poniedziałek, 29 marca 2021

Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat - Matt Alt

 

Tak często mówi się, by nie oceniać książki o okładce, a mimo to sama tak zrobiłam. Z góry założyłam, że ta pomarańczowa okładka wypełniona naklejkami kultowych postaci z Japonii nie wniesie do mojego życia nic ciekawego. A tu proszę. Nie dość, że wyniosłam z niej ogromną wiedzę, to jeszcze czytało mi się ją naprawdę dobrze. Zapraszam do miłego zaskoczenia w postaci lektury Czystego wymysłu zamówionej w Taniej Książce.

Czysty wymysł odpowiada naturalnie na pytanie "Jak japońska popkultura podbiła świat?" bynajmniej nie w ten sposób, w który się spodziewacie. To nie jest zbiór komiksów do przeczytania bądź Pokemonów do zebrania - a skąd. To encyklopedia rzetelnej wiedzy na temat społeczeństwa japońskiego, które w związku z przegraną wojną, a następnie niżem demograficznym, musiało znaleźć miejsce ujścia narastającej frustracji. Miejscem tym była subkultura, która bardzo szybko przemieniła się w popkulturę znaną na całym świecie.

Matt Alt opowiada o pierwszych zabawkach wytworzonych w Japonii (nawiązując do historii po drugiej wojnie światowej), o Hello Kitty i stylu kawaii (a przede wszystkim o tym, dlaczego odnalazł on aż takie poparcie w społeczeństwie), o Osamu Tezuce, ojcu mangi i anime (odpowiadając na pytanie, dlaczego świat zakochał się w mandze - w oparcie o rosnące niezadowolenie społeczne, które wcześniej musiało oglądać amerykańskie kreskówki o tematyce propagandowej), o karaoke, o walkmanie, o gameboyu, czyli o tym, o czym wszyscy słyszeli. Ta książka ma szansę na zdobycie czytelników z prozaicznego powodu - Matt Alt tworzy otoczkę historyczną wokół przedmiotów, tytułów, wydarzeń, jakie dotyczyły nas wszystkich i które miały istotny wpływ na dalszy rozwój technologii.

Co ważne, Matt Alt całą rzeczywistość japońską przedstawia okiem Amerykanina, zatem i Europejczyk może śmiało się w tej książce odnaleźć. Autor nie boi się opowiedzieć o konflikcie amerykańsko-japońskim, o zachowaniu Amerykanów względem Japonii, o tym, jak bardzo Ameryka starała się bronić przed produktami "made in Japan" tak długo, jak tylko to było możliwe.W Czystym wymyśle kryje się wyjątkowa prawda do tej pory trudno dostępna, a tym razem skupiona w jednej książce.

Co najistotniejsze - tę pozycje iście japońską czyta się wyjątkowo dobrze. Nie wiem, ile w tym zasługi samego Matta Alta, a ile tłumacza Dariusza Latosia, ale dzięki tej pracy te prawie czterysta stron czyta się jednym tchem. Czysty wymysł przyjmuje postać opowiadania, czytelnik rozsiada się na fotelu, okrywa kocem i słucha opowieści o czymś, co zna i lubi, tym razem jednak poznając "głębszą" prawdę.

Czysty wymysł to rzetelna dawka wiedzy na temat historii, ekonomii i socjologii. Jestem w szoku, jak dużo zakulisowych ciekawostek doświadczyłam, jak lekko mi się tę książkę czytało. Nie powiedziałabym, że to gratka tylko dla fana Japonii. Uważam, że to pozycja idealna dla każdego, komu nie obca jest Hello Kitty i gry Pokemony, a który jest ciekawy, jakie decyzji stały za zmianami kulturowymi, które wpłynęły również i na Polskę. Ten wyjątkowy bestseller - jak i wiele innych - znajdziecie na Taniej Książce. Polecam. 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  

Tytuł: Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat
Tytuł oryginalny: Pure Invention. How Japan's Pop Culture conquered the world
Autor: Matt Alt
Przekład: Dariusz Latoś
Wydawnictwo: Znak 
Premiera wydania: marzec 2021
Liczba stron: 368
Oprawa: Twarda
Cena detaliczna: 49,90 zł

1 komentarz:

  1. Jestem baaardzo ciekawa tej książki. Pewnie w liceum od razu bym po nią sięgnęła przez zainteresowanie Japonią. Teraz ten entuzjazm trochę opadł, ale mimo to chętnie przeczytam

    OdpowiedzUsuń