piątek, 13 listopada 2015

Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii - Marie-Louise von Franz

 DOSKONAŁE WPROWADZENIE W ALCHEMICZNE PRACE CARLA GUSTAVA JUNGA

psychoterapiajung.pl
Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii jest zbiorem wykładów Marie-Louse von Franz wygłoszonych w Instytucie C.G.Junga w Zurychu w 1959 roku. Autorka odwołuje się w nich do oryginalnych tekstów historycznych, analizując alchemię grecką, arabską i europejską. Prace alchemików według psychologii analitycznej stanowiły poszukiwanie związku pomiędzy psychiką a materią. Dzięki temu język alchemiczny pozwala na symboliczny opis procesu indywiduacji i leczenia w psychoanalitycznej terapii. Symbole alchemiczne, jak pokazuje von Franz, nadal pojawiają się w psychice współczesnego człowieka, w jego snach i wytworach artystycznych, kompensując w ten sposób racjonalistyczny kierunek rozwoju cywilizacji zachodniej.*

Przyznam, iż słowo ALCHEMIA nie jest pojęciem dla mnie całkowicie obcym, choć nigdy jakoś nie zależało mi na głębszym wejściu w temat. Tym razem jednak miałam ku temu okazję - i to nie byle jaką. Miałam szansę wejść w zupełnie inny, wcześniej nieznany mi świat. A to wszystko w prosty i całkiem przyjemny sposób - poprzez lekturę.

Trudno jest opisywać dzieło bardziej złożone. Jestem pewna, iż mimo moich największych nadziei, nie będę w stanie tego zrobić po lekturze tylko tej jednej książki. Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii jest tytułem prostym w odbiorze, ale mimo to niepozbawionym i tych trudniejszych pojęć.

Mogę polecić Alchemię na pewno tym, którzy uwielbiają wszystko co związane z alchemią, bądź samą psychologią i chcieliby poznać coś nowego. Wierzę, że dzięki temu tytułowi stanie się to możliwe. Osobiście wiem, że nie raz będę powracała do książki Marie-Louise von Franz nieraz - szczególnie że wiele informacji nie należały do tych łatwo przyswajalnych.

Książka ta stanowi doskonałe wprowadzenie w alchemiczne prace Junga i historię zachodniej cywilizacji, a jednocześnie zawiera pogłębioną analizę znaczenia i symboliki alchemii. Jest wartościową pozycją zarówno dla czytelników zainteresowanych psychologią analityczną, jak i dla specjalistów zajmujących się jej klinicznym aspektem.**

Autorka mówi o znaczeniu alchemii dla współczesności:


Maria Louise von Franz (1915-1998) - bliska współpracownica Carla Gustava Junga, szczególnie w zakresie badań nad alchemią. Przez wiele lat była wykładowcą i analitykiem treningowym w Instytucie C.G.Junga w Zurychu i Honorowym Prezesem Centrum Szkoleniowo-Badawczego Psychologii Głębi. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł: Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii
Autor: Marie-Louise von Franz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania: 2015
Liczba stron: 356
Oprawa: Twarda


http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html* Informacja z okładki
** Informacja z okładki

11 komentarzy:

 1. Takie pozycje bardzo mnie intrygują. Muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaję, że książka bardzo mnie zaintrygowała. Tytuł już sobie zapisałam i niewykluczone, że niedługo się za nią zabiorę :)
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo interesowałam się alchemią. To może być interesując publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi naprawdę intrygująco. Może i ja dam się namówić? :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie jestem zainteresowana tą książką. :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia o tej książce, ale zapowiada się wspaniale!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa publikacja na którą bym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię tego typu publikacje, więc z chęcią rozejrze się i za tą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie pozycje to kompletnie nie dla mnie, daruję sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jednej strony jako psycholog bardzo mnie ciekawi, z drugiej zupełnie nie interesuje mnie psychologia analityczna, a tym bardziej Jung :]

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie interesuję się alchemią, więc na pewno nie będę szukała tej książki w księgarni. Ale podziwiam Cię, że czytasz takie dzieła. Książka wydaje się szalenie ambitna i szczegółowa. Dla fanów tematu na pewno będzie to wyjątkowa i ważna publikacja. :-)

  OdpowiedzUsuń