wtorek, 12 lipca 2016

Harda - Elżbieta Cherezińska

Od pierwszych stron zakochałam się w powieściach historycznych Philippy Gregory - jej opowieści o władcach Anglii po prostu budziły moją zazdrością. Zastanawiałam się, czy i my, Polacy, nie możemy mieć zdumiewających sag historycznych. Nowych, odświeżonych! Żeby w końcu dać spokój Sienkiewiczowi. 

Wtedy też natrafiłam na zdumiewającą Małgorzatę Gutowską-Adamczyk oraz Elżbietę Cherezińską. Obie panie zostały nazwane "Sienkiewiczami w sukienkach" i... coś w tym musi być! Ponieważ kto jak kto, ale one zdecydowanie nie boją się brać za trudne zadanie. Dowód? Chociażby jeszcze pachnące świeżością cudeńko zatytułowane Hardą!


Mieszko I przyjął chrzest w 996 roku. Znane? Znane. Miał syna Bolesława nazwanego później Chrobrym, który związany jest ze Zjazdem Gnieźnieńskim z 1000 roku, w wyniku którego otrzymał koronę, a Polska stała się królestwem w 1025. Przyjęte? A jakże! W końcu nie mówię o czymś nowym! Te trzy daty - trzy wydarzenia - są wałkowane w szkole nieustannie. Ale co jeżeli powiem, iż to zaledwie ziarenko w porównaniu do całej pustyni wiedzy historycznej?

Fakt 1. Mieszko z żoną Dobrawą miał dwójkę dzieci (przymknijmy w tym momencie oko na wszystkie siedem pogańskich żon i ich dzieci): Bolesława oraz Świętosławę. 
Fakt 2. Świętosława była kobietą nie w kaszę dmuchaj - harda z niej była księżniczka!
Fakt 3. Świętosława - jak historia pokazała - była Polską Królową Wikingów, której losy nierozerwalnie połączyły dzieję Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii.
Fakt 4. Jej synowie władali Skandynawią a nawet Anglią - co z tego wynika? Ano to, że w koronnych głowach naszych dalszych sąsiadów płynęła krew Słowian!
Fakt 5. Polacy zdecydowanie powinni znać imię córki pierwszego księcia oraz siostry pierwszego króla. I to nie tylko przez wzgląd na jej pochodzenie, ale przede wszystkim ze względu na to wszystko, co udało jej się osiągnąć!

I wtedy zobaczył. Zobaczył upiorne, sine, umazane krwią dziecko połączone nabrzmiałą liną pępowiny z matką. Stara służka trzymała je wysoko pod ramiona, a ono wierzgało jak kocię trzymane przez samicę dzikiego rysia w pysku i darło się wniebogłosy.
- Narowista dziewucha! - pochwaliła stara.
- Półdiablę - sapnęła druga służka, [...].
- Na wszelki wypadek dajmy jej jakieś święte imię - powiedziała Dobrawa i wyciągnęła ręce po dziecko.*

Sama ja poznałam imię Świętosławy dopiero po obejrzeniu odcinka jej poświęconemu Historii bez cenzury (kogo by nie skusił tytuł: Polska Królowa Wikingów?) i tego samego dnia chciałam dowiedzieć się o niej znacznie więcej. Nawet nie wiecie, jaka byłam w szoku, gdy dowiedziałam o przyszłej premierze książki Elżbiety Cherezińskiej, która umożliwiła mi to spotkanie! A okazała się właśnie taka, za jaką ją wstępnie uznałam - odważną, bez skrupułów i niezwykle dumną kobietę!

Jednakże Harda to nie tylko opowieść o Świętosławie. To przede wszystkim historia Pierwszych Polan z Mieszkiem I na czele. Chcecie poznać tę niezwykłą postać, dzięki której doszło do pierwszego zjednoczenia ziem polskich wraz z jego historią jeszcze PRZED CHRZTEM? Proszę bardzo! Przez długi czas również i brat tytułowej bohaterki, Bolesław Chrobry, miał niemało do powiedzenia i również i jego myśli, słowa i czyny poznajemy!

Bohaterowie są niezwykle wyraziści. Pani Cherezińska nie skupiła się tutaj na ich opisywaniu wyglądu... lecz na tym, by każdy z nich był równie niepowtarzalny i wyjątkowy. I to się udało. Zachowanie Mieszka I poznałabym nawet i bez wymienienia imienia w tekście; podobnie było z Świętosławą, która - nie powiem! - wzbudziła we mnie podziw! Oczywista oczywistość to to, iż ich charaktery są "dopowiedziane" przez pisarkę i niektóre ich zachowania mogłyby nie podejść danemu czytelnikowi. Początkowo byłam w tej grupie, lecz z czasem zaczęłam dostrzegać znacznie więcej, a nierzadko rozwój postaci zaskakuje! 

Ta powieść to istna księga, którą z jednej strony czyta się szybko, a z drugiej strony... coś nie bardzo mi ten styl odpowiadał. Autorka operuje prostym, dosadnym językiem - mogłabym powiedzieć: współczesnym - który, oczywista oczywistość, czyta się dobrze, ale przez to bardzooo trudno przyszło mi się wczuć klimat historii. Zabrakło mi chyba opisów, choć może to być tylko moje wrażenie. 

Harda to powieść dobra. Właściwie nawet bardzo dobra, za którą należy się szacunek. To, ile znajdziemy w niej wiedzy, faktów i ciekawostek historycznych to nasze! I to jakich?! Polskich! Nareszcie mamy szansę zagłębić się w losy powstania Księstwa, a następnie Królestwa Polskiego (i nie tylko!)!  Z tego co wiem, drugi tom - Królowa - będzie miał swoją premierę już we wrześniu... osobiście już się nie mogę doczekać!!!  


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Harda
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania: 20.06.2016
 Liczba stron: 592
Oprawa: twarda + Miękka
Cena detaliczna: 39,90 zł
  http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html 


 
* Harda, E.Cherezińska, wyd. Zysk i S-ka, str. 48-49

10 komentarzy:

 1. Interesuje mnie autorka, ale akurat nie ta książka. Swoją przygodę z nią zacznę od "Legionu" albo "Turnieju cieni". Jeszcze pomyślę. Ten cykl z wikingami też mnie interesuje. "Harda" może potem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasu do czasu lubię sięgać po książki o takiej tematyce :)
  Przekonałaś mnie, że warto sięgnąć po tę pozycję. Na pewno się za nią rozejrzę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. OOOO, bardzo chcę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z historycznych książek to sięgam chętnie po Gortnera, ale i może tu dam szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewolucyjna pozycja! Nie mogę się doczekać, aż trafi w moje ręce :)
  Uwielbiam książki historyczne napisane 'po ludzku', na dodatek autorką jest kobieta, a co najważniejsze jest to opowieść o Polsce, naszych dziejach, więc przeczytam z dużą przyjemnością.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Imię Świętosławy już dawno wypadło z mojej pamięci. Pamiętam, jak uczyłam się imion władców polski i ich dzieci. Nigdy się nie nauczyłam nawet tych podstawowych, ale to imię pamiętałam przez długi czas. Uwielbiam historię, a w szczególności opowieści o wielkich dynastiach, rodach itp. Wydaje mi się, że "Harda" to obowiązkowa pozycja dla mnie.
  Pozdrawiam :)
  https://lustrzananadzieja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mówię nie, bo wydaje się naprawdę wartą uwagi lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książa bardzo mnie zachęca, szczególnie, że ostatnio dałam szansę polskim autorom i się nie zawiodłam! Na pewno chętnie sięgnę po tę książkę :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń