Recto Verso to gra imprezowa, która łączy w sobie sprawną komunikację, współpracę i szybkość. Gracze (można grać w dwie osoby bądź od 3 do 6 graczy - nie zaleca się gry w pojedynkę) w trakcie trwania 7 etapów/rund będą walczyć o tytuł "Króla Konstruowania".
Cel gry
Zadaniem graczy jest przejść przez 7 etapów. Co turę gracie parami i konstruujecie swoją budowlę z klocków najszybciej, jak to możliwe. Na czym polega haczyk? Ano na tym, że każdy gracz widzi tylko jedną (swoją) stronę budowli. Nie widzi natomiast konstrukcji, którą musi stworzyć jego partner. Dlatego też najważniejsza jest komunikatywność. Porozumiewajcie się, aby skutecznie układać drewniane elementy, gdyż wszystkie muszą znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym układzie! I nie zapominajcie - czas płynie! Na każdym etapie otrzymuje się jedynie dwie minuty. Pod koniec gry liczymy zdobyte w każdym etapie punkty i sprawdzamy, czy otrzymaliśmy tytuł "Króla Konstruowania".
Co potrzeba?
Grę oraz stoper/telefon. Ustawcie stoper na 2 minuty. Dobierzcie - na zmianę z partnerem - bez podglądania losową kartę o wybranym poziomie trudności. Włóżcie kartę w szczelinę, wciąż na nią nie patrząc. W tym momencie uruchomcie stoper, odkryjcie kartę i... powodzenia!
Udało się stworzyć budowlę w mniej niż dwie minuty? Brawo! Zbierzcie określoną liczbę punktów zwycięstwa. Nie udało się? Sorry. Nie otrzymujecie punktów. Ale nie martwcie się i idźcie dalej. Przesuńcie żeton o jedno pole, do kolejnego etapu.
Pudełko
to plac budowy. Należy ustawić je pomiędzy partnerami "na daną rundę", a
drewniane elementy położyć obok pudełka. Zwróćcie również uwagę, że na
pudełku znajduje się punktacja - w zależności od tego, ile czasu zajęło
wam ułożenie konstrukcji, po taki żeton ciągniecie.
Elementy gry
1 dwustronna plansza, 100 punktów zwycięstwa, 36 żetonów partnerów, 11 dużych drewnianych elementów i 64 karty. A to wszystko wykonane solidnie, ładnie i schludnie. Na pewno Recto Verso będzie mogło służyć przez lata.Moje wrażenia
Muszę to zaznaczyć - w pierwszej chwili nie zrozumiałam zadań, gdyż instrukcja wydawała mi się aż nazbyt skomplikowana. Wiecie, jak to jest - czasami najprostsze polecenia najtrudniej opisać w proste zdania. Jeżeli będziecie mieli podobne wrażenie, nie zrażajcie się i jedynie rozpocznijcie rozgrywkę - sposób działania sam do was przyjdzie.
Gdy już ogarnęłam, o co chodzi w Recto Verso, muszę przyznać, że się bardzo wkręciłam. To nie jest trudna gra, ale pomysłowość w postaci dopasowywania swojej budowli do budowli partnera szybko wchodzi w krew i tworzy chęć współpracy. Zabawa przychodzi szybko, a i zadowolenie z każdej kolejnej tury daje poczucie satysfakcji. Trzeba czasami pogłówkować, innym razem poprzestawiać budowlę w bardzo nieoczywisty sposób.
Co ważne - gdy już się ogarnie zasady, potrzeba zaledwie minuty, by tę wiedzę przekazać nowym graczom, w związku z czym Recto Verso może okazać się czarnym koniem podczas domówek!
Podsumowanie
Jeżeli szukacie ciekawej, oryginalnej gry na małe domówki - Recto Verso wydaje się idealną propozycją. Jeżeli szukacie gry familijnej, która połączy starsze i młodsze pokolenie - Recto Verso wciąż wydaje się grą godną uwagi. To bez wątpienia gra z okazji i bez okazji.
Bardzo polecam! Może i Recto Verso nie jest grą MUST HAVE na półce, ale na pewno jest grą, która może się spodobać. I kto wie? Może niebawem odniesie spektakularny sukces i każdy będzie chciał w niego zagrać?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Recto Verso
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 9.02.2022
Widzę, że gra zapewnia świetną zabawę.
OdpowiedzUsuńJedna z ciekawszych i bardziej kreatywnych gier planszowych. Na pewno warto w nią zagrać.
OdpowiedzUsuń