czwartek, 7 czerwca 2018

Starożytna mądrość chińska - Piotr Plebaniak

Niech podniesie rękę ten, kto nigdy nie usłyszał żadnej sentencji prosto z Chin! Nie... to niemożliwe. Trzeba by żyć pod kamieniem, by nigdy w życiu nie spotkać się przynajmniej z jedną mądrością chińską. Nic w tym dziwnego - Chiny już od czasów starożytnych są po dziś dzień istną skarbnicą wiedzy. A część z podobnej wiedzy można otrzymać wraz z książką: Starożytna mądrość chińska.

Mistrz powiedział: Gdy widzisz lepszego
od siebie, myśl, jak mu dorównać;
gdy widzisz gorszego od siebie,
zastanów się nad sobą samym


Ze Wstępu autora:
„Książka ta jest przeglądem najpiękniejszych, moim zdaniem, i najbardziej znanych sentencji, cytatów, passusów oraz przysłów występujących w chińskiej literaturze. Ma ona pokazać bogactwo i obfitość zawartych w tej literaturze treści, znaczeń i odniesień, które tworzyły się, rozwijały oraz zmieniały kształt i znaczenie przez stulecia trwania cywilizacji Państwa Środka”.

Starożytna mądrość chińska została podzielona na dwie główne części: pierwsza dotyczy: natury człowieka, zdobywania wiedzy, natury świata, przeznaczenia oraz historii Chin, natomiast druga to: słynne passusy z klasycznych powieści, fragmenty słynnych poezji, pieśni i esejów, przysłowia i powiedzenia ludowe i słowa godne zapamiętania.

Co ważne, a co było dla mnie niemałym zaskoczeniem, to fakt, że nie samymi sentencjami i ich wyjaśnieniami "żyje ta książka". Piotr Plebaniak pomiędzy kolejne mądrości umieścił także kawałek historii Chin oraz fakty i ciekawostki z nimi związane. Wraz ze Starożytną mądrością chińską poznamy zatem nie tylko początki Chin, ale także liźniemy trochę alfabetu czy przyjrzymy się zagadnieniu chińskiego poczucia humoru. Poznamy znaczenie Yin i Yang czy chociażby poznamy najważniejszą powieść historyczną Chin, czyli Dzieje Trzech Królestw. To wszystko pozwala poznać kulturę Miasto Środka oraz ducha czasów, jaki nim kieruje.

Osobiście najbardziej przypadło mi do gustu wszystko to, co dotyczyło Konfucjusza. Odkryłam, jak mało wiem o człowieku, który tak bardzo zmienił światopogląd nie tylko Chińczyków, ale także w jakiś sposób i nas, Europejczyków. W książce znalazły się nie tylko informacje o "założycielu szkoły filozoficznej" czy o czasach Konfucjusza, ale także ogólne poznanie całej tej filozofii poprzez krótkie opowieści.
Konfucjusz znany był z tego, że nie zaniedbywał żadnej okazji, aby doskonalić swój charakter. Powiadał, że szlachetny mąż nie wstydzi się uczyć od podwładnych ani nie zaprzepaszcza żadnej szansy, aby wzbogacić własną wiedzę. Szlachetny mąż ma zawsze oczy i uszy otwarte, wiedzę i doświadczenie jest gotowy nabyć choćby i od przechodnia. Mistrz miał też mówić, że wśród trzech ludzi kroczących traktem zawsze znajdzie się dla niego nauczyciel. [71-72]


W tej książce zakochałam się już od samego kartkowania. Zysk i S-ka stanął na wysokości zadania i oddał do rąk czytelnika dopieszczony egzemplarz wypełniony pięknymi chińskimi ilustracjami (choć nie tylko), drobiażdżkami w postaci najróżniejszych znaczków w różnych miejscach kartki czy chociażby wstążeczką-zakładką idealnie wpasowującą się w ducha mądrości. Całość zamyka się w twardą oprawę z delikatnie połyskującą obwolutą. Podobną książkę po prostu chłonie się już samymi oczyma.

W konfucjanizmie podstawowy porządek społeczny wyznaczają trzy pary relacji: ojciec - syn, mąż - żona, władca - podwładny. Cnotami, które regulują, są między innymi oddanie synowskie, dobroć władcy i lojalność sługi [str. 69].

Chiny to jedno z tych państw, które mam na swojej osobistej liście życzeń do zwiedzenia - i nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę bogactwo kulturowe, jakie przeniknęło także europejskie wartości. Starożytna mądrość chińska to lektura nie na jeden wieczór, nie na tydzień, lecz na całe życie. Zdecydowanie będę do niej powracała jeszcze nie raz. Polecam zatem i Wam!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  
Tytuł: Starożytna mądrość chińska
Autor: Piotr Plebaniak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka   
Premiera wydania:  21 maja 2016   
Liczba stron: 278
Oprawa: Twarda z obwolutą
Cena detaliczna: 59,90 zł
http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html

5 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej lekturze, przynajmniej nie skupiłam na niej swojej uwagi. Szkoda, muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez całe swoje życie nigdy nie widziałem nic, że pracował tak szybko, jak zaklęcie doktora Агбазары. Po kontakcie z doktorem Агбазарой zacząłem wierzyć w powiedzenie, że każda moneta ma dwie strony. Kiedy mój kochanek zostawił mnie, przyrzekła, że nigdy nie wrócisz do mnie ponownie, ale dzięki Bogu, że dzięki pomocy Doktora Agbazara u mnie mój kochanek z powrotem do mnie w ciągu 48 godzin, i ja też chcę, aby inni ludzie, którzy ze złamanym sercem, aby skontaktować się z lekarzem Agbazara przez te szczegóły poniżej e-mail: ( agbazara @ gmail . com ) lub za pośrednictwem WhatsApp na ( +234 810 410 2662 ), to można zobaczyć cuda dr Agbazara

   Usuń
 2. Ten tytuł wydaje się tak wyróżniać, że aż szkoda po niego z ciekawości nie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę tylko szybko poradzić każdemu, kto ma trudności w jego związku z kontaktem z Dr.Agbazara, ponieważ jest on jedyną osobą zdolną do przywrócenia zerwanych związków lub zerwanych małżeństw w terminie 48 godzin. ze swoimi duchowymi mocami. Możesz skontaktować się z Dr.Agbazara, pisząc go przez e-mail na adres ( agbazara@gmail.com ) LUB zadzwoń / WhatsApp mu na +2348104102662, w każdej sytuacji życia znajdziesz siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałem tutaj komentarz kilka tygodni temu na temat dr Agbazary i postanowiłem skontaktować się z nim zgodnie z instrukcją, dzięki temu człowiekowi za przyniesienie mi radości zgodnie z życzeniem. Postępowałam zgodnie z jego instrukcjami, aby odzyskać moją ukochaną, która opuściła mnie i dzieci na 3 lata, ale dzięki dr Agbazara, bo teraz wróciły do mnie na dobre i jesteśmy razem szczęśliwi. Skontaktuj się z nim również w celu uzyskania pomocy, jeśli masz problem w związku przez e-mail na adres: ( agbazara@gmail.com ) LUB Przez WhatsApp na: ( +2348104102662 ). I zeznaj za siebie.

  OdpowiedzUsuń