niedziela, 7 lipca 2013

Dzień zaduszny - Anonim (opracował Dawid Sędłak)

Jak wiele jest historii anonimowych, które mimo licznych zalet zostają zapomniane. Na całe szczęście nadal istnieją osoby, które starają się, by pamięć o nich nie zgasła. 

„Dzień zaduszny” opowiada historię rycerza, który spotyka w lesie pustelnicę – Sabinę, i zakochuje się w niej. Gdy kobieta opowiada mu swoją historię – śmierć ojca i zdradę kochanka – rycerz w imię honoru postanawia odzyskać jedyną wartościową dla niej rzecz – medalion, który zabrał ze sobą były kochanek. W trakcie poszukiwań Alfreda – kochanka, ukazuje mu się duch starca oświadczający, że Alfred wraz z żoną już dawno nie żyją i żeby odzyskać utracony artefakt, rycerz musi udać się na zamek, gdzie raz do roku pojawiają się zjawy, żeby spełnić swoje pragnienia...

Dzień zaduszny to anonimowy utwór z połowy XIX wieku. Pan Dawid Sędłak podjął się wyzwania, jaką niewątpliwie jest edycja poematu ze wstępem historycznoliterackim. Dzięki temu już na samym początku książki mamy najważniejsze informacje dotyczące dramatu a także niezbędne informacje ogólne. Po utworze znajduje się komentarz edytorski.


Spis treści: 
Wprowadzenie do lektury 
Kompozycja utworu 
Synkretyzm gatunkowy 
Intertekstualność 
Autorstwo
Podsumowanie
Dzień zaduszny
Komentarz edytorski
Bibliografia 

Jest to utwór owiany tajemnicą. O odnalezionym niedawno poemacie niewiele wiadomo – nie tylko nie figuruje on w żadnym spisie, ale nie posiada też autora. Jest niezwykle bogaty gatunkowo i intertekstualnie. Powieść przybliża czytelnikowi bogatą sieć nawiązań do znanych europejskich tekstów oraz niezliczoną ilość przenikających się cech charakterystycznych dla niemalże wszystkich gatunków romantycznych. 

Powiem szczerze, że nie wiem, co mogłabym napisać, by zachęcić Państwa do przeczytania Dnia Zadusznych. Uważam, że anonimową historię warto przeczytać chociażby ze względu na jego liczne walory. Przedstawiona w książce historia zakochanego rycerza i pustelnicy jest piękna i wzruszająca - dobrze przedstawiająca ówczesne czasy. 

-----------------------------
Tytuł: Dzień zaduszny
Autor: utwór anonimowy
Opracował: Dawid Sędłak
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: lipiec 2013
Liczba stron: 126
Kategoria: Literatura Popularnonaukowa
-----------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz