czwartek, 12 sierpnia 2021

DC Powieść graficzna 13+ - Wonder Woman. Zwiastunka Wojny

 

Zwiastunka Wojny to kolejna powieść graficzna z cyklu DC Comics dedykowanego nastolatkom. Po wcześniej przeczytanym Kodu Oracle wiedziałem, czego się mniej więcej spodziewać.

Powieść skupia się na  życiu nastoletniej Diany, przyszłej Wonder Woman. Bohaterka boryka się z docinkami Amazonek, które twierdzą, że ta ma łatwiej w życiu dzięki swojej matce. W rzeczywistości nie wiedzą, jak ciężkie jest brzemię Diany. Córka Hipolyty, chcąc zaimponować innym, bierze udział w legendarnym turnieju, podczas którego napotyka tytułową Zwiastunkę Wojny. Amazonka, chcąc pomóc dziewczynie, nieświadomie łamie święte prawo. Od tego momentu wspólnie muszą stawić czoła wrogowi.

Brzmi świetnie? Niestety tak nie jest. Zacznijmy od tego, że w tym dziele gdzieś zostało utracone to, co powinno być najistotniejsze, czyli problemy społeczne. W porównaniu do KoduOraclu problemy są dość…nijakie. A przynajmniej są tak ukazane. Wątek taki jak problem z orientacją seksualną został potraktowany powierzchownie, przez co wydaje się być wciśnięty ,,na siłę”. A szkoda, bo był potencjał na rozwinięcie takich tematów.

Czytając Zwiastunkę Wojny, można odnieść wrażenie, że Diana jest już bohaterką. Problem w tym, że dopiero stanie się Wonder Woman. Mimo tego że całość czyta się ciekawie, niewątpliwie heroizm amazonki jest aż nadto widoczny. Nawet nie chodzi o jej moralność. To trochę tak, jakby ukazać znaną wszystkim sytuację Bruce Wayne’a z dzieciństwa, tylko że po postrzeleniu jego rodziców, ten dogania bandytę i go obezwładnia. Może lekko przesadziłem, ale wiadomo o co chodzi.

Same rysunki nie są złe, jednak kolorystyka mnie zawiodła. Kolory są nijakie, nie czuć klimatu  tętniącej barwami Themysciry. Niewątpliwie wpływa to na odbiór dzieła i przyczynia się do jego ,,nijakości”.

Nie czuję straconego czasu po przeczytaniu Zwiastunki Wojny. Jednak jeśli ktoś liczy na coś ,,Wow” , to się mocno zawiedzie. Kod Oracle zdecydowanie bardziej poruszył problematykę życia nastolatków,  dostarczając przy tym ciekawszą historię.

 ~ Mateo 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł:Wonder Woman. Zwiastunka Wojny 
Scenarzysta:Louise Simonson 
Ilustrator:Kit Seaton 
Tłumacz: Alicja Laskowska 
Wydawnictwo: Egmont 
Seria: DC Powieść grficzna 13+ 
Data wydania: 19. maja 2021 
Liczba stron: 180 
Oprawa: Miękka 
Kategoria:Komiks

http://egmont.pl/

 

 

2 komentarze: