niedziela, 7 czerwca 2015

Jak zmienić spojrzenie na swoje życie, czyli "Miłość jest piękna" św. Jana Pawła II oraz "Zdobącz siły na zmianę życia" Notker Wolf Osb


Jako tegoroczna maturzystka (jak fajnie, że największy stres już za mną!) jestem zmuszona podejmować już teraz decyzje, które mogą zaważyć na całym moim życiu! Im więcej o tym myślę, tym większą mam ochotę sięgać po książki psychologiczne, które mają mi pomóc. Tym oto sposobem sięgnęłam po "Miłość jest piękna" świętego Jana Pawła II oraz nieznanego mi wcześniej autora Notkera Wolf Osb i jego "Zdobądź siły na zmianę życia".

Przyjrzę się najpierw publikacji, do której przymierzałam się przez bardzo długi czas. "Miłość jest piękna".
Oto zbiór słów, przemyśleń Jana Pawła II, który doświadczył promieniowania tej Miłości w swoim życiu i zaprasza do wspólnego odkrywania jej piękna w relacjach z Bogiem oraz z drugim człowiekiem. 

"Prawdziwa miłość jest wymagająca. Nie spełniłbym swego posłannictwa, gdybym wam tego bardzo wyraźnie nie powiedział. Bo przecież Jezus - sam Jezus powiedział: "Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję" (J 15,14) Miłość wymaga wysiłku, osobistego zobowiązania i związania się z wolą Boga. Oznacza to umartwienie i ofiarę, ale oznacza to również radość i pełnię człowieczeństwa".

Te niesamowite zdania, złożone z dziesiątek słów - tak celnych i trafnych, a jednocześnie tak prostych w zrozumieniu - naprawdę nakłonią każdego czytelnika może nie tyle do automatycznej zmiany własnego światopoglądu, ale przynajmniej do zastanowienia się, co jest w życiu najważniejsze. O co powinniśmy walczyć, W książce każdy z nas może odnaleźć wskazówki, jak budować dobre relacje we wspólnotach, w których żyje, jak stawać się bezinteresownym darem dla tych, których kocha.

"Dar sakramentu jest jednocześnie powołaniem i przykazaniem dla małżonków chrześcijańskich, aby pozostali sobie wierni na zawsze, ponad wszelkie próby i trudności, w wielkodusznym posłuszeństwie świętej woli Pana: "Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela".

Byłam zaskoczona nieco wydźwiękiem kolejnej omawianej przeze mnie książki: "Zdobądź siły na zmianę życia". Byłam przygotowana na spotkanie z przemyśleniami czysto psychologicznymi, takimi, z jakimi spotykałam się wcześniej (np. jak radzić sobie ze zmartwieniami?). Zamiast tego otrzymałam poradnik od A do Z, poświęcony niemalże w całości różnym postrzeganiem wolności. Notker Wolf przekonuje nas, iż nasza wolność wzrasta w miarę, jak uczymy się zachowywać umiar oraz dystans do siebie samych, otwierając się na innych i na to, co nas w życiu spotka.

"Gdy jednak wreszcie zdobędziemy wolność, doświadczymy wspaniałego uczucia. Kto jej raz zakosztował, wciąż będzie odczuwał jej głód. Wolność urzeczywistnia się w wizjach, odkryciach, twórczym działaniu, dynamizmie, pracy zespołowej, ludzkiej wspólnocie. Wolność obdarza nas w życiu uczuciem szczęścia, po które zawsze możemy sięgnąć".

Uważam, ze mogę śmiało polecić obie publikacje prosto od wydawnictwa Święty Wojciech. Jestem pewna, że przypadną do gustu szczególnie ludziom zagubionym, żądnym władzy nad własnym ciałem, ale także tym wszystkim, którzy uważają, iż nie mają wpływu na świat - przekonają się, iż nie mają racji. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł:Miłość jest piękna
Tytuł: Zdobądź siły na zmianę życia
Autor: św. Jan Paweł II
Autor: Notker Wolf Osb
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2015
Oprawa: Twarda

9 komentarzy:

 1. Obie publikacje warte uwagi, choć przyznam, że mnie osobiście bardziej zainteresowała 'Miłość jest piękna''.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście etap wybierania studiów mam za sobą, życzę, byś podjęła mądrą decyzję, która Cię zadowoli ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również jestem tegoroczną maturzystką, ale nie ciągnie mnie do książek psychologicznych. ^^
  Mimo tak zachęcających słów nie jestem zainteresowana tymi książkami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Studia już wybrałam, ale ogólnie ostatnio często rozmyślam o życiu i mam wiele wątpliwości oraz obaw. Odnoszę wrażenie, że jestem trochę (lub bardzo) idealistką i po prostu zderzenie z rzeczywistością często potem boli. Chętnie przeczytałabym "Miłość jest piękna" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zdobądź siły na zmianę życia" czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Matura jeszcze przede mną, więc do książek psychologicznych mnie nie ciągnie, ale mimo tego pierwszą książkę z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obecnie nie mam w planach książek psychologicznych, ale będę je miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno obie książki są bardzo wartościowe, nie mam co do tego wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie przepadam za książkami psychologicznymi, więc chyba sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń