niedziela, 29 sierpnia 2021

Pozwól sobie na uczucia - Marc Brackett

 

Jako że ostatnimi czasy interesuję się zagadnieniami związanymi z psychologią i rozwojem osobistym, temat odczuwania i odczytywania emocji nie pozostaje mi obojętny. Dlatego też po książkę Pozwól sobie na uczucia od księgarni Tania Książka autorstwa doktora Marca Bracketta sięgnęłam od razu, bez zastanowienia.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich badacz emocji, doktor Brackett, przybliża czytelnikowi definicję emocji i uczuć (m.in. czym się między sobą różnią te dwa pojęcia) oraz inteligencji emocjonalnej. Ponadto daje wstępne wskazówki, jak samemu zostać badaczem emocji i rozpoznawać je u siebie oraz u otaczających nas ludzi. Druga część książki całkowicie została poświęcona inteligencji emocjonalnej i procesowi analizowania emocji – ich rozpoznawaniu, rozumieniu, nazywaniu, wyrażaniu oraz regulowaniu. Autor po kolei i dokładnie wyjaśnia, jakie kroki należy podjąć, aby przejść poprawnie przez cały proces kształcenia umiejętności emocjonalnych. Trzecia i tym samym ostatnia część to przykłady efektywnego wykorzystania wiedzy o emocjach w środowisku, w którym funkcjonujemy my oraz nasi bliscy.

Pozwól sobie na uczucia to pozycja dość wymagająca. Jest ona napisana przystępnym językiem, jednak ma charakter akademicki. Autor, starając się jak najdokładniej wyjaśnić zagadnienie inteligencji emocjonalnej, operuje terminologią specjalistyczną, która przez niektórych może być odebrana jako przeszkoda w zrozumieniu problemu czy choćby dobrnięciu do końca książki. Niemniej jednak książkę tę warto przeczytać, gdyż Pozwól sobie na uczucia to kompendium wiedzy o tym, co, jak i dlaczego odczuwamy. To skondensowane informacje na temat naszego samopoczucia i nastroju oraz źródła towarzyszącego nam stanu emocjonalnego. Marc Brackett przywołuje wiele przykładów, które pomagają nam zobrazować omawiane zagadnienia, a także powołuje się na dotychczas przeprowadzone badania, mające znaczenie w środowisku psychologów i nie tylko. Stąd prezentowana treść nabiera dodatkowej głębi.

Czy książka Pozwól sobie na uczucia doktora Bracketta wyjaśni i rozwiążę nasze wszystkie problemy natury emocjonalnej? Oczywiście, że nie. Jednak będzie ona bardzo dobrą podstawą do zmian w sposobie myślenia o emocjach i poprawie jakości „odczuwania”, a co za tym idzie, może stanowić punkt zwrotny w naszych dotychczasowych zmaganiach. To zdecydowanie pozycja warta uwagi, którą możecie znaleźć w bestsellerach Taniej Książki.

~Monia

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej
Autor:Marc Brackett
Tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski
Wydawnictwo: Septem
Data wydania: 11.05.2021
Liczba stron:416
Oprawa: Miękka
Gatunek:Psychologiczna

3 komentarze:

  1. Rzadko sięgam po tego typu poradniki. Na razie nie planuję. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żaden poradnik nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale zawsze dają jakieś wskazówki, w która stronę iść. W sumie to lubię korzystać z poradników, zawsze można się nauczyć czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z racji zawodu, chętnie sięgnę po ten poradnik.

    OdpowiedzUsuń