środa, 8 października 2014

Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II


Świętego już Jana Pawła II nie muszę nikomu przedstawiać. Karol Wojtyła został papieżem w roku 1978 i pomimo iż po nim przyszło nam już witać dwóch nowych następców świętego Piotra, nasz rodak na zawsze pozostanie w pamięci każdego z nas. Znane są o nim wierszyki, piosenki, książki, ale także to okno papieskie, z którego to papież witał się i pozdrawiał wiernych. To okno nadal jest stałym punktem zwiedzania Krakowa. Teraz jednak nie trzeba już jechać do dawnej stolicy Polski by ją zobaczyć. Niebieskie Okno można mieć u siebie w domu...

Nie jest to kolejna biografia świętego choć niewątpliwie bierze on istotny udział w historyjkach umieszczonych na kartkach książki. Jest ich równo dziesięć a każda z nich zaczyna się kolejną rzymską cyfrą. Opowieści przedstawiają każde przykazanie Boże, zaczynając od "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" a kończąc na "Ani żadnej rzeczy, która jego jest". 

Źródło obrazu: http://www.inna-bajka.kobietnik.pl

Jest to lektura obowiązkowa dla każdego malucha, który dopiero zaczyna wchodzić w czynne życie chrześcijanina. Przede wszystkim dlatego, iż to doskonały sposób na zrozumienie przykazań nadanych ludziom wieki temu. Bohaterami opowieści są dzieci, a same zasady Dekalogu opierają się właśnie na ich problemach z zinterpretowaniem przykazań.

Tekst jest przejrzysty. Dodatkowo te najważniejsze morały są powiększone i pogrubione, tak więc nie ma obaw, że dziecko przegapi to co istotne. Każdy rozdział kończy się - na całe szczęście - uśmiechem Jana Pawła II, który modli się o ludzi i przestrzeganie owego przykazania Bożego.

Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II to publikacja szczególna, objawiająca swoją niecodzienność chociażby samym kształtem książki przypominająca okno. Nawiązuje to do spełnienia papieskiej obietnicy, czyli tego, że Jan Paweł II czuwa nad nami, spoglądając na nas ze swojego niebieskiego okna i błogosławiąc nam.

Sama jestem po prostu zauroczona tą książką, a kończąc ją miałam łzy w oczach. Ze wzruszenia. To piękna, mądra książeczka, która przypomina nam, iż po tym świecie chodził tak dobry człowiek, jakim był święty Jan Paweł II. Przy okazji daje nadzieje na wychowanie kolejnych pokoleń w naukach naszego rodaka.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II
Autor: Ines Krawczyk MChR
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Oprawa: Twarda
Ilustracje: Elżbieta Kidacka
Stron:48
Cena: 18,00 zł

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

15 komentarzy:

 1. Lubię JPII. Chyba, jak każdy. Tylko szkoda, że tak mało jest takich dobrych osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja chyba spasuję, ale nie przeczytam. To nie dla mnie, pozdrawiam. [ Aleja Recenzji ]

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż Jana Pawła II, jako osobę bardzo szanuję, jako dobrego łagodnego człowieka, to książeczka nie w moim guście, jako ateistka, po prostu nie są to moje tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja chętnie się skuszę na tak piękne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym zobaczyć tę książkę, ciekawi mnie, w jaki sposób jest napisana :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że z takim wydaniem mogłabym zapoznać córkę, mimo własnych skrajnych poglądów na kwestie wiary bardzo szanuję i cenię Jana Pawła II.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie, że powstają takie książki skierowane do dzieci. Wiadomo, że kiedy dzieciak "zdaje" na religii dziesięć przykazań, to tak naprawdę nie ma pojęcia o co chodzi tylko klapie z pamięci niezrozumiałe słowa. Super pomysł! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie kupiłabym dla mojego synka:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka jest dobrym pomysłem na prezent dla jakiegoś małego dzieciątka więc kto wie moze kiedyś zakupie jako prezent :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Za stara jestem na takie książeczki, hehe. Ale idealna dla młodszych, np. przygotowujących się do Komunii.
  Pozdrawiam, Shelf of Books :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Siostra dostała na komunię podobną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak dla mnie pozycja, która jest wydana 'pod publikę'. JP był wspaniałym człowiekiem, a na jego śmierci chcą się wzbogacić wszystkie wydawnictwa (i nie tylko).

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że ta książeczka może być świetnym pomysłem na prezent dla chrześniaka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobra książeczka dla młodszego pokolenia ;-)

  OdpowiedzUsuń