piątek, 17 lipca 2015

W każdej chwili dnia - Chris Fabry

Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że dom spokojnej starości nie jest wcale miejscem za jaki uważają go ludzie. To wcale nie jest budynek przesiąknięty śmiercią starszych ludzi! To właśnie tam żyją swoim własnym spokojnym nurtem doświadczeni, pełni ciepła, ale i samotności babcie i dziadkowie, którym potrzeba pomocy równie wielkiej, co oni mogą sami nam dać.

Właśnie w domu spokojnej starości pracuje dwudziestoletnia Treha Lansam. Pomimo młodego wieku tej dziewczynie udaje się coś, co dla innych wydaje się niemożliwe, bowiem potrafi przywrócić do świata tych, którzy pogrążyli się w demencji, zapadli się w sobie lub stracili kontakt z rzeczywistości. Nawet jeżeli jest to dar krótkotrwały. 

Nic zatem dziwnego, że gdy dwóch młodych dokumentalistów przybywa do Desert Gardens pracując nad nowym filmem, zaczynają interesować się Trehą, a szczególnie jej tajemniczą przeszłością, której nawet ona nie zna. Jeszcze jako dziecko główna bohaterka często zmieniała miejsce zamieszkanie, stając się przez to coraz bardziej zagubioną w świecie. Czy uda im się odkryć to, czego tak bardzo chcą się dowiedzieć, czy może w trakcie poszukiwań także i ich pytania o własne życie całkowicie się zmienią?

Ta książka zmusza do myślenia. Każe zastanowić się nad tym, jaką miarą nasze społeczeństwo i kultura mierzą dziś wartość człowieka i jego życia.
Publishers Weekly

"W każdej chwili dnia" to kolejna pozycja dołączona do ciepłej i podnoszącej na duchu serii wydawnictwa Święty Wojciech zatytułowaną "Smaki życia". I jak każda poprzednia, tak i ta zmusza do niebywałych refleksji nie tyle na temat literackich bohaterów i ich postępowań, ale przede wszystkim o nas samych. Fabuła została skomponowana w taki sposób, by z każdą kolejną stroną czytelnik był coraz ciekawszy losów i by przy każdej okazji mógł poznać coraz to kolejne pytania. 

Chris Fabry potrafił wykreować prawdziwych ludzi z krwi i kości, dzięki czemu zarówno tajemnicza główna bohaterka, jak i młodzi filmowcy - Devin i Jonah - wydają się pochodzić naprawdę z naszego świata. Każdy jest oryginalny, ma swoje własne cechy charaktery, które sprawiają, że różnią się od pozostałych. Nie mogę przy tym zapomnieć także o bohaterach drugoplanowych, którzy zapewniają dom spokojnej starości - ich osoby mogą nie raz przywrócić do czytelniczych serc nadzieję i sprawić, że uśmiechniemy się do swego życia. 

"Lubimy myśleć o życiu jak o serii węzłów, które zawiązujemy i ruszamy dalej. Robimy to, co każą nam inni, przestrzegamy reguł i wkrótce czujemy się bezpieczni w rytmie życia. Nie mamy wątpliwości. Nawet nie myślimy o pytaniach. A gdy sznurowadła stukają o podłogę, czujemy się niepewni, bo nic nie przytrzymuje boków naszej duszy. Takie wsparcie pozwala nam się zrelaksować i mieszkać sobie spokojnie w życiu. Ale w życiu chodzi o coś więcej niż tylko o to, by czuć się dobrze ze sobą i myśleć, że to w porządku iść naprzód. Albo zostawić coś za sobą".

"W każdej chwili dnia"  to książka napisana bardzo dobrym językiem i stylem. Od tej powieści wylewa się mądrość pokoleń o życiu, miłości i Bogu. Religia jest częścią tej serii, podaną w taki sposób, że ci, którzy będą poszukiwali wiary - odnajdą ją. Chris Fabry potrafił opisać historię Trehy Lansam w taki sposób, że nie ma wątpliwości, dlaczego wiele jego książek otrzymało nagrody i wyróżnienia.

I tym razem polecam powieści wydawnictwa Świętego Wojciecha. Zdecydowanie różnią się od dobrze znanych nam bestsellerowych w naszym kraju książek, które nie zawsze niosą ze sobą tak piękne przesłanie, jakie odnajdziemy chociażby w "W każdej chwili dnia". 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: W każdej chwili dnia
Autor: Chris Fabry
Tłumaczenie: Alicja Wojciechowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Seria: Smaki życia
Data wydania w Polsce:  2015
Liczba stron: 398
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Kategoria: Obyczajowa 
 
https://www.swietywojciech.pl/

15 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę, ale najpierw muszę uporać się z moimi obecnymi zaległościami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka. Tylko okładka mnie trochę odstrasza... Ale jeśli dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam ciekawa Twojej opinii o tej książce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki z Bogiem w tle to nie są książki dla mnie, po filmie "Bóg nie umarł" zdecydowałam, że na razie chrześcijańskie wątki gdziekolwiek są według mnie troszkę nie do przełknięcia.

  http://leonzabookowiec.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo Twojej pozytywnej recenzji niestety nie czuję się zbytnio zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. To brzmi jak zupełnie coś innego...
  Nie czytałam jeszcze ani jednej książki wydaje przez to wydawnictwo - ale brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ogromnie jestem ciekawa książek od wydawnictwa Święty Wojciech i na razie czekają na mnie dwie książki nieprzeczytane właśnie ze Świętego w związku z czym najpierw wypadałoby zapoznać się z tymi zaległymi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O, jaka inna tematyka od spotykanych wszędzie! Bardzo coś intrygującego ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie sobie odpuszczę, ale może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie książki z przesłaniem. To lektura zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka wydaje się naprawdę interesująca, bo porusza temat, który rzadko spotyka się w literaturze (a przynajmniej ja rzadko spotykam). Jak będę miała okazję to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wydaje się być bardzo interesująca, zapisuje sobie tytuł :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie Inna
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Wierzę, że to wartościowa powieść, ale chwilowo nie mam chęci na historie tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Trochę się obawiam, że źle odbiorę lekturę podczas wakacji. Teraz czytam same lekkie książki i nie wiem, czy zmuszę swój mózg do refleksji. Ale tytuł zapisuję, bo za parę miesięcy z chęcią poznam tę historię. :)

  OdpowiedzUsuń