niedziela, 8 sierpnia 2021

Batman Detective Comics. Zimna zemsta. Tom 4

 

Batman – Zimna zemsta zamówiony w Taniej Książce to czwarty tom przygód Człowieka-nietoperza z serii Detective Comics. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych dzieł oraz zwieńczenie historii budowanej przez trzy poprzednie tomy.

Działania Doctora Victora Friesa aka Mr.Freeze nie umykają Batmanowi. Zaślepiony miłością złoczyńca planuje ożywić swoją żonę Norę za wszelką cenę. Dosłownie, za wszelką cenę. W końcu ma wszystko, co potrzebne by zrealizować swój plan. Jego marzenie może się spełnić.

Co to była za historia! Akcja , ciekawie poprowadzone intrygi, barwnie i z charakterem przedstawieni bohaterowie. Peter J. Tomasi świetnie rozbudował bohaterów oraz idealnie ukazał konfrontacje między nimi. Od samego początku ważną rolę odgrywa zamrożona Nora Fries, która jest głównym powodem brutalnych i szaleńczych czynów Mr.Freeze’a. Zdecydowanym plusem tego dzieła jest, a jakżeby inaczej, Batman. Zestresowany gacek działający pod presją, to jest to, co chce się widzieć. Szczególnie, jeśli jest to tak ukazane, jak w tym komiksie.

Minusem Zimnej zemsty jest powierzchowne potraktowanie historii małżeństwa Nory i Victora. Ich przeszłość jest dość mocno spłycona i zamknięta w zaledwie kilku scenach. To samo niestety tyczy się  Bruce Wayne’a. I nie mam na myśli ukazania po raz kolejny genezy Batmana. W komiksie pojawiają się jeszcze trzy zeszyty a jeden z nich to swego rodzaju próba wytłumaczenia dlaczego bohater zachowuje się tak, a nie inaczej. Bardzo mało to wnosi do całej historii, a mocno odstaje od reszty zbioru. Trochę ciekawszym zeszytem jest Martwa Zima. Batman mierzący się z nordyckim potworem to ciekawa koncepcja, lecz trochę bez dobrego storyline’u.

 Jedna z wielu rzeczy, za które cenię powieści graficzne i komiksy, to oddanie emocji nie tylko za pomocą tekstu, ale również rysunków. Doug Mahnke wykonał swoją robotę, do niczego nie można się przyczepić. Na szczególną uwagę zasługuje zespół odpowiadający za kolorystykę. Zmienia się ona wraz z atmosferą i bohaterami, co widać chociażby po postaci Nory Fries.

Podsumowując, trzy razy tak. Takie historie zdecydowanie chce  się czytać. Polecam przeczytać poprzednie tomy, żeby lepiej odczuć napięcie między Batmanem a Mister Freezem, jednak bez problemu można się odnaleźć sięgając od razu po tę pozycję. Poprzeczka wisi wysoko, jednak mimo to, nie mogę się doczekać kolejnych tomów. Po więcej takich historii odsyłam po bestsellery Taniej Książki.

~ Mateo 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Batman Detective Comics. Zimna zemsta. Tom 4
Scenarzysta: Peter J. Tomasi, Tom Taylor
Ilustrator: Dough Mahnke, Scott Godlewski, Tyler Kirkham
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont 
Seria: Uniwersum DC
Data wydania: 16. czerwca 2021 
Liczba stron: 192
Oprawa: Miękka 
Kategoria:Komiks

 

3 komentarze:

  1. Ekipa TaniaKsiazka.pl pozdrawia! Dziękujemy za zakupy i życzymy jeszcze wielu wciągających tytułów ��

    OdpowiedzUsuń