czwartek, 14 lipca 2016

Psychologia co dzień - Charaktery. Magazyn psychologiczny + Mądre i pożyteczne. Jak psychologia pomaga żyć

Psychologia pomaga żyć? To typowo retoryczne pytanie! Szkoda tylko, że tak mało ludzi potrafi korzystać z nauki, jaka płynie z ludzkich zachowań, a przecież w XXI wieku mam tak wiele możliwości! Jedną z nich właśnie chcę Wam przedstawić!

Charaktery. Magazyn psychologiczny to miesięcznik, na który od dawna miałam oko. W prosty i przystępny sposób przedstawić teorie psychologiczne, które pozwolą mi lepiej zrozumieć siebie i innych? Biorę w ciemno! I słusznie zrobiłam! Dlatego może i Wy się na to skusicie!


PISMO DO ZASTOSOWANIA W ŻYCIU CODZIENNYM!
Cel - popularyzacja wiedzy psychologicznym w sposób zrozumiały dla każdego czytelnikaCharaktery to polski miesięcznik popularnonaukowy, który po raz pierwszy pojawił się na rynku już w 1997 roku. Jest całkowicie poświęcony psychologii - na ogól z życia codziennego, ale także i tym bardziej "abstrakcyjnym" pojęciom. Redakcja składa się oczywiście z wykwalifikowanych psycholów, psychoterapeutów bądź psychiatrów.

I to właśnie skłoniło mnie do przeczytania od deski do deski Charakterów. Przyznam, że to pierwszy numer, który mam u siebie na półce, choć sam magazyn psychologiczny znam dzięki stronie internetowej! Dobra promocja psychologii to najlepszy sposób na zyskanie nowego czytelnika... nawet tego, który w sumie mało wie na jej temat, ale BARDZO CHĘTNIE to zmieni! Tak oto czerwcowy numer trafił w moje rączki. I co widzę? Nagłówki, które NAPRAWDĘ przyciągnęły moją uwagę: Lepiej mniej; Nowy typ faceta; Warsztat charyzmy; Co daje wspólne tupanie czy Komu (nie) szkodzi marihuana. Myślę sobie - zaczyna się robić ciekawie... i się nie pomyliłam!

Charaktery to 115 stron. zapełnionych konkretną treścią. To nie jakieś tam czytanie o niczym bądź ploteczki. To teksty o nas! A skupiają się na wielu istotnych tematach z całego naszego życia: praca, proste życie, relacje między ludźmi, niepłodność, charyzma, czyli praktyczna nauka nas samych! No prawdziwy misz-masz! Przyznam, że nie wiedziałam, czego się spodziewać. A tu proszę... Na prostych przykładach poznałam wiele ważnych teorii psychologicznych. Skąd bierze się w nas nieufność? Dlaczego - skoro wszystko się w związku układa - szukamy dziury w całym i czujemy się niezadowoleni? Skąd u nas ten głód na więcej i więcej... a przy tym jak nauczyć się żyć skromnie i prosto? Nowe wyzwania dla mężczyzn jakie stawia przed nimi XXI wiek i powstały przez to zupełnie nowy typ płci męskiej? To wszystko (i jeszcze więcej) znajdziecie w czerwcowym numerze Charakterów!

Jako dodatek do tego numeru dołączona była książeczka: Mądre i pożyteczne. Jak psychologia pomaga żyć. 160 stron czystej nauki - przez doświadczenie do wiedzy! 


Spis treści wygląda obficie:
 • Naśladujemy, co widzimy [teoria społecznego uczenia się]
 • Irracjonalni racjonaliści [teoria dysonansu poznawczego]
 • Czy sukces przyjaciela może cieszyć [model utrzymania samooceny]
 • Rzucaj mu się w oczy [efekt czystej ekspozycji]
 • Zjeść czy nie zjeść? Oto jest pytanie! [teoria samokontroli]
 • Czy pragnę, co powinnam [teoria rozbieżności Ja]
 • Zakazany owoc smakuje najlepiej [teoria reaktancji] 
 • Psycholog w każdym z nas [teoria i błędy atrybucji]
 • Gdy dobrzy ludzie stają się katami [efekt Lucyfera] 
 • Bierny świadek, czyli dlaczego patrzę, jak cię biją, i nic nie robię [efekt rozproszenia odpowiedzialności]
 • Muszę to dokończyć! [efekt niedokończonych zadań]
 • Pod wpływem muzyki [efekt Mozarta] 

 
Po lekturze zarówno magazynu, jak i samej książeczki, możecie mi wierzyć, będziecie mądrzejsi. To czasopismo adresowane dla każdego. I to jest piękne. Uczyć się typowej psychologii  to rzecz trudna... ale uczyć się niektórych teorii po prostu z życiu wziętych - sama przyjemność! 

Poznając siebie, jesteśmy mądrzejsi o najważniejsze wartości. A gdy sami dla siebie nie będzie zagadką... będziemy rozumieli lepiej i chętniej innych ludzi wokół nas. Nagle świat przestanie być czarno-biały. Nagle człowiek, który wiele nam w życiu złego zrobił, stanie się w naszych oczach nie oprawcą, a bardziej ofiarą swego własnego losu. 

Mało tego! Ludzie znający się na psychologii to najlepsi rozmówcy. Ponieważ nie tylko będą coś mądrego mówili... ale przede wszystkim będą nas słuchali!

Dlatego też bardzo zachęcam Was do sięgnięcia po to niezwykłe pismo, które znajdziecie w kiosku, w Empiku... bądź po prostu na stronie charaktery.pl, gdzie znajdziecie nie tylko ten numer, ale także numery archiwalne! 


http://sklep.charaktery.eu/

9 komentarzy:

 1. Swego czasu zdarzało mi się kupować to pismo...ale potem jakoś na wszystko zaczęło brakować mi czasu, więc tego zaniechałam. A szkoda...bo dowiedziałam się naprawdę wielu pożytecznych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś przeczytałem ze 2 egzemplarze Charakterów. Faktycznie niezłe czasopismo, ale kupować bym go nie kupował, szkoda miejsca na to. Muszę się porozglądać za e-bookami. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytam Charaktery regularnie, ale ostatnio jakoś zarzuciłam, być może dlatego, że przerzuciłam się na typowo popularnonaukowe i naukowe książki. Psychologią interesuję się chyba od zawsze i przejrzałam chyba wszystko, co możliwe jeśli chodzi o psychologię "ogólnodostępną", czyli magazyny, artykuły, strony internetowe, fora, programy, kanały na YT itp. itd. i z ogromnym zadowoleniem stwierdzam, ze Charaktery to nie tylko najbardziej rzetelne źródło informacji, ale również najbardziej ciekawe, przystępne dla czytelnika "zielonego" i zaawansowanego. Gorąco, gorąco polecam! - P.R. przyszły psycholog <3

  http://ksiegoteka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Z ciekawości bym zajrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm.. może się i skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem spasuję, to raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, coś dla mnie :) wszyscy mi mówią, że ja to nie musiałam psychologii kończyć i tak niezły ze mnie psychiatra :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama psychologia na pewno jest dość ciekawym zagadnieniem, ale ja raczej wolę iść do sprawdzonego psychologa niż się zadręczać problemem z którym nie mogę sobie poradzić. Bardzo fajnie jest w gabinecie https://psycholog-ms.pl/ i mogę jak najbardziej każdemu polecić to miejsce.

  OdpowiedzUsuń