czwartek, 2 czerwca 2016

Czar Chanel - Paul Morand, Coco Chanel [PREMIERA]

Nieuchwytna. Tajemnicza. Elektryzująca swoją osobowością. Ikona mody. Największa projektantka w historii. O kim mowa? O Coco Chanel, której imię po dziś dzień znane jest nawet tym, którzy niekoniecznie interesują się modą.


Podziwiano ją. Zazdroszczono jej i nienawidzono.Za życia stała się legendą.

Oto mam przyjemność przedstawić Wam wszystkim jedną z najbardziej intymnych, tajemniczych biografii Coco Chanel, przygotowaną przez jej przyjaciela... kogoś, kogo znała jeszcze przed byciem Wielką Projektantką... kogoś, komu opowiedziała swą historię.Paul Morand (1888-1976) to francuski pisarz i dyplomata. Pisarz płodny w okresie międzywojennym - pisywał relację z podróży i powieści, które charakteryzowała elegancja stylu i erudycja. Przyjaciel Marcela Prousta.  

Poznaje Coco Chanel jeszcze w latach dwudziestych XX wieku. Kiedy spotyka ją po kilku dekadach, Coco przysiada z nim na nieco dłużej i opowiada historię swego życia. Życia niezwykłego, barwnego. Życia, którym mogłaby się poszczycić niejedna osoba - choć przecież nic nie zapowiadało takiej niezwykłości. 

"Byłam zbuntowanym dzieckiem, byłam zbuntowaną kochanką, zbuntowaną projektantką, prawdziwym Lucyferem..."
COCO CHANEL

Jednakże Coco snuje swą opowieść... a Morand zapamiętuje... zapamiętuje trudne dzieciństwo Coco, nieoczekiwane sukcesy, namiętność i miłość, uczucia, najbardziej skryte dramaty... Poznaje portrety ludzi, którzy nagle wydają mu się zupełnie inni niż by się to zapowiadało. Już wie, że Coco spotkała na swej życiowej drodze niezwykłe postacie, które w tym momencie znają wszyscy.... Picasso, Diagilew, Strawiński, Lifar, Winston Churchill, Cocteau, Colette, Misi Sert... 

Paul postanawia spisać historię Coco Chanel - wielkiej projektantki mody oraz niezwykłego człowieka - którą zatytułuje nie bez przyczyny Czarem Chanel. Książka ma swoją premierę w ostatni rok życia francuskiego pisarza, czyli w 1976 roku. Natychmiast zachwyca krytyków oraz czytelników z całego świata, którzy nazywają ją "wielkim świętem literatury, prawdziwym klejnotem". 

- Pani jest wiecznie niezadowolona - będą mi mówić, czytając tę krytykę okresu przedwojennego. 
Jestem wiecznie niezadowolona z samej siebie, dlaczego miałabym być z kogoś innego? 
COCO CHANEL

Mija kolejne dwadzieścia lat... Inna ikona mody - Karl Lagerfeld - natrafia na Czar Chanel. Uważa ją za jedyną tak fascynującą i osobistą opowieść o Chanel. Postanawia narysować ponad siedemdziesiąt ilustracji - równie wyjątkowych, jak wyjątkowa jest książka i sama Chanel. 

W ten sposób powstaje niepowtarzalna i jedyna taka biografia Coco Chanel. Piękna edycja, którą w końcu każdy może przeczytać. Już od dziś - 2. czerwca - jest dostępna dla każdego. I to jedyna taka książka, po otwarciu której przenosimy się do zupełnie innego świata. Świata Coco Chanel, który to właśnie ona opowiada...

PREMIERA 2. CZERWCA!10 komentarzy:

 1. Lubię biografie i tę chętnie bym też poznała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać biografie, a ktoś taki jak Coco z pewnością miał interesujące życie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekałam na tę premierę! Liczę, że szybko książka trafi w moje ręce, bo wiele się po niej spodziewam. Coco od dawna niesamowicie mnie fascynuje. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy za bardzo się nią nie interesowałam, dopóki nie zobaczyłam filmu z Marion Cottilard.Od tego momentu jej postać mnie fascynuje.
  Kiedyś właśnie w książce o Strawińskim trafiłam na fragmenty o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealna lektura dla mojej cioci, bo ona bardzo interesuje się Coco Chanel.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie interesuje mnie życie Coco Chanel, ale dla fanów to istna gratka. :)
  Pozdrawiam!
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś czytałam książkę na temat Coco Chanel, chętnie poznałabym i tę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam jedną biografię Coco, zachwycającą. Obowiązkowo muszę teraz poszukać tej! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie czytam biografii, ale ta książka... Koniecznie muszę przeczytać! :D To naprawdę niepowtarzalna pozycja.

  OdpowiedzUsuń