sobota, 8 września 2018

Apartament w Paryżu - Guillaume Musso

Paryż. Każdy z nas ma jakieś skojarzenia związane z tym miastem. Ja na przykład oczekuję doskonałego jedzenia, sztuki i wspaniałej scenerii, a przede wszystkim magii miłości. Jeśli ktoś decyduje się osadzić tam fabułę powieści,  automatycznie ustawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko.  

  
Apartament w Paryżu to historia dwojga bardzo różnych ludzi, którzy spotykają się w apartamencie zmarłego słynnego malarza Seana Lorenza. Tam też mają okazję poznać jego niezwykłą, choć smutną, historię życia. Opowieść, która rzekomo zakończyła się w dniu odejścia malarza z tego świata.  Dlaczego rzekomo? Ponieważ malarz ukrył 3 swoje obrazy i jak dotąd nie zostały one odnalezione. 

Autor stworzył opowieść, która zawiera w sobie cała paletę uczuć. Nie chodzi tylko o zaginione obrazy. Musso stworzył opowieść niewątpliwie wciągającą, której zakończenie wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Często pozwalałam sobie przewidywać kolejne kroki bohaterów, lecz Musso nie pozwolił sobie na bycie przewidywalnym: decyzje bohaterów i fabuła prawie do końca pozostają nieoczywiste.
 
Zdolna policjantka Madeline oraz roztargniony dramatopisarz Gaspard to główni bohaterowie powieści. To ludzie szukający spokoju i samotności, którzy nieoczekiwanie przede wszystkim dla nich zostają uwikłani w poszukiwanie obrazów. Dla Madeline jest to kolejna zagadka, jakich wiele miała w swojej zawodowej pracy. Gaspard, zaintrygowany życiem i twórczością pisarza, decyduje się porzucić swoje plany i odnaleźć to, co zostało ukryte. Zarówno pisarz, jak również czytelnik jest przekonany, że nie chodzi tylko o obrazy. 
 
Musso stworzył świat, w którym nieustannie przeplata się to, co zwyczajne i ludzkie, z tym co wzniosłe, wspaniałe i ponadczasowe - życie ludzkie ze sztuką. Autor postawił na opowiedzenie historii z dwóch perspektyw. Możemy wczuć się w rolę zarówno Madeline, jak również Gasparda. Odczuwać to, co oni myślą i dostrzegają, patrząc na splecione ze sobą wydarzenia. Książka bogata jest w informacje na temat malarstwa, technik malowania, tworzenia kolorów, co pozwala czytelnikowi na zgłębienie tajemniczego świata sztuki. W trakcie śledztwa Madeline i Gasparda natrafia on także na wątki z niemieckiej literatury, choćby balladę Wolfganga Goethego Król Olch. Poprzez to historia wydaje się być bardziej rzeczywista.
 
Apartament w Paryżu tworzy mieszanina wielu, powiązanych ze sobą (choć nie zawsze w sposób oczywisty) wątków. To także mieszania emocji, bowiem napięcie w trakcie śledztwa bywa tak dotkliwe, że można odnieść wrażenie , że jest to historia na miarę twórczości Stephena Kinga. Momentami nie można oderwać się od książki, tak bardzo pragnąc dowiedzieć się, co wydarzy się za chwilę. Natomiast zakończenie Apartamentu w Paryżu to godne zwieńczenie całości.
 
Z czystym sumieniem polecam, gdyż wierzę, że w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Paleta barw zawiera bardzo wiele emocji: wzruszeń, uśmiechu, współczucia jak i strach. To moja pierwsza książka Guillaume Musso, ale już teraz wiem, że na pewno nie ostatnia.

~ Wasza Hania 
(czyli zakręcona pani filolog, która właśnie rozpoczęła współpracę z WK)
Witamy wśród moli książkowych!!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Apartament w Paryżu
Tytuł oryginalny:
UN APPARTEMENT À PARIS
Autor: Guillaume Musso
Przekład: Joanna Prądzyńska
http://www.wydawnictwoalbatros.com/Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 1. sierpień 2018
Liczba stron: 400
Format: 140x205
Oprawa: Miękka
Cena: 39,90 zł
Kategoria: Przygoda w Paryżu


5 komentarzy:

 1. Nie mogłabym nie przeczytać książki tego autora. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym w końcu sięgnąć po twórczość Musso, ale od tej książki nie zacznę naszej przygody, bo jednak tematyka tej nie intryguje mnie zbyt mocno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego autora, więc z przyjemnością sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie napisana recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie czytałam jeszcze książek Musso ;/

  OdpowiedzUsuń