sobota, 27 lutego 2016

Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony Jaźni - Donald Kalsched

PRZEŁOMOWA PUBLIKACJA W ZAKRESIE KLINICZNEGO PODEJŚCIA DO PRACY Z DOŚWIADCZENIEM TRAUMATYCZNYMPrezentując reakcję "drugiej linii obron" psychiki na wczesne doświadczenie traumatyczne Donald Kalsched integruje perspektywę psychologii analitycznej, wywodzącej się z prac C. G. Junga i psychoanalizy, szczególnie teorii relacji z obiektem. Autor pokazuje, jak psychika reaguje "do wewnątrz" na przygniatające wydarzenia życiowe. Funkcją opisywanego przez niego archetypowego systemu samoochrony psychiki jest zachowanie straumatyzowanego rdzenia osobowości i odizolowanie go od rzeczywistości, co w późniejszym czasie ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania osoby, tak często obserwowane przez psychoterapeutów w ich pracy klinicznej. To nie sama trauma stanowi wstrząs dla psychiki według Kalscheda - psychika uczestniczy w nim, traumatyzując siebie samą w odpowiedzi na druzgocące wydarzenia i odcinając od potrzeb i pragnień psychicznych.

Analizując powstawanie i działanie archetypowego systemu samoochrony, Donald Kalsched nawiązuje do prac Carla Gustava Junga i innych praktyków Jungowskich i psychoanalitycznych, w tym do Donalda Winnicotta. I ilustruje swą pracę bogatymi przykładami z pracy klinicznej, analizy snów i baśni.
 
Donald Kalsched jest psychologiem klinicznym i psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Albuquerque w Nowym Meksyku, a także analitykiem treningowym seniorem i superwizorem w Inter-Regional Society of Jungian Analysts w Stanach Zjednoczonych. Wykłada również za granicą, rozwijając swoje zainteresowania wczesną traumą, teorią dysocjacji i jej mitopoetycznymi przejawami w mitycznej i religijnej ikonografii różnych kultur. 

Wewnętrzny świat traumy to przepięknie wydana książka z twardą oprawą oraz obwolutą. Wyraźny, duży druk na pewno ułatwi zgłębianie tajemnic ukrytych właśnie wewnątrz tej wyjątkowej książki.

Książka godna polecenia zarówno dla klinicystów zajmujących się pracą z traumą jak i dla wszystkich zainteresowanych psychologią Jungowską, a szczególnie jej wymiarem związanym z rozumieniem doświadczenia traumatycznego.

PS. Tak to jest, kiedy biorę się biorę za coś, mimo że konkretnie nie wiem, za co... Ech... Niestety nie wczytałam się za dobrze w opis, przez co nie potrafię Wam zbyt wiele opowiedzieć o tej książce. Złapałam się na słowo: psychologia oraz Freud, i teraz mam za swoje. Naprawdę mi przykro, że nie mogę powiedzieć czegoś więcej nt. tego tytułu, lecz wierzę, że psychologowie, psychoterapeuci oraz osoby związane z tą dziedziną wiedzy będą mogli się bardziej wykazać niż ja.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrazu Jaźni
Autor: Donald Kalsched
Tłumacz: Małgorzata Kalinowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania:  1 luty 2016
Liczba stron: 352
Oprawa: Twarda z obwolutą
Cena detaliczna: 55 zł

http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html

11 komentarzy:

 1. To nie jest publikacja dla mnie, ale możliwe, że mojej mamie się spodoba.

  Zapraszam do siebie :)
  http://www.recenzjezpazurem.pl
  Diane Rose

  OdpowiedzUsuń
 2. To publikacja chyba jednak nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem zwolenniczką książek takiego typu.
  Pozdrawiam! :)

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwróciła moją uwagę, ale przyznam, że po Twojej recenzji wydaje mi się, że to zbyt mądra książka :D aż tak się psychologią nie interesuję :) chyba bym nie przebrnęła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwałabym to bardziej... opinią, zapowiedzią, informacją prasową... Nijak się to ma do prawdziwej recenzji :(

   Usuń
 5. Uwielbiam czytać o psychologii, dlatego na pewno rozejrzę się za tą książką. Chociaż cena trochę odstrasza :)
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem lektura nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To kompletnie nie moja bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. To jak najbardziej moja bajka, więc tytuł sobie zapisuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie odnajdę się w tej książce..

  OdpowiedzUsuń
 10. U, mocna książka. I do tego specjalistyczna. Psychologia ogólnie ciekawy temat, ale jako odrębne jej podrozdziały, bo jako całość jest to temat zbyt obszerny i nie zawsze interesujący. Ten akurat tak nie za bardzo do mnie przejawia. Ale takie recenzje są potrzebne, żeby uświadamiać ludziom, że istnieją też niebeletrystyczne książki warte poznania. :)

  OdpowiedzUsuń