środa, 22 lipca 2015

Dalszy ciąg Obcej: Uwięziona w bursztynie, Podróżniczka i Jesienne werble - Diana Gabaldon

Chyba nie muszę mówić, jak wielkie wrażenie musiał wywołać na mnie serial Outlander, żebym sięgnęła po pierwowzór - "Obcą" od wydawnictwa Świat Książki? A żebym sięgnęła dodatkowo po kolejne tomy-grubaski (każda po ponad 800 stron)! Przecież to sukces! 

Jest rok 1968. Claire Randall powraca wraz z dorosłą córką Brianną do Szkocji. Tu pragnie wyznać prawdę równie zaskakującą, jak wydarzenia, które ją zrodziły: prawdę o starodawnym kręgu kamiennym... o miłości przekraczającej granice czasu... o szkockim wojowniku Jamesie Fraserze... 

Ale jest też rok 1745. Claire udaje się do Paryża, aby zapobiec skazanemu na klęskę powstaniu w Szkocji pod wodzą księcia Karola Stuarta. Chce ocalić córkę i mężczyznę, którego kocha...*

Co musi czuć kobieta, której życie rozgrywa się w dwóch okresach historycznych? Jak ogromny ból musi czuć, kiedy kocha dwóch zupełnie innych mężczyzn? 

Podróż w czasie nie zawsze jest tak cudowna, jak starają się nam zaprezentować inni twórcy. Diana Gabaldon wybiera same najlepsze smaczki z tego wątku i prezentuje je kobiecymi oczyma! 
 
Jest rok 1746. Szesnastego kwietnia armia króla Jerzego II rozgromiła wojska Karola Edwarda Stuarta w bitwie pod Culloden w Szkocji. Po walce Anglicy przeczesali pole bitwy, dobijając rannych. Większość tych, którzy przeżyli, stracono w Anglii, a tysiąc jeńców sprzedano jako niewolników do pracy na amerykańskich plantacjach bawełny. 

Rok 1968. Claire, zagłębiając się w dokumenty z epoki i drżąc o Jamiego, usiłuje odgadnąć koleje jego losu. Czy „Czerwony Jamie” przeżył masakrę pod Culloden? Tak właśnie przypuszcza i powraca w wiek XVIII. Razem z Jamiem okrętują się na statek płynący z ładunkiem na Karaiby. Po niezwykle niebezpiecznej podróży morskiej, licznych przygodach i ucieczkach, docierają do brzegu nieznanego lądu. Okazuje się, że przybyli do Nowego Świata… *

Są rzeczy, o których nie musisz mi mówić, (...). Nie będę cię o to pytał ani zmuszał do wyznań. Ale kiedy już coś mi mówisz, to chce słyszeć prawdę. Nic nas w tej chwili nie łączy, prócz szacunku. A myślę, że tam, gdzie jest szacunek, jest i miejsce na tajemnicę. Ale nie ma miejsca na kłamstwo.

"Podróżniczka" to już trzeci tom serii przygód Claire! Jak dla mnie, do tej pory najlepszy z możliwych tomów! Nie można odmówić autorce nieustannych pomysłów na przygody dwójki zakochanych. Zdecydowanie dorównuje urokiem do pierwszego tomu! To kawał świetnej literatury przygodowej, który wbija w fotel!

Jest rok 1768. Claire, Jamie i Ian postanawiają się osiedlić w Karolinie Północnej. Rozpoczynają budowę wymarzonego domu, zakładają farmę Fraser's Ridge. Jest rok 1769. Brianna, gnana tęsknotą za rodzicami, przenosi się w wiek XVIII i dociera do Lallybroch, gdzie mieszka siostra Jamiego. Od niej dowiaduje się, że rodzice przebywają w Karolinie Północnej. Nie bacząc na liczne niebezpieczeństwa, wsiada na statek do Ameryki...
Rok 1969. Brianna spędza święta z Rogerem w Inverness, Roger, poszukując tekstu starej piosenki, natrafia w materiałach źródłowych na wiadomość o pożarze we Fraser's Ridge... Jest rok 1971. Roger Wakefield usiłuje skontaktować się z Brianną, ale dowiaduje się, że wyjechała do Szkocji. Przypuszcza, że dziewczyna postanowiła odnaleźć rodziców i przeniosła się w czasie. Zamierza podążyć za nią... *

- Ty jesteś moją odwagą, a ja Twoim sumieniem - szepnął.
- Ty jesteś moim sercem, a ja Twoim współczuciem. Żadne z nas nie jest całością. Przecież o tym wiesz Angielko.

 
Po dynamicznej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji Podróżniczce ciężko było zwolnić tempo na czwartym tomie. A mimo to zostałam do tego zmuszona. W Jesienne werble musiałam się porządnie wgryźć, by na nowo ucieszyć się ze spotkania Claire i przystojnym Jamiem! Troszeczkę też klimat się zmienił, aczkolwiek nadal romans dwójki bohaterów cieszy moje serce!

Pewnie uznacie - duża rozbieżność dat, prawda? Może pomyślicie - coś poplątana jest ta historia, prawda? Prawdopodobnie stwierdzicie - czy naprawdę warto poświęcić czas na historię "kilku" Claire, prawda? Moje odpowiedzi brzmią: Prawda, prawda i jeszcze raz prawda - warto poświęcić większą chwilkę! 

Co tu dużo mówić o tak obszernej historii, jeżeli nie samych pochwał! Tak jak dobrze czytało mi się Obcą, tak i nie mogę odmówić przyjemnej lektury jej następczynią: Uwięzionej w bursztynie, Podróżniczce i Jesiennym werblom. Za pomocą niezwykle plastycznego języka Diana Gabaldon przenosi nas do zupełnie nieznanych nam czasów, ukazując historyczną rzeczywistość za pomocą... magii! Jej książki po prostu się pochłania! I na razie udało jej się przytrzymać moją ciekawość do samego końca czwartej księgi!

Ja wiem, że mało kto ma tyle czasu i samozaparcia, by poświęcić aż tak wiele dla poznania przygód Claire i Jamiego, aczkolwiek - wierzę, że warto! Jeżeli pokochaliście serial Outlander albo - jeszcze lepiej - książkę Obcą, jestem pewna, że i kolejne tomy powitacie z najmilszą chęcią! Sięgajcie, dajcie szansę! Warto!


*Wszelkie informacje dotyczące fabuły oraz opis książki pochodzą od wydawnictwa Świat Książki. 

24 komentarze:

 1. Czytam w tej chwili "Uwięzioną w bursztynie" a przede mną jeszcze "Podróżniczka". Zobaczymy co będzie dalej ale jestem zachwycona tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii i raczej po nią nie sięgnę, gdyż nie wzbudziła mojego zainteresowania. Ale cieszę się, że Ty jestem nią zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie dla mnie, ale okładki mają świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmagam się z dylematem czy najpierw wziąć się za książki, czy za serial :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja muszę wreszcie całą serię zgarnąć, bardzo, bardzo chcę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przemawia do mnie ta seria, może kiedyś zmienię zdanie i po nią sięgnę :)

  http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś zaczęłam oglądać serial, ale do książek do tej pory raczej mnie nie ciągnęło. Teraz powolutku zmieniam zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba mam kolejną serię do kolejki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ogromnie ciekawa tej serii i kiedyś z pewnością sięgnę po pierwszą część! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Często słyszę o tej serii, jeszcze nie miałam okazji jej czytać, ale może kiedyś ;)

  k-siazkowyswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Serialu nie znam, a o serii jedynie wiele czytałam i to zazwyczaj same pochwały, ale czy się skuszę? Raczej nie, gdyż brakuje mi czasu na rozpoczynanie kolejnego cyklu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Seria dość ciekawa, ale obecnie nie mam jej w planach. Czasu mi na wszystko brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale kolosy. I jeszcze ich tak dużo. Teraz mam dużo książek z biblioteki, ale może kiedyś... Nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam dużo dobrego o tych książkach, więc podejrzewam, że kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. O, nie słyszałam o tej serii : ) od dziś mam ją w planach :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Na razie mam bardzo dużo książek do przeczytania więc tą serie sobie odpuszczę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Inna
  http://happy1forever.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 18. "Obca" wciąż czeka na półce i nie mam czasu się za nią zabrać, choć bardzo chcę poznać tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Seria zapowiada się całkiem ciekawie, ale nie jest to do końca mój gust. Póki co sobie odpuszczę, ale może kiedyś się na nią skuszę ;).

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama koniecznie muszę przeczytać tą serię, ponieważ naczytałam się o niej samych pozytywnych i bardzo zachęcających opinii ;D

  OdpowiedzUsuń
 21. Kocham serial i marzę o sięgnięciu po tę książkę <3

  OdpowiedzUsuń
 22. Rzeczywiście musiało nieźle Cię wciągnąć ;) A książki raczej w ogóle nie w moim stylu, nie jestem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam różne opinie na temat "Obcej", ale i tak mam ochotę przeczytać. Twoja recenzja jest najbardziej entuzjastyczna, przez co wydaje mi się, że i mnie się seria spodoba. Przeczuwam porywającą historię miłosną. Zacznę chyba jednak, podobnie jak Ty, od serialu:-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ojej! Ile to ma części! Ale na pewno kiedyś przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń