sobota, 22 września 2018

Magazyny: English matters #72 oraz Deutsch aktuell #90 + Deutsch für Anfänger


Połowa września. Dla uczniów oznacza to połowę miesiąca nauki za nimi; dla studentów natomiast ostatnią połowę miesiąca wakacji. Niezależnie od sytuacji wypada zacząć się uczyć i rozruszać szare komóreczki po odpoczynku. Dlatego też zapraszam na trzy ciekawe propozycje dla tych, którzy lubią język angielski oraz język niemiecki... a szczególnie dla tych, którzy może tak jak ja od października idą na lingwistykę stosowaną drugiego stopnia (czyli połączenie języka angielskiego z językiem niemieckim).

Tak, tak, dostałam się na mój wymarzony kierunek - lingwistyko stosowana nadchodzę! I mam nadzieję się nie zawieść! :)
 


Numer 72/2018
This & That
People & Lifestyle

• 25 Reasons to Read Dickens
• Judging David Baldacci
• How to Learn English with Memory Tricks
•  Be Friends with Your Brain
Culture
• Homeland or Homelands?
• The ‘Chunnel’ Under the
Water
Conversation Matters
• At the Petrol Station
• Comic Strip: Girls’ Night Out
Language
• Mixed Conditionals
Travel
• Exploring New Orleans
Leisure
• From A to Z: Killer K
• Rack Your Brain

Zacznijmy standardowo od English matters. Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to nowa szata graficzna, która podsumowuje całe 12 lat magazynu na polskim rynku. Oprócz tego jednak bez większych zmian - dużo materiału, ciekawe artykuły i ogromna dawka wiedzy. Czegóż można chcieć więcej? Co znajdziemy w najnowszym wrześniowo-październikowym numerze?

Learning a foreign language is not a piece of cake. Luckily, there are various techniques that can improve your memory and help you boost your language - w związku z tym EM przygotowało artykuł w całości poświęcony "memory tricks", czyli jakie są sposoby szybkiego i trwałego zapamiętywania informacji (na podstawie słówek z języka angielskiego). Na dokładkę na następnych stronach znajdziemy artykuł Be Friends with Your Brain,czyli wywiad z Stellą Collins, zajmującą się nauką o mózgu. Bardzo polecam, ponieważ dawno już nie spotkałam się z tak ciekawymi informacjami o naszym mózgu.


Oprócz typowych felietonów w EM znajdzie sie także miejsce dla ćwiczeń. Tym razem dwie strony poświęcone zostały mixed conditionals - najpierw teoria, później praktyka. Bardzo dobry sposób na powrót do szkolnej ławki i przypomnienie sobie podstaw języka angielskiego. Wszystko zostało tak przemyślane, że tę kartkę można wyciąć i zacząć kolekcjonować w specjalnym segregatorze. Polecam serdecznie, ponieważ to bardzo dobrze przygotowane materiały, które krótko i zwięźle przedstawiają najważniejsze zagadnienia gramatyczne.

Razem z English matters #72 poznamy 25 powodów, dla których warto czytać Dickensa, poznamy twórczość Davida Baldacci od strony pisarza, porozmawiamy na stacji paliw, zwiedzimy Nowy Orlean i to wciąż nie wszystko. Na sam koniec czeka Rack Your Brain, czyli test na zasadzie powtórzenia i sprawdzenia, czy wszystko zrozumieliśmy poprawnie. Czegóż chcieć więcej?
 
Numer 90/2018
Interessant zu wissen    
   Leute
Alice Merton – eine Sängerin
auf Wanderschaft
Unterhaltung
Weltweit bekannte Filme aus den DACH-Länder
Kultur
• Stiftung Lesen: wo die Liebe zu  Büchern neu entfacht
• Tipps und Tricks für einen vollen
Geldbeutel
  Kurz und Knapp
• Finanzielle Intelligenz 
Lied
• Yvonne Catterfeld: Irgendwas
Gesellschaft
• Die Exportmacht Deutschland     
Kochecke
• Bircher Müsli

Grammatik

R
eise
• Frankfurt am Main und Zürich:
Europas beste Businessstädte?

Deutsch aktuell nr 90 to numer poświęcony w większości finansom. Nie dość że na główny plan wychodzą porady i triki w oszczędzaniu, to do tego na czytelnika czeka artykuł o inteligencji finansowej, a na dokładkę jeszcze konwersacje o giełdzie. Podobne artykuły przydają się zwłaszcza dla tych, którzy posiadają poziom B2/C1 i chcą rozwijać się w nowym, trudniejszym, biznesowym słownictwie.

Oczywiście nie będzie tylko i wyłącznie o pieniądzach. Kolejnym tematem przewodnim jest tematyka czytelnictwa oraz podsumowanie najważniejszych filmów z krajów niemieckojęzycznych, które są MUST SEE dla każdego miłośnika języka niemieckiego i nie tylko.

Wer zu wenig liest, unterforder sein Gehirn und hemmt die Entwicklung seiner grauen Zellen. Die Wenigsten sind sich dessen bewusst, wie gross der Schaden ist, den eine solche Gerangehensweise verursacht. Die Stiftung Lesen ruft genau das ins Bewusstsein und ermutigt zu positiven Veranderungen.Te magazyny to coś znacznie więcej niż "tylko" magazyn. Podczas lektury każdego z artykułów znajdziemy słowniczki, dzięki czemu nie trzeba wertować słowników ani nawet zaglądać na ostatnią stronę. Wszystkie przetłumaczne słówka i zwroty znajdują się tuż obok artykułu. Oprócz tego istnieje możliwość czytania artykułów z native speakerami dzięki kodu mp3, służącego do pobrania/odsłuchania pliku z nagranym artykułem. Na stronie englishmatters.pl/deutschaktuell.pl znajdziemy także listę słówek, arkusz pracy dla nauczyciela - dodatki, które mogą pomóc nam utrwalić wiedzę, a także wprowadzić ciekawe materiały do zajęć.
 
~~*~~

Nie czujecie się najpewniej w języku niemieckim? Czytanie kilku zdań pod rząd jest dla Was zbyt dużym obciążeniem, ponieważ nie opanowaliście tego języka na tak wysokim poziomie, by czuć się w nim pewine? A mimo to chcecie spróbować? Chyba mam dla Was rozwiązaniem.

 
Na rynku pojawiło się wydanie specjalnego Deutsch aktuell zatytułowane Deutsch fur Anfanger, czyli niemiecki dla początkujących (bliźniacza siostra wcześniejszego wydania specjalnego English matters for beginners). Pod względem językowym zaadresowany jest on dla osób na poziomie A2/B1, zatem na boku znajduje tłumaczneie nawet bardzo prostych słów i pełnych zwrotów. Czasami pełne zdanie są w pełni przetłumaczone.
 
W najnowszym wydaniu specjalnym znajdziecie to, czego najbardziej potrzeba - prostych słówek, które tworzą ciekawe artykuły, gramatykę i wskazówki, na co trzeba zwracać szczególną uwagę. Z mojej strony najbardziej polecam artykuły z działu Sprache (Begrüßungen und Verabschiedungen; Rund um den Globus bekannt: Internationalismen; Modernes Kommunizieren), które w całości zostały przeczytane przez lektora. Przystępny tekst umożliwi zrozumienie ich w całości.
 
Ze względu na nieco wyższą kwotę dostajemy o wiele więcej stron, ale nie są to na całe szczęście długie artykuły. Obok tekstów znajdują się ramki z danymi słówkami (jak widać na ilustracji pod), stąd też mój wniosek, że to numer idealny dla osób, które dopiero zaczynają czytać podobne magazyny i nie chcą się od razu zrazić. Gorąco polecam!

 
Recenzję tych pozycji zakończę mądrym zdaniem wyciągniętym z Deutsch aktuell:

"[...] greifen Sie selbst wieder ofter zu einem tollen Buch und seien Sie ein gutes Vorbild fur andere! Tauchen Sie in die Handlung eines spannenden Romans ein und vergessen Sie alles um sich herum. Lesen ist Balsam fur die Seele! Bereits Heinrich Heine sagte zu Lebzeiten: "von allen Welten, die der Mensch erschaffen hat, ist die der Bucher die Gewaltigste".

Jeżeli chcielibyście, żebym Wam przetłumaczyła - piszcie w komentarzu ;)

Zachęcam także ze skorzystania z możliwości pobrania bezpłatnego magazynu z
 
Informacje na temat magazynu znajdziecie na:
Strona wydawnictwa: KLIKNIJ TUTAJ 
Strona sklepu internetowego: KLIKNIJ TUTAJ
Strona internetowa English matters: KLIKNIJ TUTAJ
Strona internetowa Deutsch Aktuell:  KLIKNIJ TUTAJ
Facebook wydawnictwa Colorful Media: KLIKNIJ TUTAJ
Facebook English Matters: KLIKNIJ TUTAJ
http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz