czwartek, 31 lipca 2014

Wczesne sprawy Poirota - Agata Christie

 
JUŻ W KIOSKU!

 
Tytuł: Wczesne sprawy Poirota
Tytuł oryginalny: Poirot's Early Cases
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania oryginału: 1974
Liczba stron: 306
Gatunek: Kryminał Zastanawialiście się może, jak wyglądały czyjeś początki. Bo przecież każdy z nas miał jakieś - bardziej lub mniej chwalebne, do który trzeba nierzadko dojrzeć, by zrozumieć ich cel w naszym życiu. W końcu nawet najwięksi byli kiedyś małymi. Nawet tak genialny belgijski detektyw jak Herkules Poirot.
 
Co się wydarzyło na balu maskowym? Czy mąż naprawdę otruł swoją żonę? Jaką tajemniczą klątwę skrywa rodzina Lemesurierów? Jak to się stało, że Herkules Poirot posiada kopalnię na własność? Jaką sprawę ma do przedstawienia kobieta ukrywająca swą twarz za woalką? Aż w końcu jaką magiczną moc skrywa słowo bombonierka, która jest kluczem do uspokojenia pychy wielkiego detektywa?

Wczesne sprawy Poirota to zbiór osiemnastu opowiadań poczynań jeszcze młodego, acz już niezastąpionego, belgijskiego detektywa. Są to historie krótkie, błyskotliwe, z humorem, a jednocześnie pobudzające szare komóreczki. Książka idealna dla młodych i starych, doświadczonych bądź nie, wielbicieli bądź antyfanów - tych wszystkich, którzy w przeciągu dwudziestu minut chcą zostać detektywami. 

Ta książka to ostatnia publikacja zbioru opowiadań Agaty Christie, która, jak można się domyślać, chciała przedstawić swym oddanym czytelnikom nieco przeszłości jej najsławniejszego detektywa. Wczesne sprawy Poirota to uzupełnienie twórczości Królowej Kryminału, będące również ukoronowaniem jej ciężkiej pracy nad wymyślaniem i spisywaniem kryminałów. 

Chylę czoła przed umiejętnościami Agaty Chrisite, gdyż napisać kryminał w zaledwie dziesięciu stronach to nie lada sztuka. W dodatku dobry kryminał, często prosty, a wręcz banalny w swoim wykonaniu. Pisarka udowadnia, że najłatwiej pomylić się na rzucających się w oczy detalach. 
 
W książce pojawia się wiele różnorodnych charakterów. Jak zawsze spotkamy się z Herkulesem Poirotem, jego przyjacielem kapitanem Hastingsem, zaufanym inspektorem Jappem ze Scotland Yardu, a także z rzetelną sekretarką detektywa - panną Lemon. Oprócz nich w Wczesnych sprawach Poirota przewija się multum postaci epizodycznych, w których każdy jest inny i oryginalny.   
 
Styl autorki jest prosty. Agata Christie skupia się przede wszystkim na prostocie i klarowności wypowiedzi. Książka przepełniona jest żywymi dialogami oraz obrazowymi opisami. Mam wrażenie, że pisarka wzięła sobie do serca maksymę: minimum słów, maksimum treści. Tutaj każde - naprawdę każde - słówko jest ważne i może się okazać kluczem do rozwiązania zagadki. 

Z przykrością muszę powiedzieć, iż Wczesne sprawy Poirota to książka, którą trzeba mieć u siebie na półeczce! Te osiemnaście opowiadań to niekończące się historie, do których niejednokrotnie każdy wielbiciel kryminału - lub dopiero przyszły kochanek - będzie chciał powracać! Polecam, polecam! 

Kolejny tom - Niemy świadek - od 14. sierpnia w kioskach!!

 Zachęcam do odwiedzenia strony 
Kolekcji kryminałów Agaty Christie:

www.agathachristiekolekcja.pl
  

Ogłoszenie: Z dniem dzisiejszym rezygnuje ze wszystkich wyzwań blogowych, w których brałam udział.  Niestety nie znajdywałam czasu, by wklejać poszczególne linki na odpowiednie strony.I pewnie już nigdy nie znajdę.

29 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki Agaty Christie. Tej pozycji jednak jeszcze nie czytałam, a szkoda. Jestem przekonana, że spodobałaby mi się :)

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, na pewno :)
   Nic straconego!
   Książkę obecnie można znaleźć w kioskach!

   Usuń
 2. Opowiadań Christie jeszcze nie znam - poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że wsiąkłaś w prozę Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że wiernie trwasz przy twórczości Christie. To się bardzo chwali. Mam nadzieję, że kiedyś i ja poznam dzieła tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postawiłam sobie literacki cel - przeczytać wszystkie książki Agaty Christie!
   Mam nadzieję, że znajdziesz dla niej choć chwilę czasu!

   Usuń
 5. Też noszę się z zamiarem porzucenia wyzwań. I tak czytam co innego, a potem zapominam o wstawianiu linków...
  Co do książek Christie, wczoraj odkryłam w Empiku wersje pocket i ku mojemu zdziwieniu są ładnie wydane i mają całkiem duże literki. Chyba zacznę kompletować serię właśnie w wydaniach pocket, tak pięknie piszesz o poszczególnych tomach, że nie mogę się oprzeć. Najpierw przeczytam jednak Morderstwo w Orient Expresie i przekonam się, czy polubię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieważne w jakim wydaniu, ważne że to klasyka sama w sobie! :)
   Miłej lektury!

   Usuń
 6. Książkę przed chwilą nabyłam w kiosku:) Już nie mogę się doczekać lektury!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwiodła Cię Chiristie ;) Oj uwiodła ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto przeczytać, to pewne. Ja biorę obecnie udział w jedynym wyzwaniu i mi wystarcza w zupełności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa, ile dotychczas książek Agaty Christie przeczytałaś, bo całkiem sprawnie Ci to wychodzi:)) Ja sama sobie ciągle obiecuję, że w końcu po jakąś sięgnę, ale ciągle zabieram się za inne tytuły. I jeszcze ten chroniczny brak czasu..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam już trzynaście, a teraz jestem w trakcie czternastej lektury :)

   Na pewno znajdziesz chociaż chwilkę czasu - książkę czyta się błyskawicznie!

   Usuń
 10. Bardzo lubię książki tej autorki, więc może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na koncie tylko jedną książkę Christie, ale kolejna czeka na półce :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie zamówiłam sobie kryminał Christie "Pasażer do Frankfurtu". Mam nadzieję, że będzie mi się podobała na równi co Tobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pasażera..." jeszcze nie czytałam, ale oczywiście widnieje na mojej liście :)
   Ja również mam taką nadzieję - miłej lektury!

   Usuń
 13. Cieszę się że książki autorki tak bardzo Ci się spodobały. Też chciałabym kiedyś wszystkie przeczytać, ale nie będzie to takie łatwe - jak na półkach dużo innych książek czeka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę, że kiedyś znajdziesz czas.
   Książki są krótkie - od 200 do 300 stron, a wchłania się je błyskawicznie :)

   Usuń
 14. Moja przyjaciółka zapałała podobna miłością co Ty do A.Ch.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam autorkę, przeczytałam już sporo jej książek, w tym jeden zbiór opowiadań, który spodobał mi się umiarkowanie. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałam o kolekcji, teraz nie wiem, czy zbierać, czy nie zbierać!

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że znalazłam pokrewną duszyczkę!

   PS. Zawsze możesz nadrobić zamawiając prenumeratę :)
   A może nawet znajdziesz jeszcze tomy w kioskach?

   Usuń
 16. To dzięki recenzjom sięgnęłam po książki Agathy i nie żałuję, bo zakochałam się w niej po uszy. Zbiorów opowiadań nie czytałam, ale na pewno nadrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń