niedziela, 26 listopada 2017

Jakie musicale chciałabym obejrzeć w Gdyni?


Teatr Muzyczny w Gdyni. Miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Nieustannie tak samo oblegane przez widzów z całej Polski (serio - przed chwilą patrzyłam na możliwe wolne miejsca... w czerwcu!). Nic w tym dziwnego - mają niesamowitą ilość genialnych, kultowych wręcz musicali. Postanowiłam niektóre z nich tutaj zebrać i wymienić 10 najważniejszych spektakli, których osobiście jeszcze nie obejrzałam... ale bardzo chcę. 

Przy okazji - żebyście wiedzieli mniej więcej, z czym to się wszystko je, wkleiłam również po piosence. Nie zawsze pochodzi ona z materiałów prasowych Teatru Muzycznego w Gdyni, ale przynajmniej przybliża temat. I uznałam, że nawet nie ma sensu mówić - dlaczego chcę pójść na dany spektakl. To wychodzi samo przez się.

10. Tuwim dla dorosłych

 

Spektakl teatralno-kabaretowo-zwariowany na Juliana twórczości opartej Tuwima. Teatralna podróż w głąb poetyckiego świata Juliana Tuwima oparta w dużej mierze na wydanym pośmiertnie w 1958 roku zbiorze "W oparach absurdu" - pisanym od lat 20 - tych wraz z Antonim Słonimskim, a zawierającym nieśmiertelne i niestarzejące się zabawy sztuką purnonsensu, abstrakcji, groteski i kpiny.

  
9. Skrzypek na dachu


Główny bohater Tewje, mieszkający wraz z żoną i pięcioma córkami w Anatewce musi wybierać pomiędzy poszanowaniem tradycji a szczęściem dzieci. Ubogi mleczarz, któremu wiara, nadzieja i modlitwa pozwalają z pogodą ducha znosić wszelkie przeciwności losu i stawiać czoło trudnościom związanym z życiem, dokonuje wyborów i podejmuje decyzje z naturalną pogodą i wiarą w harmonię otaczającego go świata… Musical jest adaptacją książki Szolema Alejchema, opowiadającą o losach żydowskiej rodziny, skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi w carskiej Rosji. „Skrzypek na dachu” jest także obrazem przemian, upadania tradycji, o której tak wiele się mówi i która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Musical „Skrzypek na dachu” to niekwestionowane arcydzieło gatunku. Po premierze w 1964 roku, która na Broadway’u odniosła olbrzymi sukces, grany jest z wielkim powodzeniem na scenach całego świata.
 
8. GHOST


Musical opowiada historię wielkiej miłości Sama i Molly. Pewnego dnia Sam zostaje zastrzelony i jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly wciąż grozi niebezpieczeństwo. Za wszelką cenę pragnie nawiązać kontakt z ukochaną. Zawieszony pomiędzy światem żywych i umarłych próbuje rozwikłać tajemnicę swojej śmierci, a pomaga mu w tym kobieta medium Oda Mae Brown. Filmowa wersja z 1990 roku to popis umiejętności aktorskich gwiazd Hollywood, czyli Demi Moore, Patricka Swayze i Whoopi Goldberg. Ta ostatnia otrzymała od Akademii Filmowej Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Zaskakujący scenariusz, poruszająca muzyka, energiczna choreografia i przede wszystkim znakomite efekty iluzjonistyczne sprawią, że do musicalu GHOST należy powracać, bo nic nie jest takie jak się nam powszechnie wydaje.
 
7. Chłopi

CHŁOPI to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst "Chłopów" wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical nawiązuje do polskiej tradycji i zachowuje swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

  6. Lalka
 

LALKA Wojciecha Kościelniaka to pierwsze musicalowe odczytanie powieści Prusa. Powieści, niegdyś niedocenianej (zarzucano jej chaos i brak ładu), dziś dogłębnie opisanej i uważanej za najlepszą powieść epoki. Z powieści liczącej setki stron, a wymieniającej ponad 300 nazwisk Kościelniak wiele wątków usunął. Nie zawsze to, co ciekawe podczas czytania, ciekawe jest również scenicznie. - Wykorzystałem wątek miłości między Łęcką i Wokulskim. Nie zmieściłem wątku Stawskiej, nie ma wątku kamienicy, studentów. Krzeszowska jest potraktowana również bardzo szczątkowo - zaznacza reżyser. Wokulski u Kościelniaka to pełen tajemnicy i sprzeczności kupiec, przez innych nazywany wariatem i awanturnikiem. Jego aspiracje i energia ścierają się z krzywdzącymi stereotypami arystokracji, dla nich (jak i dla swojej ukochanej) zawsze pozostanie galanteryjnym kupcem. Z goryczą stwierdza, że próżniak, szuler, nawet złodziej, byle miał nazwisko, stanowi dla nich dobre towarzystwo (…) ale kupiec jest pariasem. Kocha do szaleństwa, traci rozum, chce wyzbyć się wszystkiego, by zdobyć miłość Izabeli. Izabela Łęcka wymyka się jednoznacznej ocenie. Grająca ją Renia Gosławska widzi swoją postać jako bardzo wrażliwą dziewczynę, nie dającą sobie rady ze swoimi emocjami, szukającą szczęścia. Można odnieść wrażenie, że oglądamy jednocześnie dwie Łęckie - jedną piękną, ale próżną snobkę  (w sumie dość banalną)  i drugą - widzianą w oczach Wokulskiego - tajemniczą, głęboką i prawdziwą kobietę. Podczas spotkania z księciem, Łęcka ukazuje się Stanisławowi jako piękny anioł wzywający go do ciągłego pięcia się w górę.

5. Shrek

Największa produkcja w historii gdyńskiego Teatru, czyli pozbawiony higieny i dobrych manier zielony Ogr, irytujący Osioł, tajemnicza Księżniczka, „przerażająco” zalotna Smoczyca oraz pełen kompleksów Lord Farquaad przeniosą małych i dużych widzów w baśniowy świat, w którym nic nie jest pewne, a tradycyjne zakończenia można włożyć między bajki. SHREK to spektakl wyjątkowy, imponujący rozmachem, znakomicie zaśpiewany, z niezapomnianymi tekstami, które tak szybko rozpoznajemy.

4. Wiedźmin
 

Głównym bohaterem musicalu jest Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie. Na podstawie książek Sapkowskiego powstał komiks, nakręcono film, serial, stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe.


 3. Grease 

Amerykańska szkoła średnia, przystojni, zbuntowani młodzieńcy w czarnych skórzanych kurtkach – niepokorni, typowi młodzi gniewni. Szybkie samochody, cheerleaderki w różowych strojach i wszechobecna brylantyna! Pierwsze miłosne problemy, zwariowane potańcówki, prawdziwe przyjaźnie. Świetna choreografia i chwytliwe, przebojowe piosenki m.in. „You Are The One What I Want” i „Summer Nights”. Kultowy musical, który przenosi widzów w szalone lata 50 – te! „Grease” to także wielki przebój filmowy z 1978 roku, z niezapomnianymi rolami Johna Travolty i Olivii Newton – John. Jeden z najbardziej dochodowych filmów muzycznych w historii, nominowany do wielu prestiżowych nagród (w tym m.in. do Oscara i Złotego Globu).

2. Notre Dame de Paris


Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiej premiery w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, którego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). We wrześniu 2016 roku odbyła się polska prapremiera "Notre Dame de Paris". Garbusa Quasimodo, przepiękną Esmeraldę, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa mogą Państwo podziwiać w przestrzeni gdyńskiego Teatru Muzycznego. Nasza realizacja została przygotowana przez autorów oryginału, którzy współpracowali przy każdym elemencie spektaklu, aby jak najlepiej oddać atmosferę XV-wiecznego Paryża.  

1. Rudolf - Afera Mayerling

No wiem... To nie jest oficjalny musical gdyńskiej placówki, ale bardzo bym chciała obejrzeć go na żywo. Mój pierwszy obejrzany, pierwszy pokochany! A że nadzieja umiera ostatnia... Oczywiście to nie jedyna lista musicali (żadnym tytułem bym nie pogardziła - serio!), ale brałam typowo z Teatru Muzycznego obok mnie. Taki, żebym mogła obejrzeć go już niebawem!

Z wyjątkiem Shreka, który ostatnio zrobił sobie przerwę od występowania. A Grease schodzi 18. lutego 2018 roku... i ja będę na ich ostatnim pokazie!! Lucky me! *.* No i zakupiłam sobie bilet na 18. marca - tym razem na Lalkę! Już się nie mogę doczekać!


Jest jakiś musical, który byście mi polecili? Lubicie? Oglądacie? :D

5 komentarzy:

  1. Niektóre sama chętnie bym obejrzała.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę tutaj kilka dobrych pozycji :) Chociaż sama nie jestem miłośniczką musicali chętnie obejrzałabym kilka z Twojej listy.
    Z pewnością zostanę z Tobą na dłużej, bardzo podoba mi się Twój blog, obserwuje <3
    Zapraszam do siebie i życzę miłego weekendu ♥

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię tę arię ze Skrzypka, więc chętnie poszłabym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja w życiu jeszcze nie byłam na żadnym musicalu, ale w sumie chętnie bym to zmieniła.

    OdpowiedzUsuń
  5. Chętnie bym obejrzała Skrzypka na dachu, Notre Dame de Paris i Grease.

    OdpowiedzUsuń