sobota, 5 lipca 2014

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia - Stanisław Pagaczewski

Czy jest ktoś, kto nie znałby podróżnika Smoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego, lekarza Koyota, księcia Kraka i profesora Baltazara Gąbkę? Mam nadzieję, że nie. Postacie te są znane zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom. Lecz czy pamiętacie początek tej historii? Czy moglibyście odtworzyć w pamięci przygody tych sympatycznych postaci? Możliwe że nie. Wydawnictwo Literackie postanowiło wyjść naprzeciw podtrzymywaniu tych pięknych dziecięcych wspomnień, dzięki czemu powieść Stanisława Pagaczewskiego jest teraz w jednym tomie. Aż ma się ochotę wołać: Karrrrrrramba!!!

Do jamy Smoka Wawelskiego przychodzi książę Krak. Ma on do niego wielką prośbę sprowadzenia zaginionego profesora Baltazara Gąbkę, który wyruszył do krainy Deszczowców w celach naukowych i od tej pory słuch o nim zaginął. Istnieją zatem obawy porwania wielkiego naukowca. Poczciwy Smok zgadza się uczestniczyć w tej niezwykłej wyprawie uwolnienia profesora Gąbki z niewoli, w czym pomaga mu kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka oraz lekarz Koyot. Nie wiedzą jednak, że ich śladem podąża pewien tajemniczy Deszczowiec...

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia to trzy tomy historii przesympatycznego i pomysłowego Smoka Wawelskiego i jego przyjaciół - "Przygody Baltazara Gąbki", "Misja Profesora Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze". Oryginalna opowieść autorstwa zasłużonego polskiego pisarza Stanisława Pagaczewskiego, którą zilustrował - dowcipnie i kolorowo - Alfred Ledwig.

Niebywałe, jak w jednej chwili powróciłam do czasów dzieciństwa, kiedy to z niecierpliwością czekałam przed telewizorem na kolejny odcinek serialu pod tytułem Przygody Baltazara Gąbki! I powiem Wam szczerze, że ta niezwykła historia nadal ma swój urok, może w moim wieku nawet większy, ponieważ rozumie się znacznie więcej.

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia to ponad siedemset stron niesamowitej przygody po fantastycznych krainach oraz humoru! Postacie - znane i lubiane - wprawią każdego w dobry, pogodny nastrój, pozwalając na chwilę odpocząć i zrelaksować. W powieści nie ma miejsca na nudy - nieustannie coś się dzieje, a bohaterowie mają wiele do zrobienia. Nie ma tutaj mowy o przewidywaniu kolejnych przygód, w Przygodach Baltazara Gąbki wszystko się może zdarzyć.

Co jest takiego w trylogii Stanisława Pagaczewskiego, że stała się ukochaną lekturą wszystkich pokoleń? To po prostu magia sama w sobie. Magia radości i uśmiechu. Autor został obdarzony genialnym humorem, który będzie bawił wszystkich, niezależnie od wieku. Dodatkowo książka jest pełna mądrości życiowych i przypomina, co jest w życiu najważniejsze. Nie ma tutaj mowy o agresji oraz przemocy.

Mam szczerą nadzieję, że takie książki - polskie, mądre bajki - nigdy nie zostaną zapomniane, a rodzice i starsze pokolenie będzie nieustannie pielęgnowało, by najmłodsi czytali właśnie takie historie. Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia to coś więcej niż zwykła książka - to nasze dziedzictwo, z którego możemy być dumni. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia
Autor: Stanisław Pagaczewski 
Ilustrator: Alfred Ledwig
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2706/Ksiega-stylu-Coco-Chanel-/ Data wydania: 06.2014
Liczba stron: 720
Oprawa: twarda
Kategoria: Bajka dla dzieci
Cena: 69,90 zł
Moja ocena: celujący
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

20 komentarzy:

 1. W dzieciństwie oglądałam tę bajkę jako dobranockę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooooo! <3 Przypomniało mi się dzieciństwo :) Miałam mnóstwo takich małych książeczek o ich przygodach :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam tą bajkę! Chociaż moim faworytem z dzieciństwa jest Dragon Ball. Zawsze o 16:00 siadałam przed telewizorem razem z bratem oraz tatą i oglądaliśmy przygody Son Goku! Pamiętam, że jak był ostatni odcinek to płakałam jak bóbr...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bohaterowie mojego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję ci za powrót do mojego dzieciństwa. Bardzo lubiłam tę bajkę . A jakie piękne wydanie!!! Jestem pod wrażeniem i muszę mieć ten egzemplarz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic kompletnie nie pamiętam z tych historii, ale wiem, że oglądałam bajkę w TV oraz czytałam książkę. Muszę do niej powrócić. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś dla mojego małego chrześniaka :D :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam na to ogromną ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Aż żaluję, że nie mam komu jej sprezentować :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako dziecko zachwycałam się Baltazarem Gąbką. Z chęcią przypomniałabym sobie jego przygody ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Starsza kuzynka opowiadała mi o tej bajce w wersji telewizyjnej, ja się (niestety?) nie załapałam. ;) A swoją drogą, cena nieco przerażająca.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bajkę oglądałam, ale żeby przypomnieć sobie szczegóły...to cóż, pamięć zawodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja też bajkę oglądałam, ale raczej po książkę nie sięgnę ;P

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne wydanie. Na pewno w swoim czasie kupię tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakie fantastyczne wydanie! To była jedna z moich ulubionych bajek, jednak moja córka boi się tych postaci... Niezmiernie mi żal, bo chciałam by pokochała je tak jak ja.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na książkę się nie skuszę, ale wydanie mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kompletnie nie znam tej bajki, niestety. Ale wydanie książki jest rzeczywiście przepiękne:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Muszę kupić swojemu synkowi:)

  OdpowiedzUsuń