czwartek, 7 września 2017

Blisko Ciebie - Kasie West

Kasie West jest obecnie bardzo rozpoznawalną pisarką Young Adult wśród polskich blogerów. Jej powieści są zawsze ciepłe, zabawne i romantyczne... a przy tym poruszają wiele problemów społeczeństwa XXI wieku. Wcześniejsze opowieści spod pióra pani West przeczytałam w ciągu jednego dnia. Blisko Ciebie, a jakże, również.


Bycie zamkniętym w bibliotece nocą to zapewne koszmar z dzieciństwa niejednego z nas. Jakże ogromne mogło być zdziwienie, że ta niemal irracjonalna myśl przytrafiła się Autumn, która zamiast wyprawy z przyjaciółmi (i potencjalnym przyszłym chłopakiem) poza miasto, zostaje zatrzaśnięta w miejscowej bibliotece na kilka dni. Nie jest tam jednak sama. Towarzystwa (chcąc nie chcąc) dotrzymuje jej Dax - chłopak, o którym krążą niejedne niepochlebne plotki. Lecz na bezrybiu i rak ryba, dzięki czemu ta dwójka poznaje się bliżej. Jednakże czy w normalnych warunkach podobna znajomość ma szansę przetrwać?

Każdy, kto przeczytał choć jedną powieść Kasie West, może się w sumie domyślać rozwinięcia fabuły, z góry określając ją za przewidywalną do bólu. Tutaj mogę się zgodzić... ale jedynie w połowie. Bowiem sposób, w jaki autorka prowadzi akcję i buduje napięcie, potrafi niejednokrotnie pozytywnie zaskoczyć. A towarzyszący uśmiech podczas lektury rekompensuje wszelkie niuanse. 

 

Największym walorem są zdecydowanie dobrze wykreowani bohaterowie. Nie wygląd, lecz zachowanie się tutaj liczy. Autorka stawia zawsze na dobre dialogi pomiędzy postaciami i to z nich dowiadujemy się, jakie temperamenty dominują w czyjejś osobowości. Autumn nie różni się zbytnio od swoich "sióstr" z Chłopaków...: jest sarkastyczna, ale w ten pozytywny sposób, który bawi, a nie irytuje. Podczas lektury czuć jej wewnętrzną przemianę. Na ogół jest to sprawka chłopaka - w tym przypadku Daxa: wyalienowanego, pozbawionego ciepła rodzinnego chłopaka. Zatem lekcje o magicznych zdolnościach miłości są tutaj nad wyraz widoczne.

Historia zalicza się do tych przyjemnych, ciepłych opowieści o miłości z morałem. Lekkich, aczkolwiek starających się poruszać również poważniejsze tematy. Blisko Ciebie jest takim wewnętrznym ogniskiem, które roznieca się podczas lektury, dając ciepło. Książka do schrupania na raz, choć nie zaskoczy fakt, iż chce się ją polecać dalej.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Blisko Ciebie
Autor: Kasie West
Wydawnictwo: Feeria Young
Przekład: Jarosław Irzykowski
Data wydania: 5. lipca 2017
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/tatuaz-z-liliaLiczba stron: 392
Oprawa: miękka
Kategoria: Dla młodzieży


5 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści tej autorki :) Każda z nich jest ciepła, a ich lektura zajmuje zaledwie kilka godzin :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jedna z moich ulubionych autorek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki tej pisarki przypadły mi do gustu, więc zapewne z czasem przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam wiele dobrego na temat twórczości Kasie West, jednakże nigdy się jeszcze z nią nie zapoznałam. Nie są to moje klimaty, ale chciałabym się przekonać na czym polega jej fenomen.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory czytałam jedynie "P.S. I like you" tej autorki - była to bardzo przyjemna przygoda czytelnicza, więc na pewno spotkamy się po raz kolejny. ;-)

  OdpowiedzUsuń