piątek, 28 listopada 2014

Sherlock Holmes Tom II - Arthur Conan Doyle

Po ostatnim spotkaniu z Sherlockiem w tomie I (RECENZJA) nadszedł czas na kolejną dawkę intrygującego kryminału z nietuzinkowym detektywem-amatorem. Tak, zgadzam się, jest to historia ponadczasowa. 

Dolina Trwogi (1915)
Na mieszkanie na ulicy Baker Street 221B zaadresowany został zaszyfrowany list od Freda Porlocka. Z listu wynika, że niejaki John Douglas zostanie wkrótce zamordowany. Nie mija dużo czasu, kiedy Holmesa i Watsona odwiedza inspektor Scotland Yardu. Informuje, że pan Douglas zmarł...

Przygody Sherlocka Holmesa (1892)
Jest to zbiór dwunastu opowiadań, podczas których Sherlock Holmes za pomocą sztuki dedukcji rozwiązuje nietypowe i skomplikowane zagadki. W tej części poznajemy m.in. sławną Irenę Adler, która zasłynęła z powodu pewnego wygranego "pojedynku". 

Szpargały Sherlocka Holmesa (1894)
Jest to kolejny zbiór, tym razem jedenastu opowiadań. To właśnie w nim rozgrywają się najbardziej niezwykłe wydarzenia, mające wpływ na dalsze życie bohaterów. W tej części bardzo ważnym bohaterem jest szalony naukowiec - geniusz zła - profesor James Moriarty, który podobnie jak Sherlock Holmes został obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami, będący jednocześnie największym wrogiem głównego bohatera. 

Sherlock Holmes Tom II jest kontynuacją przygód najsławniejszego detektywa wszech czasów. Jak poprzednio, tak i tym razem otrzymujemy niecodzienne zagadki, w których istotne są właśnie te malutkie detale, bowiem to właśnie one są kluczem do rozwiązania tajemnic. Podczas tej grubej, prawie dziewięćsetstronnej lektury, czytelnik nieustannie będzie zaskakiwany przez autora.

"Dolina Trwogi" to jedna z lepszych powieści kryminalnych. Lubię styl sir Doyle'a dzielenia historii na dwie części. W jednej rozgrywa się akcja właściwa, natomiast w drugiej ma miejsce retrospekcja. Dzięki temu zagraniu, czytelnik poznaje zarówno powody (często głęboko ukryte), jakie  ktoś żywi do drugiej osoby oraz ich skutki.

Przyznam, że preferuję powieści od opowiadań, lecz w tym przypadku te dwadzieścia trzy krótkie historie to prawdziwy majstersztyk. Akcja rozwijała się szybko, bowiem autor skupiał się w nich jedynie na wątku kryminalnym - bez żadnej lub w niektórych wypadkach minimalnej otoczki obyczajowej!

Styl autora jest naprawdę dobry. To już kolejne książki, które wyszły spod jego pióra. Język jest prosty, rzeczowy. Doyle sprawnie tworzył zagadki. Wie, w którym momencie i jak podsycić ciekawość czytelnika. Nie ma mowy o nudzie, akcja rozwija się błyskawicznie, choć - niestety trzeba to dodać - iż ma to także swoje wady. Czasami można wręcz się denerwować, skąd takie a nie inne rozwiązanie pojawiło się w głowie Sherlocka!

Sherlock Holmes to klasyka kryminału, lecz na pewno nie jest to pozycja prosta i łatwa. Właściwie twórczość szkockiego autora należy do tych trudniejszych. Nie wszyscy zrozumieją zagadki, a na pewno nie młodsi czytelnicy. Często są one zbyt skomplikowane, często wręcz absurdalne.

Sherlock Holmes Tom II to prawdziwe tomisko, liczące sobie prawie 900 stron. Na całe szczęście zostało obdarowane twardą oprawą, bo inaczej nawet sobie nie chcę wyobrażać tego mocno zgiętego grzbietu po całej lekturze. Wydawnictwo Zysk i S-ka pokazało, jak powinno wydawać się książki w tym kraju i na świecie, które następnie dumnie prezentują się na półce. Jak wcześniej - w środku znajdziemy oryginalne ilustracje Sidneya Pageta.  

Naprawdę polecam nie tylko ten tom, ale także kompletną serię przygód Sherlocka Holmesa. Warto w końcu znać to sławne nazwisko, przewijające się nie tylko w książkach, ale także na ekranach kin czy telewizorów. Polecam!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Sherlock Holmes Tom II:
Dolina trwogi, Przygody Sherlocka Holmesa, Szpargały Sherlocka Holmesa
Autor: Sir Arthur Conan Doyle
Ilustracje: Sidney Paget 
Tłumacz: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania: 27 październik 2014
Liczba stron: 839
Oprawa: Twarda + Obwoluta
Cena detaliczna: 45 zł

http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html


37 komentarzy:

 1. Zazdroszczę pięknego wydania :) Przygodę z Sherlockiem zaczęłam całkiem niedawno, ale na pewno będę kontynuować poznawanie historii o genialnym detektywie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy teraz rozpisują się o Sherlocku, a ja nie mogę wytrzymać, aż sama sobie zakupię te cegiełki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od około dwustu lat wszyscy się nim zachwycają :)
   Warto dowiedzieć się czemu ;)

   Usuń
 3. Holmes - ten detektyw, jak dla mnie tylko w wersji na szklanym ekranie. Historia papierowa zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie przepadałam za Sherlockiem i raczej się to już nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, co jest tego powodem (sam bohater, a może trudne zagadki?) ale nie wnikam :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię Sherlocka, a z części wyżej wymienionych czytałam tylko "Dolinę Trwogi" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra powieść! :)
   Mnie całkowicie zaskoczyło zakończenie!

   Usuń
 6. Mam w domu tom I i chętnie zapoznam się z drugim tomem, bo jest rewelacyjny:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nigdy nie ciągnęło mnie do Sherlocka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, że może nie teraz, ale kiedyś się to zmieni :)

   Usuń
 8. Ciągle powtarzam, muszę wreszcie przeczytać coś z serii o Sherlocku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydanie naprawdę cudowne! A co do Sherlocka to mnie najbardziej przekonuje ten w wydaniu Cumberbatcha i do oryginału mnie nie ciągnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znałam wcześniej prawdziwą Sherlocka, a dopiero później sięgnęłam po serial BBC. Na początku było mi ciężko przełknąć aktorską wersję tak odmienną od oryginału. Później się przyzwyczaiłam :)

   Usuń
 10. Mam pierwszy tom, więc na pewno dokupię również drugi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na tę chwilę jestem po jednej powieści o Sherlocku, kolejna ładnie czeka w kolejce, i pewnie sięgnę po pierwszy jak i po drugi tom :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba już wiem co chcę dostać od Mikołaja :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry wybór!
   Myślę, że Mikołaj będzie zadowolony! :)

   Usuń
 13. Tak, faktycznie to klasyka w swoim rodzaju i żal jej nie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Marzę o tym pięknym wydaniu Sherlocka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie jakoś nie kręci ten genialny detektyw. Oglądałam tylko filmy (te najnowsze) :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetne wydanie, chciałabym mieć je w domu. Choć czytałam wszystkie powieści i prawie wszystkie opowiadania z Holmesem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również czytałam wszystkie książki i opowiadania, lecz to wydanie od Zysku i Ska jest wyjątkowe :)

   Usuń
 17. Mała Pisareczko, zauważyłem błąd na samym końcu tej recenzji. Zamiast 839 stron napisałaś, że nowe tomisko ma aż 4839 stron! Ciekaw jestem, jak wyglądałoby wydanie o takiej obszerności :)
  Recenzje drugiej części przygód Sherlocka Holmesa niedługo będzie można czytać również i u mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :)
   Już poprawiłam! :)
   W takim razie czekam na recenzje!

   Usuń