości! Chcemy Kociej Gwiazdy!".

Oprócz krótkiego opowiadania zatytułowanego "Kocia Gwiazda" w książce znajdziemy jeszcze dwa inne: "Rzymskie koty" oraz "Odchodzę z kotami", które ją kończą. Środek wypełniają krótkie wierszyki, których jest aż dwadzieścia jeden.

niedziela, 1 czerwca 2014

Stosik #2 [Czerwiec 2014] + Jakim jestem czytelnikiem

Dziś Dzień Dziecka! Dziś Dzień Dziecka!! DDD!!!
Jeden z weselszych dni w roku! 
I mimo że wyrosłam z tego wspaniałego okresu, to i tak ubiegam się o prezenty!
Przedstawiam Wam stosik czerwcowy! 




Od góry:
1. "Święty Chaos" Cezary Harasimowicz (od wydawnictwa Dolnośląskiego) - książka już przeczytana, a jej recenzji możecie spodziewać się jutro. Co mogę powiedzieć? Na pewno to, że takiej książki jeszcze nie czytaliście! 
2. "Morze Spokoju" Katja Millay (wyd. Jaguar; od portalu efantastyka.pl)- perełka, o której wiele dobrego się nasłuchałam! Nic dziwnego, że sama zapragnęłam poznać tę niezwykłą historię! "Ta książka złamie Ci serce i sklei je na nowo". Jestem w trakcie lektury - niezwykle przyjemnie się czyta!
3. "Aż po horyzont" Margon Matson (wyd. Jaguar; od portalu efantastyka.pl) - wybrałam ją ze względu na okładkę i opis oraz ze względu na fakt, iż powieść należy do serii pastelowej, czyli tej samej, którą tworzy "Morze Spokoju"! Jestem jej ciekawa!
4. "Cześć, Księżniczko" Blue Jeans (wyd. Jaguar; od portalu efantastyka.pl) - tym razem włoski bestseller! O autorze bardzo wiele słyszałam, choć jeszcze nie miałam szansy przeczytać jego dzieł. "Cześć, Księżniczko" otwiera nową trylogię - mam nadzieję, że udaną!
5. "Księga stylu Coco Chanel" Karen Karbo (od Wydawnictwa Literackiego) - któż by nie słyszał o tej pani? A jeżeli nie o tej pani bezpośrednio, to na pewno nazwa firmy niejednokrotnie przelatywała mu przez uszy! Niedługi poradnik Szyku i Elegancji połączony z biografią Chanel - zobaczymy co z tego wyjdzie :)
6. "Pensjonat na wyspie" Colleen Coble (od wydawnictwa Święty Wojciech) - książka obyczajowa z połączeniem kryminału, thrillera i romansu, z posypką wiary - to coś co tygryski lubią najbardziej!
7. "Kocia Gwiazda" Gianni Rodarki  (od Wydawnictwa Literackiego) - bajka dla dzieci - króciusieńka. Autor został ochrzczony włoskim Janem Brzechwą, tak więc można mieć oczekiwania! 
8. "Jak zostałam Wiedźmą" Dorota Masłowska (od Wydawnictwa Literackiego) - najnowsza bajka dla dzieci i dorosłych. Już przeczytałam i powiem szczerze, jestem zaskoczona. Czy pozytywnie, czy też nie - dowiecie się podczas czytania recenzji!