sobota, 10 listopada 2018

Baśnie dla młodszych i starszych - Zofia Stanecka


J.R.R. Tolkien napisał: "Królestwa Baśni to niebezpieczna kraina, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych - więzienne lochy". 

Baśnie mają długą, długą historię. Tak długą, że nie ma osoby, która mogłaby wskazać początek baśni, jak również nie ma osoby wskazującej ich koniec. Ludzie opowiadają je sobie od zarania dziejów i to na całym świecie! Często to właśnie baśnie były (i wciąż są!) pierwszymi zasłyszanymi opowieściami. 

Wbrew pozorom baśnie nie były adresowane dla dzieci. Najdawniejsze z nich dorośli opowiadali je sobie nawzajem. Być może to dlatego baśnie to opowieści i dla dużych, i dla małych. I dla młodszych, i dla starszych.
Stąd też nazwa tej książki! 


Baśnie dla młodszych i starszych Zofii Staneckiej to zbiór sześciu klasycznych baśni, które na pewno każdy z nas zna, choć tym razem zostały opowiedziane na nowo. Są to: 
Czerwony Kapturek
Trzy świnki
Kopciuszek
Księżniczka na ziarnku grochu
Knyps z czubkiem (dobra... tutaj nie znam)
Jaś i Małgosia 

Autorka ukochanej przez dzieci Basi i wielu innych książek z polotem i pomysłem, dystansem i wrażliwością przywołuje znane wszystkim postaci i historie, skłaniając do ich ponownego odkrycia i interpretacji. Dlatego też każda z sześciu baśni została opatrzona krótkim rysem historycznym, który przybliża czytelnikom jej genezę i kolejne realizacje. Zobaczcie sami:


Ilustrowała Magdalena Kozieł-Nowak, która stworzyła wyjątkowe projekty postaci. Każdy jest inny, na swój sposób przyjazny i "swojski" - swojski aż za bardzo. Znaczące powinno być to, że ilustracje odbiegają często od standardowych. Chociażby wystarczy spojrzeć na grafikę z bajki o Kopciuszku, a już powinno być jasne, że Baśnie dla młodszych i starszych zostały wydane w XXI wieku, w naszych czasach. Czy psuje to wydźwięk klasycznej baśni? Polemizowałabym. Małe dzieci bardzo dobrze odnajdą się w tych historiach, a tło udowodni im uniwersalność dzieła. 

Jak dla mnie to strzał w dziesiątkę! Baśnie dla młodszych i starszych to bardzo wyjątkowa książką, która warto mieć u siebie - a przynajmniej na nią spojrzeć. Wydaje mi się, że spodoba się wszystkim! Polecam. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
http://egmont.pl/

2 komentarze:

 1. Dzieckiem już dawno nie jestem, ale baśnie nadal uwielbiam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię baśnie, chętnie bym przeczytała tę książkę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń