poniedziałek, 16 czerwca 2014

Księga stylu Coco Chanel - Karen Karbo [Recenzja Przedpremierowa]


 Premiera 3 lipca!!


O sławnych ludziach mówi się wiele za ich życia, a o wielkich ludziach, którzy zmienili cząsteczkę świata, mówi się również i po śmierci. Tak też jest w przypadku sławnej Coco Chanel, która stała się ikoną mody. I choć nie ma osoby, dla której ta marka jest obca, mało kto wie coś więcej o samej Coco. 

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku w biednej rodzinie na południu Francji. Osierocona jako kilkuletnie dziecko przez matkę i porzucona przez ojca, trafiła pod opiekę zakonnic, które nauczyły ją szyć. Na początku XX wieku pracując jako szansonistka w paryskich kawiarniach, w wolnych chwilach dla zabawy zaczęła szyć kapelusze. To był początek jej wielkiej kariery*.

Jak to się mówi? Od zera do bohatera? Tak, to przysłowie sprawdza się w tej historii znakomicie. Jak to się stało, że biedna a w dodatku osierocona dziewczyna stała się ikoną - wzorem do naśladowania? W czym tkwi haczyk? Jak wygląda droga do sukcesu? Aż w końcu jak samej stać się elegancką kobietą z klasą? Na te i wiele innych pytań odpowiada Karen Karbo, pisarka, która podjęła się napisania biografii Coco Chanel łącząc ją z poradnikiem szyku. 

Muszę przyznać, że z takim połączeniem - biografii z poradnikiem - jeszcze się nie spotkałam. Były motywacyjne biografie, ale żeby poradnik...? Czy to w ogóle może współgrać? Odpowiedź brzmi: oczywiście, a dowodem jest właśnie "Księga stylu Coco Chanel". Może w biografiach sławnych aktorów, muzyków czy pisarzy takie połączeniem byłoby klapą, lecz jeżeli weźmiemy pod uwagę projektantkę mody dostajemy coś ciekawego i świeżego. 

Karen Karbo w interesujący sposób - łącząc na przemian historię Coco Chanel wraz z radami oraz
podpowiedziami - przedstawiła samą postać. Wielką postać z nieprzeciętną historią. Przed przystąpieniem do lektury przez myśl mi nie przeszło, że ta sławna projektantka była aż tak oryginalna zarówno w życiu prywatnym jak i w zawodowym. Jej nowatorstwo brało się z jej podejścia do życia, przeszłości i teraźniejszości, w jakiej przyszło jej żyć.

Pisarka ma niesamowicie lekkie pióro. Sprawia to, iż książka wręcz hipnotyzuje i nie pozwala się oderwać. Było to możliwe, dzięki łatwemu językowi, jakim się posługuje, jak również dzięki wyrobionemu stylowi literackiemu. I właśnie tak napisane książki bardzo lubię - książki, które w całości może zrozumieć każdy!

Nie myślałam, że "Księga stylu Coco Chanel" może mnie zainteresować. Nie jestem jakoś szczególnie zafascynowana modą, choć oczywiście lubię ładne wyglądać. I właśnie do takich czytelniczek jak ja jest skierowana ta biografia-poradnik, który z pewnością spodoba się każdemu! 

*Opis od Wydawnictwa Literackiego.

~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Księga stylu Coco Chanel
Autor: Karen Karbo
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Oryginalny tytuł: The Gospel According to Coco Chanel: Life Lessons from the World's Most Elegant Woman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 3.07.2014
Liczba stron: 266
Oprawa: broszurowa
Kategoria: Biografia, Poradnik
 ~~~~~~~~~~~~~~
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2706/Ksiega-stylu-Coco-Chanel-/

22 komentarze:

 1. Biografia z poradnikiem? Ja również z takim połączeniem się nie spotkałam. Mimo to nie przepadam za tymi dwoma gatunkami, więc wątpię, aby powyższa publikacja przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście zdarzają się połączenia biografii z poradnikiem, słyszałam o takich książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę poradników już się w życiu naczytałam. Niestety na nie wiele się to zdało, dlatego kolejny sobie już odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Modą się nie interesuje, książka raczej nie dla mnie... ale jak napisałaś, że każdemu się spodoba, to chyba warto spróbować:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też nie interesuję się modą, ale lubię Coco, więc jak książka wpadnie mi w ręce - z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanowię się nad tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Połączenie biografii i poradnika - to może być ciekawe. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. To może być fajne, masz rację, ale okładka mało stylowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja niekoniecznie się skuszę, ale mam koleżankę, która z pewnością będzie zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chociaż nie bardzo ciągnie mnie do takich książek to tą zdecydowanie muszę zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też nie spotkałam się z takim połączeniem i nie spotkam raczej, ponieważ nie przepadam za takimi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Biografia, nawet jeśli z poradnikiem, to i tak jakoś mnie odstrasza. Ale może z czystej ciekawości sięgnę po "Księgę stylu Coco Chanel" ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oglądałam film i rzeczywiście, postać Coco była przedstawiona jako nieprzeciętna i oryginalna. Interesuję się modą, więc takie połączenie książki i poradnika jest połączeniem idealnym. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Boże, ja i moda- to nie idzie w parze :) dlatego książki dotyczące Coco Chanel, czy -no nie wiem, jej porady ?- zupełnie mnie nie interesują ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie czytałam podobnej książki ale jeżeli będę miała możliwość to chętnie to zmienię :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Zainteresowałaś mnie tym ciekawym połączeniem biografii z poradnikiem. Choć również nie interesuję się zbytnio nowościami z zakresu mody ;) to z chęcią przeczytam książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Coco Chanel nie jest dla mnie żadnym autorytetem, modą również raczej się nie interesuje, dlatego raczej daruję sobie lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeżeli chodzi o tego typu poradniki, to ostatnio czytałam "Lekcje Madame Chic" :-) Tytuł o którym piszesz mogłabym przeczytać, ale gdy będę miała trochę więcej czasu i brak natłoku innych lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie czytałam o tej książce na innym blogu, ciekawe doświadczenie i bardzo udane. Z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Miałam podobnie. Byłam zaskoczona jak taka książka mogła mnie aż tak wciągnąć. Dopiero co wrzuciłam moją opinię na jej temat u siebie ;) Dzięki Twojemu postowi zwróciłam uwagę, że zmieniła się data premiery. Dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń