środa, 5 listopada 2014

Wywiady: Rozmowy z dystansu - Krzysztof Ziemiec; Jego oczami - Szymon J. WróbelTytuł: Rozmowy z dystansu
Autor: Krzysztof Ziemiec
Wydawnictwo: M
Data wydania: 2014
Liczba stron: 104
Oprawa: Miękka
Kategoria: WywiadKrzysztofa Ziemiec znają zapewne wszyscy. To polski dziennikarz, prowadzący Wiadomości w TVP. Jest laureatem Wiktora za rok 2011 w kategorii prezenter TV, a także dwukrotnym laureatem Telekamery: w 2011 w kategorii informacja–osobowość i w 2012 w kategorii prezenter informacji. W dodatku w 2012 roku odebrał Order Ecce Homo, który przyznawany jest tylko tym, którzy swą działalnością dowodzą prawdziwości słów: "człowiek to brzmi dumnie".

Jako znany, szanowany dziennikarz przeprowadził liczne wywiady z największymi osobowościami liczącymi się w Polsce i na świecie. Zadawał pytania odważnie, choć z należytą kulturą, dzięki czemu w przeprowadzonych i niezwykle błyskotliwych rozmów pojawiają się tematy uniwersalne i ponadczasowe.

Jego najnowsza książka "Rozmowy z dystansu" to zbiór rozmów z takimi postaciami jak: Jarosław Kaczyński, Marian Krzaklewski, Kornel Morawiecki, Paweł Kukiz, Norman Davies, Anna Dymna, Adam Daniel Rofeld, Ewa Błasik, Hanna Suchocka, Roman Kluska, arcybiskup Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, Leszek Balcerowicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i inni.

"Rozmowy z dystansu" to krótka książka, licząca sobie nieco ponad sto stron. Jednakże podczas tej lektury, można się dowiedzieć naprawdę wiele. Zbiór pytań i odpowiedzi nie dotyczy Polski z przeszłości, lecz Polski obecnej oraz świata współczesnego każdemu z nas. Poruszane są najróżniejsze pytania - zaczynając od tych przyjemnych, jak np. o święta Bożego Narodzenia, a kończąc na tych trudniejszych, dotyczących konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. 

Osobiście staram się, najdłużej jak się da, unikać polityki, więc bardziej spodobały mi się rozmowy z takimi osobowościami jak nasza wielka polska aktorka - Anna Dymna czy z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. To właśnie dzięki "Rozmowom z dystansu" mogłam przeczytać ich wypowiedzi na temat fundacji Anny Dymny czy posłuchać o Janie Pawle II. 

Tę książkę mogę polecić każdemu zainteresowanemu. 
 

Tytuł: Jego oczami
Autor: Szymon J. Wróbel
Wydawnictwo: M
Data wydania: 2014
Liczba stron: 200
Oprawa: Twarda
Kategoria: Biografia
Dodatek: Film DVD
Ksiądz Józef Tischner (1931-2000) to polski prezbiter katolicki i filozof. Kawaler Orderu Orła Białego otrzymanego we wrześniu 1999 roku od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Autor dziesiątek publikacji poświęconych tematyce religijnej i filozoficznej. 

"Jego oczami, czy to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze" to książka zawierająca rozmowy z najbliższym otoczeniem księdza, która jest swego rodzaju uzupełnieniem niezależnego dokumentu "Jego oczami". Książka przedstawia pełne ciepła wspomnienia brata księdza Tischnera – Kazimierza.

Do książki dołączony został także film DVD, który koniecznie trzeba obejrzeć jeszcze przed przystąpieniem do lektury. Bowiem książka to tak naprawdę uzupełnienie tego wszystkiego, czego nie dało rady umieścić w dokumencie. Bardzo lubię takie nowoczesne pomysły i jestem ich wielką zwolenniczką!

Bardzo podziwiam takich ludzi jak Szymon J. Wróbel. Jest to niewątpliwie człowiek z pasją i marzeniami, który mimo wszelkich niedogodności potrafił osiągnąć zamierzony cel. I tak - na przekór skromnemu budżetowi,  sponsorom, czy nawet pogodzie - nakręcił film.

To historia - książkowa jak i filmowa - adresowana do dojrzałego i młodego Czytelnika/Widza ukazuje portret ks. prof. Józefa Tischnera: brata, kolegi, przyjaciela, wykładowcy filozofii, miłośnika góralszczyzny, publicysty „Tygodnika Powszechnego”, przewodnika duchowego górali i akademickiej młodzieży w Krakowie. Wspominają go ludzie, dla których był osobą bliską i stanowił ważną część życia.

Uważam, że warto jest poznawać postacie nieprzeciętne, które swoją działalnością wprowadzały do naszego świata dobro. Polecam!

Źródło: http://www.mwydawnictwo.pl/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Z radością informujemy, że laureatem pierwszej edycji Nagrody Identitas został Jan Polkowski, autor ŚLADÓW KRWI próbę stworzenia wielkiej panoramy skomplikowanych polskich losów, pytanie o nasze splątane korzenie, a przy tym pokaz maestrii w operowaniu językiem polskim.
Przewodniczący Jury Nagrody części literackiej – Paweł Lisicki tak uzasadnił ten wybór:

,,Kapituła nagrody Identitas zdecydowała się nagrodzić książkę "Ślady krwi" Jana Polkowskiego. To dzieło wybitne, w oryginalny i głęboki zarazem sposób pokazujące losy całego pokolenia Polaków. Jednocześnie jest to piękna przypowieść o poszukiwaniu tożsamości przez jednego człowieka, głównego bohatera książki, który pragnąc odnaleźć siebie i zrozumieć kim jest musi zmierzyć się z przeszłością swoją, swojej rodziny, swego narodu.
Książkę Polkowskiego wyróżnia też niezwykły język, czysty, nasycony metaforami, mocny, prawdziwie poetycki. To proza najwyższych lotów.
 
Od lewej: Jan Polkowski oraz Przewodniczący Jury Nagrody części literackiej Paweł Lisicki

Serdecznie gratulujemy!

15 komentarzy:

 1. Również gratuluje laureatowi i mam nadzieję, że niebawem poznam jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chętnie dam się takiej twórczości skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obydwie książki już posiadam. A dla Pana Polkowskiego wielkie gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy taka lektura byłaby w stanie mnie zadowolić :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Biografię to nie moja bajka, gratulacje dla Pana Polkowskiego, wielkie wyróżnienie.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubie czytać biografię ale tylko artystów którzy w jakiś sposób mnie interesują :)
  Ciekawa recenzja
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam twórczości autora, ale może kiedyś nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Obie książki mam, "Jego oczami" już za mną, niebawem recenzja, a za książkę Ziemca się jeszcze nie zabrałam i trochę się jej obawiam... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obie prezentowane pozycje są już na mojej półce i czekają na swoją kolej. A nagrodzonemu autorowi gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy jest to lektura, która by mnie zainteresowała...

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje mi się, że zarówno ani jedna ani druga pozycja by mnie nie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam obie, niedługo biorę się za czytanie :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń