niedziela, 10 lipca 2016

W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku - Elżbieta Kowecka

Czytelnikowi tej książki winna jestem parę wyjaśnień. Z zawodu jestem przede wszystkim nie historykiem, nie historykiem sztuki i nie historykiem obyczaju, lecz historykiem materialnej. [...] Warto natomiast sprecyzować, iż historyk kultury materialnej zajmuje się między innymi dziejami materialnego bytu ludzi, a więc historią użytkowania przez nich budynków, urządzeń, przedmiotów ich otaczających oraz organizacji pracy, której to użytkowanie wymagało.*


W salonie i w kuchni to książka, która przenosi nas w świat XIX-wiecznych polskich pałaców i dworów. Autorka nie tylko przypomina przedmioty, które dawno wyszły z użytku, ale także zapomniane już zwyczaje i obrzędy, wyjaśnia i opisuje rzeczy, których znaczenie dla wielu jest już niezrozumiałe. 

Czy łatwo jest odtworzyć historię na podstawie jedynie przedmiotów? Moim zdaniem (i nie tylko moim) to sztuka trudna. Choć jeszcze trudniejszą sztuką musi być opowiedzenie o tym osobom całkowicie nieznającym szczegółów z życia naszych przodków. Ale gdy już ktoś postanowi sprostać temu wyzwaniu i przystępnym, zrozumiałym językiem opisze codzienność XIX-wiecznej Polski... możemy dowiedzieć się dużo nie tylko o nich, ale i o nas samych!

Przyznam, że W salonie i w kuchni to książka-wyzwanie, ale także książka-zaskoczenie. Lubię historię i lubię ciekawostki historyczne, a tym bardziej lubię dowiadywać się nieprawdopodobnych faktów (oczywiście dla mnie!). 

Sądziliście, że dopiero w XXI wieku pojawiły się filiżanki i kubki z portretami gwiazd kina, muzyki czy sportu? Otóż nie! Jaki był bohater XIX wieku, który mógłby znaleźć się na tym zaszczytnym miejscu? Chociażby Książę Pepi - Józef Poniatowski (w tym miejscu polecam dowiedzieć się o  nim czegoś więcej, dzięki Historii bez cenzury)! Czy wiedzieliście, że nasi przodkowie kryli oczy przed rażącym światłem świecy... dzięki specjalnemu ekranikowi? A to zaledwie początek niespodzianek, które świadczą o tym, że tak naprawdę wcale tak mocno nie różniliśmy się od naszych przodków pod względem pomysłowości. 

Książka została podzielona na osiem rozdziałów - dobór tematyki sprawia, że nie tylko dowiemy się, co kryły pokoje, kuchnie, salony czy w co się bawili nasi przodkowie, ale nawet kwestię rachunków i podatków. Liczne ilustracje, które towarzyszą nam na każdej stronie sprawiają, że nierzadko nowe-stare (nowe dla nas; stare dla XIX wieku) są o wiele bardziej zrozumiałe.

Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa. Jeżeli i Wy jesteście zainteresowani kulturą XIX wieku w Polsce - warto, żebyście i Wy po nią sięgnęli. To kawał porządnej literatury - zaszczytem jest mieć ją na swojej półce!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku 
Autor: Elżbieta Kowecka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania: 4.05.2016
 Liczba stron: 340+52 [wkładka]
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena detaliczna: 49 zł
*Słowo wstępne http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html
10 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja. Faktycznie dobrze byłoby mieć taki kawałek historii na półce, równie ciekawy jak wszystkie ważne daty czy biografie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i rzeczywiście bardzo ciekawa pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. No popatrz! Niedawno kupiłam to właśnie, nowe wydanie. Bardzo lubię dowiadywać się tego, jak ludzie kiedyś żyli, jak sobie radzili z codziennością bez współczesnych rozwiązań i udogodnień. Książka zbiera bardzo dobre opinie i oceny, warto w nią zainwestować, jeśli temat jest czytelnikowi bliski.
  Cieszę się, że ją zaprezentowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie, będę mieć na oku tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię pozycje, które potrafią chociaż w małym stopniu oddać odbiorcy klimat czasów, które minęły. Ta wydaje się niezwykle interesująca! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi niezwykle interesująco! Lubię poznawać takie ciekawostki, jeśli chodzi o historię, więc jeśli wpadnie mi kiedyś w rączki ta książka, to chętnie przeczytam. ;)

  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię historię, więc bardzo chętnie porozglądam się z a tym tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja z przyjemnością zerknęłabym do książki, więc mam nadzieję, że również i ja będę miała zaszczyt posiadać ten tytuł na swojej bibliotecznej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od jakiegoś czasu na nią poluję - mam nadzieję, że w końcu wpadnie w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń