niedziela, 18 lutego 2018

Co? Jak? Zilustrować! - Frank Tashlin

Czy wiecie, że można narysować WSZYSTKO, korzystając jedynie z CZTERECH figur geometrycznych - koła, kwadratu, owalu i trójkąta? Przekonajmy się!


Frank Tashlin (1913-1972) na własnej skórze przekonał się, jak niewiele czasem potrzeba do narysowania obrazka. Był autorem komiksów, kreskówek, a także reżyserem i scenarzystą wielu filmów animowanych, w tym tych z wytwórni Walta Disneya. Swoją metodę rysowania nazwał SCOTArt - od pierwszych liter angielskich słów oznaczających koło, kwadrat, owal i trójkąt. 

Technika rysunkowa - na czym właściwie polega?

To technika, którą posługiwał się Frank Tashlin przy tworzeniu filmów animowanych, komiksów i lustracji do książek. Czy każdy może się jej nauczyć? Jeżeli tylko potrafisz narysować kwadrat, koło, owal i trójkąt to... tak! Możesz się nauczyć! Choć nie będzie to tak proste, jak by mogło się wydawać, ponieważ mimo wszystko zdolności artystyczne są mile widziane w dodatku do książki.


Książka została wydana w twardej oprawie z grubymi stronami. Krok po kroku będziemy się uczyć, w jaki sposób narysować określoną figurę. W pierwszym rozdziale znajdziemy przykładowe głowy postaci (oparte na kształcie koła, kwadratu, owali oraz trójkąta). Dalej oczy, nosy, usta, uszy i włosy. Następnie przejdziemy do poszczególnych części ciała - w stanie uśpienia, jak także w ruchu. Niestety na ogół rysunki są już narysowane i ciężko domyślić się czasami, jak krok po kroku dojść do podobnego kształtu.

Natomiast Zeszyt Co? Jak? Zilustrować jest dodatkiem do książki o tym samym tytule. Można w nim poćwiczyć ilustrowanie metodą Franka Tashlina opartą na czterech figurach geometrycznych. Należy, a nawet trzeba rysować w nim bez ograniczeń. Nieważne, czy długopisem, ołówkiem, kredkami, mazakami czy czymkolwiek. W zeszycie znajdzie się wiele miejsca do wykorzystania, przy czym początek zeszytu jest bliźniaczy do "podręcznika".


Co będzie jeszcze potrzebne?

Ołówki do rysowania (najlepiej z twardym grafitem - H, inaczej: 3). Papier do rysowania (gładki bądź fakturowany). Gumka do ścierania, pędzle do farb akwarelowych, pióro do rysowania. Biała farba, tusz do rysowania oraz deska kreślarska będzie miłym dodatkiem. No i wiadomo - dużo wolnego czasu i jeszcze więcej chęci do pracy.

W książce znajdziemy wiele wskazówek, przydatnych porad i ułatwień: jak chociażby kontrola perspektywy w obrazkach, by wyglądał on na tyle realistycznie, na ile to możliwe. Przy  ilustracjach znajdują się także komentarze autora, w jaki sposób on sobie radzi. Także jeżeli ktoś lubi uczyć się na czyichś błędach - podobna książka jest dla niego.


Czy polecam? Tak, jeżeli tylko lubicie rysować, to podobna książka/podręcznik może tylko pomóc! Oczywiście na rynku znajdziemy naprawdę wiele podobnych publikacji, jednakże ta skupia się przede wszystkim na komiksowym wydaniu. Dlatego jeżeli interesują Was komiksy bądź kreskówki - myślę, że powinniście zainteresować się także Co?Jak? Zilustrować!


http://egmont.pl/

8 komentarzy:

  1. Nie jestem zainteresowana tą książkę. Myślę, że jest to książka dla wybranej grupy osób.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasem, szczególnie jak mi się nudzi baaaaardzo, to zajmuję swoją uwagę właśnie takimi pozycjami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze chciałam ładnie rysować :) ta książka wygląda świetnie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Sympatyczne wydanie :). Ja jednak jak coś wolę już tutoriale na youtube np. mangowe. Dużo lepiej mi to idzie :).

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja jestem kompletnym beztalenciem ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mnie nawet taka książka nie pomoże. Nie mam talentu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale niezła ta książeczka:) bardzo ciekawa!

    OdpowiedzUsuń