czwartek, 5 listopada 2015

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych - Marianna Oklejak

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście uwielbiam polską kulturę. Jestem bardzo przywiązana do tradycji i obyczajów tutaj panujących, a różnorodność kultury ludowej w Polsce jest dla mnie przepięknym dodatkiem do i tak pięknej ojczyzny. Cieszę się, że nie tylko ja uwielbiam ten niezwykły świat, pełen zaskakujących barw, kształtów i rytmów - dołącza się do tego autorka najnowszej publikacji wydawnictwa Egmont - Marianna Oklejak!


Zaproszenie!

"Ta książka powstała z zachwytu. Polską kulturę ludową poznaję od kilkunastu lat i nie mogę się wciąż nadziwić jej różnorodności. Żywa muzyka, niezwykła harmonia kolorów, świetne kroje ubrań, piękne ornamenty - wszystko to, co od wieków szczerze płynie z serca, a nie z potrzeby runku, ma nadal wielką moc"
AutorkaCuda wianki to rodzaj pochwały na cześć polskiej tradycji i kultury!  Oto osiemdziesiąt wielobarwnych stron, w której znajdziemy zarówno obiekty oryginalne, jak i elementy inspirowane sztuką tradycyjną. Nie zabraknie wplecionych w ilustracje fragmentów ludowych pieśni i przyśpiewek podanych w oryginalnym brzmieniu oraz z zachowaniem oryginalnej pisowni i interpunkcji. Innym słowy - z palcem na mapie (dosłownie) czytelnik będzie mógł przemierzyć Polskę od północy do południa, od wschodu do zachodu.

Przyznam, że mam ogromną słabość do podobnych publikacji - szczególnie jeśli tematycznie zostały poświęcone właśnie naszej ojczyźnie. Miliony obcokrajowców jest zachwyconych polską kulturą i tradycją, podczas gdy my, często wydaje się, nie zwracamy na nią zbyt wielkiej uwagi. A to błąd, który musimy naprawić!

http://www.polskailustracjadladzieci.pl
 
W Cuda wiankach znajdziemy aż trzydzieści sześć tablicy, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć przegląd tradycyjnych haftów, wycinanek, zabawek. Poznajmy instrumenty muzyczne oraz poczujmy atmosferę potańcówek. Przeczytajmy fragmenty starodawnych pieśni! Mało tego! Pośród tego wszystkiego snuje się wciąż aktualna opowieść o zwyczajnym życiu: porach roku, miłości i rozstaniu, narodzinach i śmierci... 

Jeżeli któreś z nazw będzie obce, spokojnie znajdziemy w przypisach odpowiednie wyjaśnienie, które zaspokoi naszą ciekawość po stokroć. 

http://www.polskailustracjadladzieci.pl

Bogactwo kolorów po prostu zachwyca! Nie sposób nie pozachwycać się każdą stroną, którą przygotowała dla nas autorka (zajmująca się zarówno tekstem, jak i ilustracjami). Cuda wianki to przepiękna książka o polskim folklorze naprawdę dla wszystkich - i tych młodszych, i tych starszych! 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym pięknym dziełem! Osobiście jestem oczarowana tą najnowszą, a jakże niepozorną publikacją. Proszę, by podobnych książek powstawało coraz więcej!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Cuda Wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
Autor: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont
Ilustrator: Marianna Oklejak
Data wydania: 2015
Liczba stron:80
Oprawa: Twarda
Serial wydawniczy: Artystyczna


11 komentarzy:

 1. Cuda wianki dla najmłodszych, to coś dla moich dziewczyn ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książka :)
  Czekamy z niecierpliwością na wyniki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie wykreowana książka. Tego trzeba było na rynku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, piękna książka. Muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkiem fajna ta książeczka :).

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba pierwsza tego typu książka dla dzieci na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Łaaa jaka fajna książka! Dla najmłodszych genialna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłabym dla kogoś w prezencie :)

  P.S. Organizuję u siebie wymiankę świąteczną z akcentem książkowym. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do zabawy. W tamtym roku było super! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To nie jest książka dla mnie, chociaż ogólnie lubię czytać książki moim kuzynom. Co prawda im zapewne by się spodobała, ale ja odpadam. ;)

  Pozdrawiam, Martyna
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń