poniedziałek, 19 grudnia 2022

Śmierć nadchodzi jesienią - Agata Christie


Ach, Agatka, Agatka. Jakże dawno już nic nie czytałam jej autorstwa. Zdecydowanie można się za nią stęsknić i zapragnąć wziąć do ręki jedną z jej niezwykle nastrojowych książek. Obojętnie którą. Każda przypadnie do gustu. Stąd też bez zastanowienia zamówiłam sobie Śmierć nadchodzi jesienią w Księgarni TaniaKsiazka.pl i zabrałam się za lekturę.

Nie będę ukrywać. Preferuję powieści od opowiadań. Przynajmniej zawsze tak było. Nie zmienia to jednak faktu, że im jestem starsza, tym bardziej doceniam kunszt opowiadania krótko i zwięźle. To jednak dar pisarski, jeżeli autor potrafi łatwo i zgrabnie, a przede wszystkim szybko, wprowadzić czytelnik do świata. Christie jest w tym geniuszem, ponieważ do każdego z opowiadań z tomiku Śmierć nadchodzi jesienią - a opowiadań jest aż osiemnaście - wchodzi się błyskawicznie. I naprawdę nie ma znaczenia, czy opowiadania mają po dwadzieścia stron czy po niespełna dziesięć. 

Opowiadania pochodzą z różnych zbiorów: głównie ze Świadka oskarżenia, ale także pojedyncze opowiadania pochodzą z książek Poirot prowadzi śledztwo, Tajemnica lorda Listerdale'a oraz Trzynaście zagadek. Opowiadania są nierówne: jedne bardziej zagadkowe, inne mniej, ale zdecydowanie posiadają swój charakter. Charakter Agaty Christie.

Wydawnictwo Dolnośląskie dumnie promuje tę książkę informacją, że właśnie w tomiku Śmierć nadchodzi jesienią pojawia się opowiadanie, które po raz pierwszy przetłumaczona na język polski. Jest to opowiadanie Żona Kenity, które przełożyła Marta Kisiel-Małecka. Nie ukrywam, że byłam bardzo zainteresowana, czemu akurat to opowiadanie czekało tak długo na tłumaczenie. I chyba nawet wiem czemu. Liczy sobie zaledwie dziesięć stron, a i sam wydźwięk tego opowiadania (wiecie, mamy tutaj niemieckiego żołnierza w roli głównej) ma lekko dramatyczne zabarwienie. Ale żeby nie było, podobało mi się. Mam słabość do Agatki, więc jeżeli ktoś z Was po prostu lubi tę autorkę, odnajdzie się w tej historii doskonale.

Szata graficzna w kolekcji jubileuszowej robi wrażenie i obiecuje piękny środek. Swoją drogą, to też ciekawe, że ta kolekcja przypadła do gustu tak wielu czytelników, że co chwila pojawiają się kolejne odświeżone tytuły. To kolejny dowód na to, że fani Christie wciąż do niej lgną. A nowi pojawiają się co chwila.

Co tu dużo mówić - warto. Agata Christie to nazwisko, które warto znać i w sumie trzeba znać. Gorąco polecam i ten tomik opowiadań Śmierć nadchodzi jesienią, jak i wszystkie inne książki Christie, które znajdziecie w bestsellerach TaniaKsiazka.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Śmierć nadchodzi jesienią
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl:Luksusowa kolekcja
Data wydania: 26.10.2022
Liczba stron: 400
Oprawa:Twarda
Gatunek:Kryminał

 

1 komentarz: