środa, 23 grudnia 2015

Najpiękniejsze wiersze - Julian Tuwim

Julian Tuwim to poeta, którego polskiemu czytelnikowi nie trzeba przedstawiać. Przez wielu uważany jest jako jeden z najwybitniejszych osobistości literackich. Jego słowa, teksty a przede wszystkim ich przesłanie sprawiło, że nie jeden Polak (a mam nadzieję, że także osoby spoza naszej ojczyzny) zastanowił się głębiej nad sensem ludzkiego życia.


Mitem jest jednak uważanie Tuwim wyłącznie jako pisarza dla dzieci. Jego Lokomotywa jeszcze niejednokrotnie przemierzy Polskę wzdłuż i wszerz, aczkolwiek z wiekiem powinniśmy oprócz niej poznać więcej twarzy geniusza polszczyzny - przynajmniej ja bym chciała.

Ostatnio miała miejsce premiera najnowszego tomiku poezji Juliana Tuwima pod tytułem: Najpiękniejsze wiersze. Tytuł nie zawiera ani krzty przesady, bowiem pomiędzy okładką przednią a tylną kryje się więcej prawdy życiowej aniżeli w niektórych głowach.

O czym będą wiersze? O miłości? Tak. O radości i zachwycie? - oczywiście. O strachu, buncie - czemu by i nie? A może tak o walce ze sobą i ze światem? I to też się znajdzie w tych pięćdziesięciu skrzących emocjami wierszach wybranymi spośród jakże bogatej twórczości mistrza słowa.

To, co niesamowite w poezji Tuwima to fakt, iż tematy, które podejmował przed półwieczem, są nadal aktualne i świeże. Uniwersalizm problemów ludzkich w żaden sposób nie zmienił się o jeden najmniejszy kąt, dzięki czemu życie człowieka nieustannie potrafi zaskoczyć.

Piękny środek w przepięknej oprawie graficznej sprawia, iż wiersze zyskują nowe znaczenie!

Przyznam, iż to moje pierwsze takie spotkanie z "dorosłym już" Julianem Tuwimem. To nie rzepce rozmawialiśmy ani nie o Słoniu Trąbalskim. Tym razem problem było stworzenie świata, człowieka i tych wszystkich komplikacji, które przez nas powstają. Niejednokrotnie poeta zaskoczył mnie ujęciem sprawy i sposobem jego przedstawienia. Żeby jednak przekonać się, czemu to właśnie Tuwim był mistrzem słowa, potrzeba chociażby właśnie tego tomika.

Jako ciekawostkę dodam, iż Julian Tuwim był pierwszym poetą masowym: tworzył kabarety, skecze, humoreski, satyry i szmoncesy (m.in. dla teatrzyku Qui pro Quo), które powtarzała ulica. Pisał teksty teatralne i operowe libretta, szlagiery (jak "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Na pierwszy znak" Hanki Ordonówny). Zapewniło mu to sławę i pieniądze - i choć uważał ją za twórczość drugiego sortu, z lekką muzą nie potrafił zerwać (mawiał, że pracując trzy dni w miesiącu dla kabaretu, ma potem 27 na pisanie wierszy).*

I chyba nic więcej nie trzeba w tym temacie dodawać. Kto posiada w sobie wrażliwość - wrodzoną bądź nabytą - niech sięgnie (przynajmniej z ciekawości) po ten pięknie wydany tomik poezji i dajcie się zaskoczyć artyście, którego bynajmniej nie znacie z dzieciństwa.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł:  Najpiękniejsze wiersze
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Marcin Wicha
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 4.11.2015
Liczba stron: 144
Oprawa: Twarda
Kategoria: Poezja
Seria wydawnicza: Tuwim


http://egmont.pl/

*Źródło ciekawostki: KLIK 

11 komentarzy:

 1. Nie przepadam zbytnio za poezją, ale wiersze Tuwima akurat lubię, zwłaszcza uwielbiam wiersz pt. Wspomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesze to nie moja bajka, ale akurat Tuwim dobrze mi się kojarzy :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu do czasu z chęcią sięgam po wiersze,więc bardzo chętnie przygarnęłabym tę pozycję do swojej biblioteczki :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. To jeden z tych poetów, których wiersze chciałabym mieć na półce ;)

  Wesołych Świąt kochana moja!!! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny zbiór, idealny na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 6. To wydanie dzieł Tuwima chciałabym mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałoby się mieć to na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) Są nazwiska, których dzieła powinny być w każdej porządnej biblioteczce.

   Usuń
 8. A ja spamuję i serdecznie zapraszam Cię do akcji "Wędrująca książka", którą organizuję. Więcej szczegółów w linku: http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2015/12/wedrujaca-ksiazka.html

  Serdecznie pozdrawiam i życzę cudownych świąt!!

  OdpowiedzUsuń