czwartek, 5 lipca 2018

Mój mąż i ja - Ingrid Seward

Ona - najpotężniejsza kobieta na świecie. On - przystojny, szarmancki i zawsze stojący u jej boku. Młoda księżniczka była obojętna na zaloty adoratorów, lecz wszystko się zmieniło, gdy poznała niezwykle atrakcyjnego księcia Filipa, członka greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. Stał się jej pierwszą i jedyną miłością. Ich uczucie przetrwało do dzisiaj i są stawiani za wzór małżeństw, jednakże ich historia nie jest bajką i nie kończy się słowami i żyli długo i szczęśliwie…

 

Biografka brytyjskiej rodziny królewskiej, Ingrid Seward, udowadnia, że życie władców nie jest usłane różami. Zmagają się oni bowiem z wieloma przeciwnościami losu, aby w tych trudnych dla monarchii czasach nie tylko móc piastować swój urząd zgodnie z pradawnymi zasadami obowiązującymi na dworze, ale również by być dobrze postrzeganym przez swoich poddanych.  Biografia Mój mąż i ja nie skupia się tylko na postaci królowej Elżbiety, lecz zadedykowana jest przede wszystkim jej małżonkowi. Seward pokazuje prawdziwe oblicze księcia Edynburga jako oddanego małżonka i kochającego ojca, zdradzając przy tym mankamenty małżeństwa królewskiej pary. 

Królowa Elżbieta od lat jest podziwiana i kochana nie tylko przez Brytyjczyków, ale również przez ludzi na całym świecie. Większość z nas postrzega ją jako zimną, pozbawioną uczuć kobietę, niezwykle skrupulatną, a nierzadko wręcz pedantyczną, jednak każdy medal ma dwie strony. W życiu prywatnym ta niezwykła osoba jest kochającą matką oraz wierną i pobłażliwą żoną, która przymyka oko na ekscesy swojego męża (co skwitowała słowami "nie ma nic gorszego, niż zamknąć mężczyznę i zabronić mu robienia tego, co lubi") i ma wiele cierpliwości do swoich niesfornych dzieci i wnuków, a każde ich faux pas traktuje bardzo osobiście. Seward nawiązuje do wszystkich niedomówień w związku z romansami Filipa oraz podkreśla, że książę Edynburga, przy wielu zaletach, ma również swoje słabości, a największą z nich jest jego trudny charakter. Ciężkie dzieciństwo nauczyło go "walczyć o swoje", przez co często ranił swoją rodzinę i najbliższe otoczenie. Dzieci wychowywał surowo i nie stronił od kar cielesnych a jego metody wychowawcze odbiegały od norm przyjętych w XX wieku. Dodatkowo lubił stawiać na swoim, mimo że nie zawsze miał rację, jak choćby wtedy, gdy wysłał swojego wrażliwego syna Karola do szkoły o zaostrzonym rygorze. Kiedy nie udawało mu się wygrać z obiekcjami Królowej i jej Gabinetu, czuł się głęboko urażony i ,,nie mógł się wtedy powstrzymać przed uszczypliwościami’’.
  
Natomiast - jak się okazało - królowa bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków i wytrwale zajmuje się krajem, przyznając, że przez to zbyt mało uwagi poświęciła swoim dzieciom. Mimo że starała się spędzać z nimi każdą wolną chwilę, te czułości najczęściej szukały u swojego ojca. Książka pokazuje, że królowa Elżbieta jest nie tylko mądrą matką, ale również i władczynią. Wzięła pod uwagę, że instytucja małżeństwa, która była dla niej sprawą priorytetową, nie sprawdziła się w przypadku jej własnych dzieci. Uznała tę sytuacje za swoją osobistą porażkę wychowawczą i nie zważając na to, że jest głową Kościoła Anglikańskiego, potrafiła przejść nad tym do porządku dziennego i zezwoliła na rozwód trójki, z czwórki swoich dzieci i do tej pory przyjaźni się ze swoją byłą synową, Sarah Ferguson.
  
Biografia królewskiej Pary to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli serialu The Crown i osób interesujących się The Royal Family. Ingrid Seward w sposób dyskretny, jak przystało na biografkę Rodziny Królewskiej, zestawia powszechnie znane fakty oraz zdradza zupełnie nowe, interesujące kwestie, które do tej pory owiane były tajemnicą (a które ja przytoczyłam zaledwie w zarodku). Największą zaletą książki jest to, że biografia od początku do końca zajmuje czytelnika, mimo iż jest historią zwykłego życia, niezwykłych ludzi. 

Dlatego też polecam - Wasza Dominika!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Mój mąż i ja. Trudna historia małżeństwa królowej Elżbiety i księcia Filipa
Autor: Ingrid Seward
Wydawnictwo: Feeria
Przekład: Joanna Lipińska
Data wydania: 6. czerwca 2018
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/tatuaz-z-liliaLiczba stron: 350
Format: 143x204
Oprawa: Miękka
Cena: 37,90 zł
Kategoria: Biografia

5 komentarzy:

 1. Jeśli będę miała możliwość, chętnie przeczytam.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego ja o tej książce nie słyszałam :) Totalnie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę ją przeczytać. Od dawna jestem zafascynowana monarchią brytyjską :)


  Dominika z bloga: http://zatraceniwkartkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka moglaby mnie wciągnąć, lubię takie ciekawostki z rodziny królewskiej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Takich biografii powinno pojawiać się więcej, bo została napisana w naprawdę wyjątkowy sposób. Dotyczy faktycznie niezwykłych ludzi, którzy jednak wiodą przynajmniej po części zwykłe życie, a całość czyta się świetnie. Polecamy wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń